WordPressWordPress Eklentileri

WordPress yazı içinde kod göstermek

By 25 Şubat 2019 Şubat 28th, 2019 3 Comments
Wordpress yazı içinde Code göstermek

WordPress sitenize kod göstermek için çok sevdiğim ve sürekli kullandığım bir eklentiyi sunacağım.

Eklentimizin adı: Crayon Syntax Highlighter Eklentiler sayfasından Yeni ekle butonuna basıp ismini Crayon Syntax Highlighter diye arayıp etkinleştirmeniz gerekir. Yada manuel olarak indirip public_html/wp-content/plugins klasörüne zipten çıkardıktan sonra bu klasöre atabilirsiniz.

Etkinleştirme sonrasında, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »Crayon sayfasından istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Wordpress yazı içinde kod göstermek

Varsayılan eklenti ayarları çoğu Web sitesi için stabil çalışmaktadır. Bununla birlikte, tüm ayarları gözden geçirmeli ve gerekirse kendinize göre değişiklik yapmalısınız.

Her seçeneğin ayrıntılı açıklaması eklenti ayarları sayfasında açıklanmıştır. İşiniz bittiğinde, ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Crayon Syntax Highlighter kodu görüntülemek için basit kısa kodları kullanır. Her programlama dili için, kodunuzu o dil için uygun kısaltma ile kullanmanız gerekir.

Hatırlatma: Crayon Syntax Highlighter Eklentisi WordPress 5.0 yeni editörde çalışmamaktadır. Bu eklentiyi kullanacaksanız Guttenberg’i disable yapmanız gerekiyor.

Örnek olarak PHP dilinde bir kodu göstermek için:

Öncelikle metin çubuğunuza yeni gelen Crayon kod ekleme butonuna basıyoruz.

Wordpress yazı içinde kod göstermek

Açılan pencereden Başlık, Dil, Kod kısımlarını girerek ekle diyoruz.

Wordpress yazı içinde kod göstermek

Kodunuz şu şekilde görünecek:

<?php echo “Merhaba Buğra Yazar Takipçileri ”;?>

Crayon Syntax Highlighter  dilin kodunu otomatik olarak vurgulayacaktır. Ayrıca satır numaraları ekleyecek ve sekmeyi düzgün şekilde index edecektir. Kullanıcılarınız, WordPress sitenizdeki kod parçalarını kolayca kopyalayıp yapıştırabilecek böylelikle kodlar amacına hizmet edecektir.

Örnek;

Wordpress yazı içinde kod göstermek

WordPress’te Plugin Kullanmadan Kod Nasıl Gösterilir

Birçok blog yazarı, yazılım geliştirme yazıları yazmaz, bu nedenle yazılarına sıkça örnek kod parçacıkları eklemesine gerek yoktur. Nadir durumlarda kodun HTML kodu kullanarak ekleyebilirler. Bunun gibi:

<?php echo “Merhaba Buğra Yazar Takipçileri ”;?>

HTML kodu olarak yazılarınıza yazılım kodları eklemeniz gerekiyorsa buraya tıklayarak sayfa üzerinden çevrimiçi olarak yardım alabilirsiniz.

Önerilen Yazı →   Firmalar için WordPress Eğitimi

PHP, HTML, JavaScript kodunu HTML varlıklarına dönüştürerek, onları WordPress yayınlarınıza yapıştırabilirsiniz. Ek stil oluşturmak için, kodu <code> ve </ code> etiketleri arasına eklemelisiniz.

Bu yazımızda WordPress siteniz üzerinde nasıl yazılım dili kodlarını ziyaretçilerinize gösterebileceğimizi anlattım. Crayon Syntax Highlighter ile ilgili tüm görüş, öneri ve karşılaştığınız hataları yorum olarak bize göndermekten çekinmeyin.

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 1)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

3 Comments

Yorum Yaz