SEO

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

By 24 Mayıs 2019 2 Comments
Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Arama motorları sonuç sayfasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, etkili SEO başlığı oluşturmalısınız. Etkili SEO başlığı oluşturmak, sitenizi arama motoru ve ziyaretçilerinizin gözünde rakip sitelere karşı savunur. Ancak, bilinçsizce oluşturulan başlıklar hem arama motorlarında spam olarak algılanır, hem de ziyaretçilerinizin hiç ilgisini çekmez. Arama motoru sonuç sayfasında ilk sıralarda yer almak için iki faktör çok önemlidir. SEO başlığı (SEO Title) ve SEO kısa açıklama (SEO Description). Sayfanızın bilinirliğini ya da etki alanını arttırmanın yolu bu iki faktörden geçer.

SEO Title ve SEO Description Neden Önemlidir?

SEO Title ve SEO Description Neden Önemlidir?
SEO Title ve SEO Description Neden Önemlidir?

Kullanıcılar, arama motorlarına girdiğinde sonuç sayfasında gördükleri ile siteniz hakkında bilgi sahibi olurlar. Sonuç sayfasında gördükleri başlık ve açıklama onları memnun ederse o zaman sitenizi ziyaret edeceklerdir. Başlık ve açıklama ile kullanıcıları sitenize çekmeyi başardınız diyelim. Her şey bununla bitiyor mu, tabii ki bitmiyor. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Kullanıcıyı sayfanızda tutmak için aradığı şeyi ona vermelisiniz. Bunu başarırsanız, artık o kullanıcılar aramalarda sizin sitenizi arayacaklar ve sitenizin bir ziyaretçisi olacaklardır. Ziyaretçiyi geri getiren siteler arama motorlarında oldukça değerlidir ve ziyaretçinin takdirini kazanmış olan bu siteler Google tarafından da ödüllendirilirler. Bu sayede Google sizin anahtar kelimelerinizde yükselmenizi sağlar.

Etkili SEO Başlığı Nasıl Olmalıdır?

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Etkili SEO uyumlu nasıl olmalıdır dan ziyade nasıl olmamalıdır, konusuna kısaca bir değinelim. Siteler arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almak için uzun başlıklar kullanmaktadırlar. Oysaki bu yaptıkları spam olarak algılanmakta ve arama motorları tarafından olumsuz olarak görülmektedir. Bu nedenle kesinlikle uzun başlıklardan kaçınmak gerekmektedir.

Şimdi de etkili bir SEO başlığının nasıl olması gerektiğini irdeleyelim. SEO uyumlu bir başlık, makalenizi en iyi anlatan ve en kısa başlık olmalıdır. Başlıkta anahtar kelime kullanımına özen gösterilmeli ancak çok fazla da abartılmamalıdır. Google arama motoru başlık ile birlikte açıklama (Description) kısmını da beraberinde gösterir. Sitenin Google aramalarda kalıcı olması için açıklama kısmı da anahtar kelime (keywords) içermelidir.

Önerilen Yazı →   SEO Aslında Nedir? Neden SEO Yapılmalı?

Etkili Meta Başlığı Oluşturma

Etkili SEO Başlığı Oluşturma
Etkili META Başlığı Oluşturma

Meta başlığı ve meta açıklaması SEO açısından çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar ve arama motorları sayfalarınızın ne hakkında olduğunu bilmektedirler. Meta açıklaması ve meta başlığı doğru bir şekilde yapıldığı taktirde, arama motorları bunları birer ipucu olarak algılayacak ve yapılan aramalarda sayfayı en üst sıraya taşıyacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, arama motorlarının sayfalarınızı anlamasını kolaylaştırmak için meta başlığı ve meta açıklamasında anahtar kelimelerinizin bulunması gerekmektedir. Bu sayede meta başlığı ve meta açıklaması arama motorlarının sonuç sayfasında görülür ve kullanıcıların sayfanın başlığını tıklamadan önce sizden ne beklediğini anlamalarını sağlayacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 1)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

2 Comments

Yorum Yaz