Kategori: Teknoloji

Yapay Zeka Birçok Farklı Alana Yayılmaya Başlayacak!

Bilim dünyasının en popüler konu başlıklarından olan yapay zeka, ciddi bir gelişim kaydetmeye devam ediyor. Bu gelişim sürecinde dikkatleri çekmeye başlayan bir detay daha ortaya çıktı. Zira yapay zeka, belirli konu başlıklarında gelişim göstermekle kalmıyor, çok farklı alanlarda da etkin bir ol oynamaya başladı.

AI yani yapay zekanın bu derece ciddi bir yaygınlık göstermeye başlaması, beraberinde çeşitli tartışmaları da getirmiş oldu. Bu tartışmaların temel konu başlıkları arasında, insan ihtiyacının ortadan kalkması ve kişisel güvenlik yer alıyor.

Popüler bilim haberleri söz konusu olduğunda, hiç şüphe yok ki en popüler başlıklar arasında yapay zeka yani AI (Artificial intelligence) yer alıyor. Konuk olduğu tüm bilim haberlerinde çok ciddi bir okuyucusu ilgisi ile karşılaşan yapay zeka, bu ilgiyi her geçen gün gelişen yetenekleri ve farklı alanlardaki varlığı ile sağlamaya başladı.

Yapay zeka iş gücünü ortadan kaldırıyor!

Öncelikli olarak Endüstri 4.0 sıfır ile birlikte üretim alanındaki iş gücünü büyük ölçüde otomasyon sistemi egale etmeye başlayacak. Halihazırda da bu konuda çalışmalar sürüyor. Yapay zekanın bu bölümde de öne geçmeye başlaması, büyük ölçüde insana olan ihtiyacı düşürmüş olacak.

Bunların dışında amatör yazılımcıların yapay zeka ile ilgili çalışmalar yapmaya başlaması, farklı örnekleri de ortaya çıkartıyor. Yapay zeka tarafından oluşturulan sahte görseller, videolar ve kitaplar, popüler bilim haberleri kapsamında çok sık gündeme geliyor.

Karmaşık iş yönetimi konularında da çok ciddi bir gelişim kaydeden yapay zeka, analiz ve tahmin süreçlerinde de çok iyi işler ortaya koymaya başladı. Nitekim insan gücüne ihtiyaç olan birçok farklı alanda, artık AI destekli robotları veya yazılımlar görmeye başlamak mümkün olacak.

Makine öğrenme yani Machine Learning konusu da son dönemlin en popüler konu başlıkları arasında yer alıyor. Big Data üzerinden çok ciddi analizler ve araştırmalar yapabilen AI, tıp alanına kadar ilerleyebiliyor.

Başta Google olmak üzere bilim ve teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinin dahi bu konularda büyük sermayeler ile çalışmalar yürütüyor olması da bu konuların birer sansasyonel başlıktan daha fazlası olduğuna kanıt niteliği taşıyor.

Şu an için halen daha film senaryolarındaki gibi AI destekli robotlar ve bilgisayarlar ile karşılaşmak mümkün olmasa da sektörde yapılan analizlere göre her geçen bu konuda ciddi ilerlemeler kaydediliyor. Bir doktor gibi teşhir koyabilen, sanayi üretimlerinde görev alan, kendi bestesini ve kitabını yazabilen ve hayatın içindeki birçok insan gücü gerektiren mesleği gerçekleştirebilen robotlar ve yazılımlar, gelecekte çok ciddi problemleri de ortaya çıkartabilir.

5 beğeni 5

Bu yazı düzenlendi 22 Mayıs 2019 22:39

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Paylaş
Yazar
Buğra Yazar

Son Yazılar

O Şimdi Asker :)

Evet arkadaşlar o gün geldi çattı artık benimde askere gitme vaktim geldi. Üniversitesiydi, iş hayatıydı, evlenmesiydi, çocuk doğmasıydı derken bu…

8 Haziran 2019 04:39

Bebek Oto Koltuğu Güvenliği – İsofix Nedir?

ISOFIX nedir?  ISOFIX, uluslararası standart bir oto koltuğu montaj sistemidir. Emniyet kemeri kullanmadan bir çocuk oto koltuğunu arabaya takmanın en…

1 Haziran 2019 01:51

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Bir web sitesi için düzenli olarak alınması gereken bir SEO kriteri olan tanıtım yazısı, düzenli alınmıyorsa ve her ay sayısı…

1 Haziran 2019 00:14

SEO Uyumlu Yazı Yazmanın 8 Püf Noktası

Makale yazmak bir yetenektir. Ancak SEO uyumlu makale yazmak bambaşka bir yetenek ister. SEO uyumlu makale yazmak oldukça zahmetli bir…

30 Mayıs 2019 20:15

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Arama motorları sonuç sayfasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, etkili SEO başlığı oluşturmalısınız. Etkili SEO başlığı oluşturmak, sitenizi arama motoru ve…

24 Mayıs 2019 23:01

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Kullanıcı deneyimini önemsiyorsanız. Makalenin özgünlüğü ve kullanıcıya sağladığı fayda SEO için önemli kriterlerden birisidir. SEO uyumlu içerik oluşturmanın püf noktaları…

23 Mayıs 2019 00:08