Buğra Yazar

WordPress Uzmanına mı ihtiyacınız var?

WordPress Uzmanı, Yazılımcı, Geliştirici - Buğra Yazar
WordPress Uzmanı, Yazılımcı, Geliştirici - Buğra Yazar
0

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Kişisel veya kurumsal bir web sitesi sahibi olmaya ya da hazırlamaya karar verdiğinizde, yapmanız gereken ilk işlem bir uzmandan yardım almanız olmalıdır. Web sitenizin içeriğinin kaliteli ve dinamik olmasını istiyorsanız, wordpress uzmanı yada wordpress seo uzmanı ile birlikte çalışmanız doğru tercih olacaktır.

Kurmayı düşündüğünüz sitenin içeriklerine karar verdikten sonra, WordPress uzmanı sizlere, kaliteli bir yazılım sistemi hosting ve domain alacak ve işe başlayacaktır. Sitenizin konusuna göre en uygun alanı oluşturarak işleme başlamış olacaktır.  Freelance WordPress uzmanından yardım almanız hazırlayacağını sitenin kullanışlı olması, kısa sürede tamamlanması ve daha ekonomik şartlarda site sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Önerilen Yazı: Allah’a Emanet Seo Hizmetleri…

WordPress Uzmanı Nedir?

Web yazılımları konusunda, yapmış olduğu çalışmalar ile kendisini kanıtlamış, wordpress alanında(Yazılım, Tasarım, WordPress SEO) her şeye hakim olan kişi demektir. WordPress uzmanları bireysel ya da kurumsal olarak çalışmalar yapabilmektedirler. Genellikle referans sahibi kişilerdir ve yaptıkları işlerden kendilerine referans oluştururlar. Yaptıkları her başarılı işlem kendileri için birer referans kaynağıdır. WordPress işlemleri web sayfası tasarımları alanında profesyonel çalışmalar gerektiren işlemlerdir. Birçok yazılım ve danışmanlık firması WordPress konusunda, kurumlara her türlü destek hizmetleri vermektedirler.

Web Site Kurulumunda WordPress Uzmanı İhtiyacı Varmı?

Web sitenizi kendiniz hazırlamış olabilirsiniz. Ancak hazırlamış olduğunuz web sitenizin oluşturulması ve kurulum aşamasında wordpress uzmanlarından yardım almanız çok önemlidir. Web sitenizin gelişime açık yani seo uyumlu olmasını, markanızın gelişmesini sağlayacak olanlar wordpress seo uzmanıdır. Bu uzmanlar sizlere alan adı seçimlerinden sitenizin amacına uygun tema ve içerikleri belirlemek için çalışır.

WordPress yazılımcısı, sitenizin neresinde ne olmasını istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Onlar sizin yerinize sitesini en kullanışlı hale getirecektir. Müşterinin dikkatini çekebilecek, uzun süre kullanımda kalabilecek içerikleri sizlere hazırlayacaklardır. Günümüzde yazılımcı veya programcı olarak bilinen kişiler WordPress uzmanı olarak bilinmektedir. WordPress uzmanları kurumsal olan ve işlemlerini internet sayfaları üzerinden yürüten tüm şirketlerde bulunması gerekmektedir. Web sitenizin sürekli güncellenmesi, aktif olması için çalışmaların yapılması gereklidir.

Uzmanlık Alanları

Herhangi bir internet sitesinde gezinirken incelediğimiz bölümlerin tamamı wordpress uzmanı tarafından yapılmıştır. Web sitesi hazırlanması aşamasında yardım aldığınız wordpress uzmanları yaptıkları işlemler basitte olsa, sizlere zaman kazandırmak ve daha kullanışlı hale getirmek için çalışmalar yapmaktadırlar. Web sitelerinin tasarımları ve hazırlanması eğlenceli ve basit görünebilir.

Ancak oldukça zahmet gerektiren ve tasarım gerektiren işlerdir. İnternet sitenizde hangi ürünlere yer verileceği, hangi konular hakkında bilgilerin yer alacağını belirlemek önemli bir iştir. WordPress danışmanı erişim yaptığınız web sitelerini alt yapılarını oluşturan kişilerdir. En önemli uzmanlık alanları ise seo çalışmaları ile sitenizin ön sıralara çıkmasını sağlamaktır. Web site tasarımları ile ilgili her aşamada wordpress uzmanlarından yardım alınmalıdır.

