SEOWordPress

WordPress SEO Uzmanı

By 15 Şubat 2019 Haziran 10th, 2019 6 Comments
WordPress SEO Uzmanı - Buğra Yazar - İşinizii Uzmanına Bırakın

Merhaba uzmanlık alanım WordPress olduğu için bugün size wordpress seo uzmanı kimdir? yada kime denir? gibi konularda bilgi vermek istiyorum. Fakat daha öncesinde WordPress nedir? Dünya’da bu kadar yaygın kullanılmasının sebeplerini anlatmak istiyorum.

WordPress kendi içinde wordpress.com ve wordpress.org diye ikiye ayrılır. İki sistem arasında ciddi farklar bulunur. Bu konuyu daha önce WordPress nedir? yazımda detaylı olarka izah etmiştim. WordPress, özetle kodlama ve teknik bilgiye sahip olmadan site kurma imkanı sağlayan açık kaynak kodlu bir cms(içerik yönetim sistemi)dir.

Blog yazıları okuyarak yada youtube videoları izlereyerek sizde kendi wordpress sitenizi kolayca kurup yönetebilirsiniz. Domain ve hosting aldıktan sonra kurmak istediğiniz domain üzerine WordPress kurarak sitenizi aktif hale getirebilirsiniz.

Dünya genelinde sitelerin büyük bir kısmı WordPress üzerine inşa edilmiştir. Bu anlamda wordpress internette devrimsel adımlardan birisi olarak kabul edilmektedir.

WordPress SEO Uzmanları Ne İş Yapar?

WordPress Uzmanları'nın Uzmanlık Alanları Neler? - Buğra Yazar

WordPress Uzmanları’nın Uzmanlık Alanları Neler? – Buğra Yazar

SEO hizmeti almak isteyen bireysel ve kurumsal firmalara wordpress seo konusunda destek veren kişilere wordpress seo uzmanı yada danışmanı denir.

Web sitesini kendiniz kurmuş olsanız dahi, internet sitenizin gelişmesi için Google’da sıralamalarında yükselmek ve görünür olmak için, site içi ve site dışı seo düzenlemleeri, Kullanıcı deneyimi(UX) düzenlemelerinin yapılması, hızlandırılması, mobil tasarım optimizasyonları, eklentilerin güncellenmesi, yazılımsal açıklar, virüslerle baş etme, sitenizin yedeklerinin alınması, olası bir saldırıda sitenizin yeniden inşası için mutlaka bir wordpress seo uzmanından destek almalısınız.

Siteniz SEO uyumlu olmazsa gelişemez. Malesef ki hep yerinde sayar. peki seo uyumlu olması ne anlama geliyor? İnternet siteleri statik ve dinamik olarak ikiye ayrılmaktadır. Statik yani yönetim paneli olmayan sitelerin google tarafında görünüz olması, dinamik sitelere göre daha zor olabilir.

Çalışmak istediğiniz wordpress seo uzmanı ‘na sitenizle ilgili hedef kitlenizi ve eksikleri iletmeniz yeterlidir. Onlar sizin yerinize hayallerinizi gerçekleştirebilir. Sitenizi müşterilerinizin dikkatini çekecek şekilde tasarlayıp yada mevcut yapınızı düzenleyip, siteniz için uzun süre kullanabileceğiniz kalıcı ve sağlam bir temel oluşturur. Yada mevcut sitenizi analiz edip, sitenizin seo hatalarını çıkartıp buna uygun strateji geliştirirler.

Uzmanlık Alanları

WordPress SEO Uzmanı - Buğra Yazar - İşinizii Uzmanına Bırakın
WordPress SEO Uzmanı – Buğra Yazar – İşinizii Uzmanına Bırakın

İnternet sitelerinde gezinirken incelediğiniz bir çok internet sitesinin tasarım, yazılım ve seo çalışmaları wordpress uzmanları tarafından yapılır. Web sitesi hazırlama aşamasında wordpress seo uzmanlarından destek alarak websitenizi hem daha kısa sürede hemde daha iyi şekilde yaptırabilirsiniz.

Size zaman kazandıran wordpress uzmanları sitenizi verimli hale getirir. Kullanıcı deneyimi (UX) konularında bilgi sahibi danışmanlar ise sitenizi diğer wp seo uzmanlarından bir tık daha ileri taşıyabilir. Çünkü günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktır.

Önerilen Yazı →   WordPress’te JavaScript dosyalarını Footer’a taşımak

Web sitesi kurmak zor ve zahmetli bir iştir. Özellikle tasarım kısmı için teknik bilgi ve donanıma sahip olmanız gerekir. Bu noktada devreye wordpress uzmanları girer.

Uzmanlar internet sitesinde hangi ürünlere, hangi konulara yer vermeniz gerektiğini belirler. Sitelerin alt yapısını oluştururlar. En önemli uzmanlık alanı ise seo çalışmalarıdır. Google arama motorunda en üst sırada yer almanız için özel çalışmalar yaparlar.  Siteleri bir biri ile kıyaslarlar.

Anahtar kelime bazlı yada farklı seo stratejileri planlayıp uygulayarak google’da siteyi yükseltmek için çalışmalar yaparlar. , google webmaster araçlarına sitelerin tanıtılması, link ve tanıtım yazısı çalışmaları ile web sitelerin kelime bazlı üst sırada yer alması için çalışmalar yaparlar. Kelime ve rakip analizi yaparlar. Web sitenizin gelişmesi için size gerekli bilgi ve deneyimlerini aktarırlar.

WordPress SEO Uzmanı Kime Denir?

WordPress SEO Uzmanı Nasıl Olmalı - Buğra Yazar
WordPress SEO Uzmanı Nasıl Olmalı – Buğra Yazar

Web sitenizin gelişmiş bir site olmasını google arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız mutlaka bir wordpress seo uzmanı ile çalışmalısınız. Sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini ancak bir wordpress seo uzmanı size aktarabilir. Sitenizin gelişmesi için size taktiksel bilgiler verirler.

Sitenizde yer alan kırık linklerin tespitini yaparlar. Sitenizin sağlıklı çalışması için gerek duyduğu eklentileri yükleme ve güncelleme işini wordpress seo uzmanları yapar. Sitenizin sorunsuz ve mükemmel bir şekilde çalışmasını, hızlı indeks almasını, google gözünde sitenizin iyi bir yere gelmesini istiyorsanız mutlaka bir wordpress seo uzmanından destek almalısınız.

Seo uzmanları web sitenizi optimize eder. Sitenizin gerekli seo ayaları yapılır. Siteniz hızlı indeks alır ve arama motorlarında üst sıralarda yer alır. Web sitenizin alt yapısını tasarımını ve içeriklerini dizayn ederler. Teknik incelemeler yaparak sitenizi google, yandex, yahoo ve bing gibi arama motorlarına tanıtır.

WordPress seo uzmanları sitenizin spam tehlikesini tespit edip ortadan kaldırırlar. Spam google da bir sitenin sahip olduğu indekslerin silinmesi demektir. Zararlı web sitesi çalışmaları, kötü linkler ve faydasız içerikler siteleri spama sokar.

Bir site spam’a düştüğü zaman artık google arama motorlarında görünmez. Bu da siteye reklam verenlerin siteden uzaklaşmasına neden olur. Spam yiyen bir siteye artık doğal yollarla ziyaretçi gelmez. Çünkü google arama motorlarında artık o site görünmez. O sitenin adresini bilen kişiler siteye giriş yapar. Bu da sitenin gücünü ve etkisini yok eder.

WordPress uzmanları bir siteye gelen ziyaretçilerin analizini yapar. Web sitesini hedef kitleyle buluşturur. Siteye gelen ziyaretçilerin rastgele gelmesini sağlamaz. Hizmet ve ürünle ilgilenen hedef kitleyi site ile buluşturur.

Müşteri potansiyeli olan kişilerin siteyle buluşmasını sağlar. Bu da web sitelerine işlevsellik kazandırır. Müşteri potansiyeli olan kişilerin web sitesine girişi desteklenerek web sitesi üzerinden ticari faaliyetler hızlanır. WordPress seo uzmanlarının sitenize kazandıracağı 1 ziyaretçi sizin ticaret hacminizi ve satış potansiyelinizi arttıracaktır.

Önerilen Yazı →   WordPress Shortcode Nedir? Nasıl Kullanılır? (Sıfırdan Öğreniyoruz)

WordPress seo uzmanları garantili hizmet verirler. Site içerisinde yer alan teknik eksikleri belirlerler. Bu eksikliklerin giderilmesi konusunda size teknik destek verirler. Yapılan başarılı düzenlemeler ile siteniz % 100 yükselir. Arama motorlarına uygun içerik ve web tasarım hizmetleri ile web sitelerinin gelişmesini sağlarlar. Bütün adımları başarı ile uygulayan seo uzmanları web sitelerine işlevsellik kazandırır.

WordPress SEO Uzmanlarının Görevleri Nedir?

WordPress SEO Uzmanı - Buğra Yazar
WordPress SEO Uzmanı – Buğra Yazar

WordPress seo uzmanları web tasarım alanında en az 5 yıllık bir deneyime sahip olmalıdır. Bu anlamda işe yeni başlamış kişilere web sitenizi emanet etmeyin. Deneme yanılma yolu ile siteniz üzerinden kendini geliştiren seo uzmanları size maddi ve manevi anlamda büyük zarar verebilirler. Vaktinizi alıp uzun vadede sitenizin gelişmesini engelleyebilirler.

Bu yüzden çalışacağınız seo uzmanının deneyim durumunu araştırın. Bu anlamda referansı olan kendini seo konusunda ispat etmiş kimselerle çalışmalısınız. WordPress seo uzmanları mutlaka temek kodlama ve html, css bilgisine sahip olmalıdır.

WordPress ve web sitesi denilince akla ilk olarak css ve html gelir. Siteler kodlarla yazılır. Seo uzmanı bu kod bilgisine sahip olursa sitenizdeki açıkları kısa sürede bulabilir. Sitelerin içine sinen gizli kodları ve virüsleri tespit edebilir.

Seo uzmanları PHP kodlama bilgisine sahip olmalıdır. Böylece wordpress tema, eklenti ve alt yapısında meydana gelen aksaklıkları görebilir ve düzeltebilirler. Seo uzmanları wordpress tema yazma bilgisine sahip olmalıdır. Sitelerin seo ayarlarını yapabilmelidir. All in seo gibi eklentiler hakkında bilgi sahibi olup bu eklentilerin kurulumunu yapabilmelidir.

WordPress SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

WordPress SEO Uzmanı Neleri Bilmeli? Kime Uzman Denir? - Buğra Yazar
WordPress SEO Uzmanı Neleri Bilmeli? Kime Uzman Denir? – Buğra Yazar

WordPress uzmanları kullanıcı davranışlarını dikkatlice analiz ederek web sitelerinde iyileşme yapıp ziyaretçilerine benzersiz deneyim sunan kişilerdir. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte bütün ticari faaliyetler artık internet üzerinden yapılmaya başlandı.

Bütün markaların ve firmaların artık bir internet adresi var. İnternet sitelerinin artması ile birlikte google arama motoru büyük önem kazandı. Bugün aramak istediğimiz bir kelimeyi google arama motorunda sorgulayıp karşımıza gelen sonuçlardan özellikle ilk 3 siteye gireriz. Bu yüzden bütün firmalar google arama motorunda sitelerini ilk 3 sıraya sokmaya çalışır.

İlk 3 sıradaki sitelerin ziyaretçi kitlesi de yüksektir. Çünkü google arama motorlarından her gün binlerce ziyaretçi siteye giriş yapmaktadır. Web sitelerinin google arama motorunda ilk sırada yer almasını seo uzmanları sağlar. Siteleri teknik açıdan analiz ederler. Web sitelerinde kalite düzenlemesi yaparlar. WordPress Seo uzmanı olmak için her şeyden önce planlı çalışmalısınız. Çalışmalar belli bir plan ve program ve disiplin dahilinde olmalıdır. Google yükselmek istiyorsanız sabırlı olmalısınız.

Önerilen Yazı →   WordPress Özel Eğitim

Siz sabırlı olmazsanız müşterinizi nasıl sabırlı olmaya ikna edeceksiniz? Google planlı çalışan siteleri üst sıralara alır. İstikrarlı ve prensipli bir çalışma yapısına sahip değilseniz seo uzmanı olamazsınız. Seo uzmanları analitik düşünceye sahiptir. Onlarca veriyi değerlendirip hızlı ve doğru kararlar verebilirler. Karşılaşılan hata ve sorunlara kalıcı çözümler üretirler. Dikkatlerini uzun süre bir işte toplayabilirler.

WordPress Seo hizmeti kötüye kullanıma açık bir sektördür. Bu anlamda seo uzmanları etik ve iyi niyetli olmalıdır. Seo uzmanları araştırma yapmayı seven ve kendini sürekli güncelleyen kimselerdir. Sabit bilgi birikimini uzun yıllar kullanmayı hedefleyen kimseler seo uzmanı olamaz. Seo uzmanları her gün yeni bilgiler öğrenen ve kendini mesleki anlamda geliştiren kimselerdir.

SEO Uzmanları Neleri Bilmelidir?

SEO Uzmanı Planlama ve Strateji Geliştirme - Buğra Yazar
SEO Uzmanı Planlama ve Strateji Geliştirme – Buğra Yazar

Seo uzmanları temel düzeyde domain ve hosting yönetimini bilmelidir. Web sitesi alan adına domain denir. Her web sitesinin bir domain adı vardır. Alan adı sağlayan firmaların panel bilgisini kullanmasını bilmelidir. Web sitelerine internette barınma imkanı sunan yapıya hosting denir. Web sitesinin verileri hosting firmaları tarafından saklanır.

Seo uzmanı bir sitenin kuruluş aşamalarını bilmelidir. Hosting nasıl kullanılır? Web sitesi nasıl kurulur, yedekleri nasıl alınır, web sitesi teması nasıl kurulur, eklentiler nasıl kurulur ve güncellenir, web sitesi için zararlı içerikler nelerdir, web sitelerinin seo ayarlarını bilmelidir.

WordPress seo uzmanları temel düzeyde yazılım ve kodlama bilgisine sahip olmalıdır. Aksi taktirde sitede meydana gelen aksaklıkları tespit etmede zorlanır. Seo uzmanları google webmaster araçlarına hakim olmalıdır. Webmaster araçlarının tüm özelliklerini kullanabilmelidir. Google analitik bilgisine sahip olmalıdır. Site içi seo kriterlerini iyi bilmeli siteyi seo kriterlerine uygun hale getirebilmelidir.

WordPress uzmanları seo analiz araçlarını kullanmayı ve bu araçları yorumlama bilgisine sahip olmalıdır. Rakip sektörleri iyi analiz edebilmelidir. Hangi değerlerin üstün olduğunu tespit edebilmelidir. Google Ads Keyword Planner aracını kullanmayı bilmelidir.

WordPress SEO Uzmanı

Bir sektörde en çok aranan kelimeleri tespit edebilmelidir. Her rekabete göre farklı yoğunluk belirleme yeteneğine sahip olmalıdır. Google indeksleme kriterlerini bilmelidir. İndeksleme sorunlarını çözebilmelidir. Bir sitenin neden indeks almadığını, indeks alma sorunlarını tespit edebilmelidir. 

Site haritası, robots.txt ve htaccess dosyası kontrollerini yapabilmelidir. Bir sitenin içeriklerini iyi analiz edebilmelidir. İçeriklerin seo uyumlu olup olmadığını belirlemelidir. Siteye eklenen zararlı içerikleri anında tespit edip bu içerikleri kaldırabilmelidir. Anahtar kelimeleri iyi tespit etmelidir.

Fiyat Teklifi Alın

WordPress seo uzmanları link kaynaklarını bulma yeteneğine sahip olmalıdır. Algoritma güncellemesinden etkilenen bölümleri tespit edebilmelidir. Link ve bağlantıları reddetme ilkelerini bilmelidir. Siteye zarar veren linkleri tespit edebilmelidir. Site içi iç link ağı kurarak sitenin alt yapısını sağlamlaştırabilmelidir. Siteler düşüşe geçtiği zaman sitenin düşüşe geçiş nedenini tespit edip sorunlara çözümler üretebilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 16)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

6 Comments

Leave a Reply