Buğra Yazar

SEO Terimleri Sözlüğü

SEO Terimleri Sözlüğü - SEO Uzmanı - Buğra Yazar

SEO terimler sözlüğü, arama motoru optimizasyonu ile ilgili karşınıza çıkabilecek kelime ve kavramlar için size rehberlik etmesi için tasarlanmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 248)
Loading...

Alexa

Alexa’yı okuyunca, görünce veya duyunca Hey Alex! Şarkısı hemen dilimin ucuna geliyor. J Amerika merkezli Alexa, web sitelerinin trafiğini ölçen ve Premium düzeyde üye olunduğunda ise site/siteler hakkında daha detaylı bilgiler veren bir markadır.

  1. İl, Ülke ve Bölge olmak üzere en iyi 500 site
  2. Branşa göre en iyi siteler
  3. İstediğiniz sitenin trafik yoğunluğunu Dünya ve ülke bazında görebilme

Gibi ve daha birçok işinize yarayabilecek özellikleri bulunuyor.

Backlink

SEO’nun en yetim işlemi desek yeridir. Çünkü SEO yapan kişilerin en sevdiği ve kolaylıkla manipüle edilebilen işlemler arasında zirveyi oynuyor. Yine İngilizce ve 2 kelimeden oluşan (Back Link) geri bağlantı anlamına geliyor.

Backlink Nedir?
SEO terimlerini bilmeden bu paragrafa rastlayan birine Backlink’i açıklayacak olur isem:

Soru: Ahmet’i tanıyor musun?
Cevap: Hangisi? Kim O? Bizim burada mı yaşıyor? İş yerindeki mi?

Soru: Atatürk?
Cevap: Ulu önder Mustafa Kemal Paşa

Bu yukarıdaki örneklemeyi açıklayalım: Bir web sitesinin adı, markası, domaini diğer siteler tarafından bilinmesi işlemine backlink denir.

Deep Crawl (Derin Tarama)

Arama motoru Google`ın bir fonksiyonu olan tarayıcılar tarafından web sitelerin ve muhtemelen alt sayfalarının indekslenmesine Derin tarama(Deep Crawl) denir.

Description

Tanımlama(Description) bir web sayfasının içeriğini açıklayan meta etiketini ifade eder. Bu kısa metin Descriptions arama motorları tarafından sonuçlarında kullanılır ve sıralama üzerinde olumlu etkisi olabilir. Bu kısa metin (maks. 160-200 karakter) bireyselleştirilmiş ve öz olmalıdır.

DMOZ

DMOZ olarak da bilinen Open Directory Project ya da Türkçesiyle Açık Dizin Projesi, internetteki web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörlerce incelenerek yayımlandığı bir web dizinidir.

DMOZ Ne zaman kapandı?

DMOZ 17 Mart 2017 tarihi itibariyle tamamen kapandı!

Domain

Domain Nedir? Türkçe olarak alan adı anlamına gelir. Domain, bir Web sitesinin İnternet dünyadasındaki adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitenize ulaşamaz. Domain IP adreslerinin yerine maskelenen bir dizi sözcükten oluşur. Com, net, com.tr ,org gibi yüzlerce domain uzantısı bulunmaktadır.

Google Bomb

Google Bomb, bir ceza filtreleme sistemidir. Sandbox kadar korkutucu olmayan bu filtreleme siteminden çıkmak için yapılan bazı ayarlar bulunmaktadır. Google Bomb cezası sitenizin üst sıralardaki anahtar kelimelerinde gerilemesidir.

Google Dance

Google dalgalanması olarak adlandırılabilir. Google’ın belirli dönemlerde sıralama sistemini değiştirmesi bazı sitelerin sıralamalarını etkileyebilir. Bu olumlu veya olumsuz etki olarak sitenize yansıyabilir. Bu dönemde arama motorunda oluşan dalgalanmalara verilen addır.

Google SandBox

Google SandBox, Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtrelemenin bir sonucu olarak söz konusu site, içeriğindeki en önemli anahtar kelimeler için yapılan aramalarda dahi, sonuçlarda gerilerde kalır

Hacklink

İllegal yöntemler sayesinde sitelere sağlanan linklere denir. Uygulanması kesinlikle tavsiye edilmez.

Meta Description

Meta Description; bir HTML biçimiyle yazılmış sayfanın içinde yer alan, sıklıkla arama motorlarının, ilgili internet sitesini doğru biçimde sınıflandırmasını sağlayan, yanı sıra tarayıcıya çeşitli yönergeleri uygulatan tanımlama ipuçlarıdır.

Meta Tag

Sitede gözükmeyen “<head> </head>” kodları arasına yazılan site ilgili her türlü bilginin verilebileceği bölümdür.

Meta Title

Sitenizin başlığına verilen isimdir.

Off page SEO

Site dışı SEO çalışmalarıdır. Harici kaynaklı alınan link, sosyal medya kullanımı gibi site dışında yapılan her türlü tanıtım ve paylaşım çalışmalarını kapsar.

On Page SEO

On Page SEO, Sayfa bazlı SEO yani site içi SEO çalışmalarıdır. Bir web sitesinin tasarımını, kodlama yapısını, link, resim gibi öğelerin kullanım şekillerini esas alan SEO bölümüdür.

Pagerank

PageRank, sitenizin değerini ve kalitesinin göstergesidir. Yanlış anladığımız ve çok kez karıştırdığımız bir düşünce var. Oda “site sıralamasının tek yolu PageRank’ tır.” düşüncesidir. Hayır asla böyle bir şey diyemeyiz. Yani site sıralamasını değiştiren sadece PageRank değildir. Sitenin önemliliğine ve benzeri bir çok etkenede bakılmaktadır.

Redirect (Yönlendirme)

İngilizce “Redirect” kelimesinin Türkçe anlamı yönlendirme. Bu tür yönlendirmeler internette bir web sitesinden diğerine yönlendirilmek için kullanılır. Bir kullanıcı tarayıcıya belirli bir web adresi girdiğinde ve bu yönlendiriliyorsa kullanıcı farklı web adresi olan farklı bir web sitesine ulaşır. Bu tür yönlendirmeler otomatik olarak gerçekleşir ve çoğunukla fark edilmez. Bir web sayfasının adresi değiştiyse bu yönlendirmeler yararlıdır, bir kullanıcı eski adresi girmiş olsa bile yeni web sitesine yönlendirilmiş olur. Ancak yönlendirmeler ticari amaçlı web sayfalarına yönlendirilmiş olabildiğinden, arama motorları tarafından olumlu görülmezler.

Önerilen Yazı: WordPress 301 Yönlendirme (Redirection)

Trustrank

Trustrank kelime karşılığı olarak “güven sıralaması” anlamına gelir. Bu değer Stanford Üniversitesi tarafından Yahoo’nun desteklemesi ile geliştirilmiştir. İlk çıkış yılı olan 2004 senesidir ve Google TrustRank algoritmasını 2008 senesine doğru devreye almaya başladı ve o günden beri geliştirmelere devam ediyor.

Webmaster

Site sahip ve yöneticilerine verilen isimdir. Önceleri sitelerin SEO çalışmalarından da sorumlu olan webmasterlar, SEO’nun gün geçtikçe yenilenmesi ve gelişmesi üzerine bu çalışmaları SEO uzmanları veya danışmanları olarak isimlendirilen kişilere bırakmıştır.

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar