WordPress Uzmanına mı ihtiyacınız var?

Kişisel veya kurumsal bir web sitesi sahibi olmaya ya da hazırlamaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken ilk işlem bir uzmandan yardım almanız olmalıdır. Web sitenizin içeriğinin kaliteli ve dinamik olmasını istiyorsanız, wordpress uzmanı yada wordpress seo uzmanı ile birlikte çalışmanız doğru tercih olacaktır.

Kurmayı düşündüğünüz sitenin içeriklerine karar verdikten sonra, WordPress uzmanı sizlere, kaliteli bir yazılım sistemi hosting ve domain alacak ve işe başlayacaktır. Sitenizin konusuna göre en uygun alanı oluşturarak işleme başlamış olacaktır.  Freelance WordPress uzmanından yardım almanız hazırlayacağını sitenin kullanışlı olması, kısa sürede tamamlanması ve daha ekonomik şartlarda site sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

 

WordPress Uzmanı Nedir?

Web yazılımları konusunda, yapmış olduğu çalışmalar ile kendisini kanıtlamış, wordpress alanında(Yazılım, Tasarım, SEO) her şeye hakim olan kişi demektir. Wp uzmanları bireysel ya da kurumsal olarak çalışmalar yapabilmektedirler. Genellikle referans sahibi kişilerdir ve yaptıkları işlerden kendilerine referans oluştururlar. Yaptıkları her başarılı işlem kendileri için birer referans kaynağıdır. İyi bir wp uzmanı internet sitenizin tasarımı, yazılımı, site ve site dışı seo çalışmalarını iyi bir strateji ile yaparak, sitenizin Google’da yükselmesine yardımcı olabilir. Yada sitenizin yükselmesini Allah’a bırakabilir..

 

WordPress Uzmanı Site Kurarken Yardım Eder mi?

Web sitenizi kendiniz veya bir SEO uzmanı ile beraber hazırlamış olabilirsiniz. Ancak hazırlamış olduğunuz internet sitenizin oluşturulması ve kurulum aşamasında wordpress uzmanlarından yardım almanız çok önemlidir. Web sitenizin yeni modüller geliştirilmeye uyumlu olması wordpress cms sistemi kullanan siteler için olmazsa olmazlardandır. Benim gibi işini severek ve planlayarak çalışan wordpress uzmanı firmalar yada freelance wordpress uzmanları alan adı(domain) seçiminden, sitenizin amacına ve kurumsal kimliğine uygun tema, modül ve markalaşmanız için gereken yol haritanızı belirlemektedir.

WP(WordPress) Uzmanları, sitenizin neresinde ne olmasını istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Onlar sizin yerinize sitesini en kullanışlı hale getirecektir. Müşterinin dikkatini çekebilecek, uzun süre kullanımda kalabilecek içerikleri sizlere hazırlayacaklardır. Günümüzde yazılımcı veya programcı olarak bilinen kişiler WordPress uzmanı olarak bilinmektedir. WordPress uzmanları kurumsal olan ve işlemlerini internet sayfaları üzerinden yürüten tüm şirketlerde bulunması gerekmektedir. Web sitenizin sürekli güncellenmesi, aktif olması için çalışmaların yapılması gereklidir.

 

Uzmanlık Alanları

WordPress altyapısını kullanan herhangi bir internet sitesinde gezinirken web sitesi hazırlanması aşamasında yardım aldığınız wordpress uzmanları yaptıkları işlemler size basit bir gelse, sizlere zaman kazandırmak ve sitenizi daha kullanışlı hale getirmek için çalışmalar yapmak için efor harcarlar.

Ancak çoğu zaman bu durum oldukça zahmetli ve deneyim gerektiren işlerdir. İnternet sitenizde hangi ürünlere yer verileceği, anasayfanızda hangi ürünlerin olacağı, hakkımızda, hizmetler, ürünler, ürün detay ve iletişim sayfalarında hangi konular hakkında bilgilerin yer alacağını belirlemek önemli bir iştir. WordPress danışmanı bu konuların hepsiyle yakından ilgilenerek sitenizin daha Google’da görünür olmasını hedeflemektedir. Web site tasarımları ile ilgili her aşamada wordpress uzmanlarından yardım alınmalıdır.

WordPress nedir? Neden kullanılırız?
Bu sistem bize hangi kolaylıkları sağlar?

WordPress, İnternet üzerinden ulaşmak istediğiniz tüm sayfalara, hiçbir kodlama ihtiyacı duymadan, yapacağınız tıklamalar ile içerik üretmenize, yaptığınız iş ile alakalı yazıları, resimleri ve videoları yani firmanız ile alakalı bilgileri İnternet ortamında yayınlamanıza ve verileri yönetmenize imkan veren bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlanabilmektedir. WordPress Gpl lisanslı olarak, Phb ve MySQL kodları kullanılarak yazılmış bir kişisel web yayın sistemidir.

