Buğra Yazar

Buğra Yazar

Wordpress Uzmanı & Geliştirici

WordPress Site Hızlandırma – Htaccess Optimizasyon

Tarayıcı önbellekleme nasıl yapılır ?

WordPress sitelerde tarayıcı önbellekleme  işlemi .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları eklemektir.  Olası problemlerin önüne geçmek için .htaccess dosyanızın yedeklemeyi ihmal etmeyin. Bu işlemi yaptıktan sonra sitenize girdiğinde “internal server error” hatası alırsanız aldığınız yedeği geri yüklersiniz.

Doğru yaptığınız takdirde aşağıdaki kodlar WordPress’in çalışmasına asla engel olmaz. WordPress sitenizi optimize ederek daha hızlı çalışmasını sağlar.

1. mod_expires
2. deflate
3. mod_gzip

1. mod_expires : Sabit içerikler için tarayıcı önbelleğini aktif etme, bu mod_expires sitemize ne anlamda fayda olacak derseniz, sizin sitenize giren aynı kullanıcılar hızlı erişim sağlayacaklar. Hızlı gezinti yapacaklar.(Cache – Önbellek oluşturmaktadır.) Akabinde sitenizi tercih etme sebepleri olacak.

 

2. Deflate : Bir apache modülüdür, Sitenizde yer alan bileşenleri sıkıştırarak tarafınıza daha hızlı açılmasını sağlar.

 

ve

 

kodlarını .htaccess dosyanıza ekleyerek ftp alanınızda yer alan ve tarayıcı tarafından çağrılan dosyaların sıkıştırılarak daha hızlı açılmasını sağlar.

3. Gzip – Apache modülüdür. Deflate ile yakın görevleri vardır. Bir resmin boyutunu size en ideal dereceye düşürerek sunar. Sıkıştırma özelliği mevcuttur ve kullanılması en sağlıklı olan kodlardandır.

 

Üstte ki kodları wordpress hariç diğer php sistemlerde yer alan .htaccess üzerinde de kullanabilirsiniz.

WordPress kurulu bulunduğu sunucu Linux ve altyapı itibariyle ne kadar da sağlam olsada bu optimizasyonu yapmanız siteniz ve geleceği açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı beğendin mi?)
Loading...