WordPress Nedir?

WordPress, İnternet üzerinden ulaşmak istediğiniz tüm sayfalara, hiçbir kodlama ihtiyacı duymadan, yapacağınız tıklamalar ile içerik üretmenize, verileri internet ortamında yayınlamanıza ve verileri yönetmenize imkan veren bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlanabilmektedir. WordPress Gpl lisanslı olarak, Phb ve MySQL kodları kullanılarak yazılmış bir kişisel web yayın sistemidir.

Ne İşe Yarar?

WordPress web sitelerinin, Google tarafından hızlı indexlenmesi sağlayarak sayfaların hızlı açılmasını sağlamaktadır. 2001 yılından sonra kullanılmaya başlayan wordpress yazılımları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımı yaygınlaştıkça daha kullanışlı hale gelmiştir. Sürekli olarak geliştirilmekte ve çalışmaları devam etmektedir. Günümüzde, haber, e-ticaret, kurumsal siteler, sosyal medya ve birçok forum siteleri kurulumunda kullanılmaktadır. wordpress güçlü yapısı ile internet web sitelerinin daha kullanışlı ve dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. En büyük özelliği, çok geniş kapsamlı dokümantasyona sahip olması ve geniş kitlesi sayesinde, sorunlara kısa sürede çözümler üretilmesidir.

Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu kolaydır ve dikkatli bir şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. WordPress için gereksinimler, alan adı, host, wordpress dosyaları, ftp programı, ftp bilgilerine ihtiyaç duyulur. Alan adı, web sitenizin adresini oluşturmaktadır. Alan adı sizin işinizi gösterecektir. host, wordpress dosyalarınızın saklanacağı yerdir. Host ücretli ve ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Ücretli hostlar sistemin yavaş işlemesine neden olabilmektedir. Localhost kullanmak daha mantıklıdır. Wordpres dosyaları, wordpress kurulumu için gerekli olan dosyalardır ve kendi resmi sitesinden indirilebilmektedir. ftp programı, wordpress dosyalarının host’a gönderilirken ihtiyaç olan programdır. Diğer adıyla dosya göndericidir. ftp bilgileri, dosyaların ftp programı ile servere gönderirken kullanılacak adres, kullanıcı bilgileri ve şifre bilgileridir.

WordPress Temaları

WordPress temaları, kişilerin web siteleri için kullanacakları hazır giydirme yani tasarımlardır. WordPress web sitelerini hem işlemsev sistemlerini, hem de görsel temalarını geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Daha önceden hazırlanmış olan binlerce tema çalışması, wordpress alt yapısında kayıtlı bulunmaktadır. Temaların bazıları wordpress tarafından geliştirilmiş temalardır. Bir kısım temalar ise ücretli olarak dış kaynaklardan temin edilerek, kullanıcılara sunulmaktadır. Bu temalar, web sitesinin işlevsel ve görünümlerinde değişiklik yapılmasına izin vermekte ve site içeriğini değiştirmeden görünümde değişiklikler oluşturmaktadır. Web sitelerinin temalarının, php, html, ve css ile hazırlanması ve wordpress standartlarına uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. WordPress admin panelindeki, görünüm sekmesindeki yükleme aracı kullanılarak ya da ftp dosya yükleyici ile temalar yüklenebilmektedir.

Eklentiler

WordPress uzmanları, etkin olarak kullandıkları, wordpress uygulamaları ile kişisel ve kurumsal web sitelerini hem kullanışlı hem de görsellik bakımından en iyi şekilde tasarlamaktadırlar. Web siteleri hazırlanışında kullanılan, wordpress uygulamaları ile eklentiler sitenin, özelliklerinin ve işlevselliğinin genişlemesini sağlamaktadır. WordPress bünyesinde en az 40.000 eklenti bulunmaktadır. Her bir eklenti, kullanıcının web sitelerini kendi ihtiyaç ve zevklerine göre uyarlamasına yardımcı olan özellikler sunmaktadır. Özellik kazandıran eklentiler, arama motoru düzenlemeleri, üyelik sistemleri, içerik yönetimi gibi çok sayıda özelliği kapsamaktadır. Yapılan güncellemeler ile eklentiler değişebilmektedir.

Kurulumu

WordPress 5 dakikada kurulabilen, basit ve kullanım kolaylığı açısından pratik bir uygulamadır. Kurulum yapıldıktan sonra, son sürüme yükseltme yapılabilmekte ve güncelleme işlemleri fazla zaman almamaktadır. WordPress kurulumunu, yönetim panelini ve tüm görünümü Türkçe yapmak istiyorsanız, wordpress uygulamasının Türkçe ve son sürümünü indirmelisiniz. Orijinal indirim İngilizcedir. İndirilen arşiv dosyasını, winrar, winzip programlarından birisi ile açabilirsiniz. Açılan dosya içeriğini, sunucuya yükleyin ve tarayıcının adres kısmına site ismi yazdığınızda kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Kurulum aşamasında ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Dil Değiştirme

Kurmuş olduğunuz WordPress uygulaması İngilizce ve Türkçeye çevirmek istiyorsanız, Türkçe dil destek dosyasını indirmelisiniz. Türkçe dil paketini indirerek yükleme yaptığınızda sadece, sitenin bir kısmı ile yönetim panelinin Türkçe olduğunu görürsünüz. Tamamen Türkçe yapabilmeniz için Türkçe program paketini indirmelisiniz. Sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi yapabilmeniz için, WordPress uzmanlarından yardım almalısınız. Dil dosyası yüklemek kolaydır, sadece işlemleri takip etmek gerekir. Yükleme işlemleri için, indirilen dosyanın içerisinde yer alan, tr_TR.mo dosyası, wp-content/languages dizini içerisine atmalısınız. Wp-config.php dosyası notepad sürümleri ile açlır ve define (‘WPLANG’,); bölümüne, define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); yazılır ve kaydedilerek değiştirilmesi sağlanır. İşlemler başarı ile tamamlandığında, web sitenizin tamamı Türkçeleştirilmiş olur. İşlemlerde yanlışlık yapmamak ve dosya içeriklerini bozmamak için wordpress uzmanları tarafından yüklenmesi sitenizin yapısını koruyacak ve bozulmaları önlemiş olacaktır.

WordPress Web Tasarımı Hizmetlerim

 • WordPress tema optimizasyonu
 • WordPress Tema Düzenleme
 • WordPress Tema Tasarım ve Yazılım
 • WordPress Hız Optimizasyonu
 • Tema geliştirme ve güvenlik işlemleri
 • WordPress site taşıma ve sunucu işlemleri

Benzersiz tasarıma sahip veya olmayan benzersiz WordPress temaları ve web sitesi geliştirme
Statik web sitesi veya WordPress’e gönderilecek diğer CMS (Mevcut sitenizin ve içeriğinizin WP platformuna taşınması)
WordPress teması / web sitesi özelleştirme

İyi bir WordPress uzmanı ile çalışmak ve hayalinizdeki projeyi WordPress ile hayata geçirmek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

0

Buğra Yazar

Startup Wordpress firma sahibi olarak 5 yıldır kurumsal firmalara WordPress danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gercekleştirelim.

Yazıyı Beğen7 Yorum

  • Fiyat teklifi gönderdim recep bey umarım birlikte çalışma fırsatımız olur

 • Gerçekten wordpress hakkında çok makale okudum ama bu kadar kapsamlısına denk gelmedim. Belli ki bu konuya gerçekten hakim bir ekiple muhattabız.

 • Buğra bey merhabalar bizim bir ajansımız var. sürekli wordpress işlerimiz oluyor. çalıştıgımız wp uzmanlarının hiçbirinin iş disiplini sevemedik gitti.
  birde sizinle çalışmak anlaşmak isteriz.

  • Merhaba Timur Bey,
   Tanışmak ve yardımcı olmayı çok isterim.
   Lütfen bana iletişim sayfamdan ulaşın.

 • Yemin ediyorum dedim bu adam çıldırmış, ne diyor lan dedim bu kendi kendime. Dalga geçtiğini anlayana kadar. ilahi Azrail sen adamı öldürürsün 🙂