Ne İşe Yarar?

WordPress web sitelerinin, Google tarafından hızlı indexlenmesi sağlayarak sayfaların hızlı açılmasını sağlamaktadır. 2001 yılından sonra kullanılmaya başlayan wordpress yazılımları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımı yaygınlaştıkça daha kullanışlı hale gelmiştir. Açık kaynaklı olduğu için binlerce wordpress gelilştiricileri tarafından sürekli olarak geliştirilmekte ve çalışmaları devam etmektedir. Günümüzde, haber, e-ticaret, kurumsal siteler, sosyal medya ve birçok forum siteleri kurulumunda kullanılmaktadır. WordPress güçlü yapısı ile internet web sitelerinin daha kullanışlı ve dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. En büyük özelliği, çok geniş kapsamlı dokümantasyona sahip olması ve geniş kitlesi sayesinde, sorunlara kısa sürede çözümler üretilmesidir.

Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu kolaydır ama yinede işi uzmanına bırakmakta fayda vardır. Dikkatli bir şekilde yapılması gereken ince ayarları bulunmaktadır.

WordPress Kurulumu İçin Gerekenler;

 1. Domain (Alan Adı)
 2. Hosting (Yer Sağlayıcı)
 3. CPanel ve FTP Bilgileri
 4. WordPress Kurulum Dosyaları
 5. Hazırsınız!

Domain (Alan adı); Web sitenizin internetteki ismidir. Örneğin: bugrayazar.com bir alan adı yani domaindir. Eğer kişisel bir web sitesi yada bir firma sitesi açmayı düşüyorsanız ilk olarak bir alan adına ihtiyacınız var. isimtescil.net, natro.com, netinternet.com.tr yada godaddy.com gibi firmalardan alan adınızı kayıt edebilirsiniz.

2. Hosting (Yer sağlayıcı); WordPress dosyalarınızın saklanacağı yerdir. Hosting ücretli ve ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Genelde hosting firmaları yıllık olarak ücretlendirilmektedir. Ücretsiz hostingler sitenizin yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu yüzden size tavsiyem netinternet.com.tr, turhost yada digitalocean gibi firmalardan barındırma hizmeti alabilirsiniz. Sizde benim gibi Türkiye’deki hosting firmaları ile çalışmak istemezseniz Amerikan firması Digitalocean’ı deneyebilirsiniz. https://m.do.co/c/18a79bd3e587 bağlantısını tıkladığınızda 2 ay boyunca kullanabileceğiniz 100$ digital ocean hediye kredisi verdiğinide hatırlatayım.

DigitalOcean ABD’nin New York şehri merkezli internet servis sağlayıcı firma. DigitalOcean’ın; merkezi New York haricinde San Fransisco, Toronto, Amsterdam, Londra, Frankfurt ve Singapur’da veri merkezleri bulunmaktadır.

Vikipedi

3. Wordpres Dosyaları; wordpress kurulumu için gerekli olan dosyalardır ve kendi wordpress türkiye resmi sitesinden indirilebilmektedir.

 

4. Ftp Programı; Ftp programı ile hostinginize bağlandıktan sonra wordpress dosyalarının host’a gönderilirken ihtiyaç olan programdır. Diğer adıyla dosya göndericidir. ftp bilgileri, dosyaların ftp programı ile servere gönderirken kullanılacak adres, kullanıcı bilgileri ve şifre bilgileridir.

5. Hazırsınız; Tebrikler artık sizde bir wordpress kullanıcısı oldunuz 🙂

WordPress Temaları

WordPress temaları, kişilerin web siteleri için kullanacakları hazır tasarım(template)lerdir.Wordpress’in resmi web sitesindeki WordPress Themes üzerinden yada Google arama motoru aracılığı ile ücretsiz binlerce wordpress teması indirebilirsiniz.

Daha önceden hazırlanmış olan binlerce tema, wordpress alt yapısında kayıtlı bulunmaktadır. Temaların bazıları wordpress tarafından geliştirilmiş temalardır. Bir kısım temalar ise ücretli olarak dış kaynaklardan temin edilerek, kullanıcılara sunulmaktadır. Bu temalara themeforest.net yada templatemonster.com web sitesinin işlevsel ve görünümlerinde değişiklik yapılmasına izin vermekte ve site içeriğini değiştirmeden görünümde değişiklikler oluşturmaktadır. Web sitelerinin temalarının, php, html, ve css ile hazırlanması ve wordpress standartlarına uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. WordPress admin panelindeki, görünüm sekmesindeki yükleme aracı kullanılarak ya da ftp dosya yükleyici ile temalar yüklenebilmektedir.

Eklentiler

WordPress uzmanları, etkin olarak kullandıkları, wordpress uygulamaları ile kişisel ve kurumsal web sitelerini hem kullanışlı hem de görsellik bakımından en iyi şekilde tasarlamaktadırlar. Web siteleri hazırlanışında kullanılan, wordpress uygulamaları ile eklentiler sitenin, özelliklerinin ve işlevselliğinin genişlemesini sağlamaktadır. WordPress bünyesinde en az 40.000 eklenti bulunmaktadır. Her bir eklenti, kullanıcının web sitelerini kendi ihtiyaç ve zevklerine göre uyarlamasına yardımcı olan özellikler sunmaktadır. Özellik kazandıran eklentiler, arama motoru düzenlemeleri, üyelik sistemleri, içerik yönetimi gibi çok sayıda özelliği kapsamaktadır. Yapılan güncellemeler ile eklentiler değişebilmektedir.

Kurulumu

WordPress 5 dakikada kurulabilen, basit ve kullanım kolaylığı açısından pratik bir uygulamadır. Kurulum yapıldıktan sonra, son sürüme yükseltme yapılabilmekte ve güncelleme işlemleri fazla zaman almamaktadır. WordPress kurulumunu, yönetim panelini ve tüm görünümü Türkçe yapmak istiyorsanız, wordpress uygulamasının Türkçe ve son sürümünü indirmelisiniz. Orijinal indirim İngilizcedir. İndirilen arşiv dosyasını, winrar, winzip programlarından birisi ile açabilirsiniz. Açılan dosya içeriğini, sunucuya yükleyin ve tarayıcının adres kısmına site ismi yazdığınızda kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Kurulum aşamasında ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Dil Değiştirme

Kurmuş olduğunuz WordPress uygulaması İngilizce ve Türkçeye çevirmek istiyorsanız, Türkçe dil destek dosyasını indirmelisiniz. Türkçe dil paketini indirerek yükleme yaptığınızda sadece, sitenin bir kısmı ile yönetim panelinin Türkçe olduğunu görürsünüz. Tamamen Türkçe yapabilmeniz için Türkçe program paketini indirmelisiniz. Sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi yapabilmeniz için, WordPress uzmanlarından yardım almalısınız. Dil dosyası yüklemek kolaydır, sadece işlemleri takip etmek gerekir. Yükleme işlemleri için, indirilen dosyanın içerisinde yer alan, tr_TR.mo dosyası, wp-content/languages dizini içerisine atmalısınız. Wp-config.php dosyası notepad sürümleri ile açlır ve define (‘WPLANG’,); bölümüne, define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); yazılır ve kaydedilerek değiştirilmesi sağlanır. İşlemler başarı ile tamamlandığında, web sitenizin tamamı Türkçeleştirilmiş olur. İşlemlerde yanlışlık yapmamak ve dosya içeriklerini bozmamak için wordpress uzmanları tarafından yüklenmesi sitenizin yapısını koruyacak ve bozulmaları önlemiş olacaktır.

WordPress Web Tasarımı Hizmetleri

 • WordPress Kurulum
 • WordPress Tema Optimizasyonu (Hızlandırma)
 • WordPress Tema Düzenleme (Türkçeleştirme)
 • WordPress Tema Tasarım ve Yazılım
 • Tema geliştirme ve güvenlik işlemleri
 • WordPress site taşıma ve sunucu işlemleri

WordPress uzmanı ile çalışmak ve hayalinizdeki projeyi WordPress ile hayata geçirmek için benimle iletişime geçebilirsiniz. İşi uzmanına bırakın 🙂

 

Görsel kaynaklar: https://kinsta.com/blog/hire-wordpress-developer/

10 Yorumlar

 1. Gerçekten wordpress hakkında çok makale okudum ama bu kadar kapsamlısına denk gelmedim. Belli ki bu konuya gerçekten hakim bir ekiple muhattabız.

 2. Buğra bey merhabalar bizim bir ajansımız var. sürekli wordpress işlerimiz oluyor. çalıştıgımız wp uzmanlarının hiçbirinin iş disiplini sevemedik gitti.
  birde sizinle çalışmak anlaşmak isteriz.

  1. Merhaba Timur Bey,
   Tanışmak ve yardımcı olmayı çok isterim.
   Lütfen bana iletişim sayfamdan ulaşın.

 3. buğra bey merhaba,
  wordpres tabanlı site kurdum ancak sanırım bir destek almam gerekiyor hala sitemde yapmak isteyip yapamadıklarım var bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz fiyat teklifinizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı