WeCreativez WhatsApp Support
Web Tasarım, SEO ve Dijital Pazarlama hizmetleri veriyoruz.
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
SEOWordPress

WordPress 301 Yönlendirme (Redirection)

82 / 100 SEO Score

Bu yazımda wordpress kullanıcılarının wordpress 301 yönlendirme işlemini nasıl yapması gerektiğini öğreten detaylı bir rehber hazırladım.

301 yönlendirmesi nedir?

301 yönlendirmesi bir domainden başka bir domaine geçiş imkânı sunan kalıcı adres değiştirme yöntemidir. 301 yönlendirmesi yapısal olarak kesin taşınmayı içerir. Web sitesi içeriği değiştirilmek istendiği zaman 301 yönlendirmesi kullanılır. Site içeriği ve link değiştirmek SEO açısından sakıncalıdır. Arama motorları bu durumdan pek hoşlanmaz. Önceden arama motorlarında indekslenmiş ve başka sitelerden link almış sayfaların URL yapısı değiştirilirse bu siteler ciddi bir ziyaretçi kaybı yaşar. 301 yönlendirmesi ziyaretçi kaybını önlemek amacıyla yapılan yönlendirme işlemidir.

Eski sayfa adreslerini yeni adrese yönlendirmek seo açısından zararınızı minimum düzeye indirmek demektir. Böylece siteniz ziyaretçi kaybı yaşamadan yeni adresinize taşınmış olur. İnternet sayfalarını kalıcı olarak başka adrese yönlendirmek istediğinizde 301 yönlendirmesi yapılır. 301 yönlendirmesi ile yapılan yönlendirmelerde internet tarayıcısı 301 redirec otomatik olarak atlar. Kullanıcılar hiçbir işlem yapmadan tarayıcı yeni adrese yönlendirir.  

Önerilen Yazı:
WordPress Alan Adı Değişikliği

301 yönlendirmesi kullanıcıların bekleme süresini kısaltır. İnternet adresinin adı ve URL yapısı değiştiği zaman 301 yönlendirmesi yapılır. Bu yöntemle yalnızca sayfayı ziyaret eden kullanıcılar değil arama motoru botları da bu sayfanın taşındığını öğrenmiş olurlar. 301 yönlendirmesi ile sayfaların seo değeri korunur. Arama motorları artık eski sayfanızın geçersiz olduğunu bilir, indeksleri yeni sayfalar üzerinden oluşturur.

WordPress ile 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress sisteminde kullanacağınız eklentiler ile PHP kodu kullanmadan, htaccess dosyanızın ayarlarını değiştirmeden, istediğiniz bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Alt sayfaları da yönlendirmeye dahil etmek için Redirection WordPress eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra giriş durumu, tarayıcı özellikleri, referrer, Cookies, HTTP header ve özel filtrelerle gelişmiş 301 işlem basamaklarını kullanarak yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eklentiyi WordPressinize kurup aktif hale getirdikten sonra WordPress paneli > Araçlar > Redirection işlem basamaklarını kullanarak bu eklenti aktif hale getirebilirsiniz.

Önerilen Yazı →   WordPress Site Taşıma Rehberi

301 domain yönlendirme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler!

 • Domain yönlendirmesi yapan kullanıcılar taşıma işlemi bittikten sonra eski domainlerini bir süre daha açık tutun. Google ve diğer arama motorları yönlendirme işlemini anlaması ve bilgileri güncellemesi biraz zaman alabilir.
 • Domain taşıma işleminden sonra eksik kalan etiketler 404 hatasına düşer. Bu hataları gidermek için 301 yönlendirmesi yapmak gerekir. Domain yönlendirme işleminden sonra Google Webmaster Aracı üzerinden takip edin.

Hangi Durumlarda 301 kullanılmalıdır

Özel ve acil durumlarda sitelerin içeriği, linkleri yönlendirilir. Böylece sitelerin arama motorundaki yeri ve değeri korunmuş olunur. 301 durum kodu bir içeriğin kalıcı olarak başka bir yere taşındığını gösterir. Bu yönlendirmeyi gören Google Botları durumu anlayıp bütün işlemleri yeni domaine göre yapar. Böylece siteler domain değişikliğinde zarar görmemiş olur.  Site yeni bir adrese taşındığı zaman, bu geçişten siteni yazıları, seo ve indekslerinin etkilenmemesi için 301 yönlendirmesi yapılır. 301 yönlendirmesi Google’nin onayladığı bir yöntemdir. Başka bir web sitesini kendi sitenizle birleştirmek istediğiniz zaman wordpress 301 yönlendirme kodu kullanabilirsiniz.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesini birkaç adımda kolayca yapabilirsiniz. Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan Htaccess dosyası üzerinde küçük değişiklikler yaparak yönlendirme işlemi yapabilirsiniz. Htaccess dosyası üzerinde değişiklik yaparken çok dikkatli olmalısınız. Olası “500 Internal Server Error” lardan kaçınmak için dosyanızın orijinalinin bir kopyasını saklayın. 

301 Yönlendirmesini birkaç yolla yapabilirsiniz. PHP gibi programlama dillerinde yazılımcılar basit bir 301 yönlendirme kod yardımıyla sayfalarınızı yönlendirebilir. Apache kurulu bir hosting veya sunucu kullanıyorsanız htaccess dosyasını kullanarak 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Windows sunucu kullanıcıları 301 yönlendirmesini, ASP sayfaları üzerinden efektif olarak yapabilir. Webconfig dosyasını düzenleyerek de 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Kullandığınız hosting yönetim sisteminde (cPanel veya Plesk gibi) 301 yönlendirmelerini kolayca yapabilirsiniz.  WordPress ve CMS sistemini kullanıyorsanız, bulacağınız çeşitli eklentiler WordPress Eklentileri ile wp 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. 

Alan adı değiştirmek ve yeni bir site açmak istiyorsanız bunu iki aşama halinde yapmalısınız. İlk önce alan adını değiştirip sonra kurulan siteye alan adı değişikliğini bildirmelisiniz

301 Yönlendirmeye Hazırlık

Alan adı değişikliği öncesi gerekli olan ön hazırlığı yapmalısınız. Bu hazırlık süresi 1 saat sürer.  Sitenin tamamen çalışan halini, yeni alan adı üzerinde yer alması koşuluyla, sunucu ortamında robots. txt veya Meta etiketleri arama motorlarından geçici olarak engelleyin. Kurulan sitenin alan adını, sunucu panelinden veya veritabanından değiştirin. Google Site Yöneticisi Araçları üyeliğiniz aktif olmalıdır. Gerekli onaylamaları yapın. Google Analytics üzerinde site profilinizin alan adı ayarlarını değiştirebilmek için yeterli izne sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Tüm işlemler öncesi yedeklerinizi mutlaka almış olun.

Önerilen Yazı →   Akismet Anti Spam Eklentisi ile İstenmeyen Yorumlardan Kurtulun!

301 Yönlendirmeleri için Htaccess Kodları

Eski alan adınızın sahip olduğu trafiği ve backlinki korumak için tüm URL adreslerini tek tek yeni alan adına yönlendirin. Bunu sağlamanın en kolay yolu htaccess dosyasında değişiklik yapmaktır. URL yapısı veya Sitemap üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz zaman bu yolu kullanmalısınız. Aşağıdaki htaccess taslağını kullanarak siz de her bir sayfanız için 301 yönlendirme kodu oluşturabilirsiniz.  

RewriteEngine
on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomain\.com
RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

Bu kodu eski alan adınızın bulunduğu sunucudaki htaccess dosyasına yerleştirin. Yeni URL adreslerini kullanmayan herhangi bir URL adresine erişim isteği direk yeni alan adındaki URL adresine yönlendirilir. Alan adıyla birlikte URL yapısında da değişiklik yapmak isterseniz her bir sayfayı htaccess dosyasında tek tek yönlendirmelisiniz.

redirect 301 /eski-iletisim-url.html http://www.yenidomain.com/yeni-iletisim-url
redirect 301/eski-iletisim-url.html http://www.newdomain.co.uk/yeni-hakkimizda-url

Alan adı değişikliğini gerçekleştirmeden önce htaccess dosyasındaki tüm yönlendirmeleri aktif hale getirin. Sitenizi başarılı bir şekilde taşıdığınız zaman htaccess dosyasının eski alan adında barındırmaya devam edin. Böylece başarılı bir yönlendirme yapmış olursunuz.

Alan Adı Değişikliği

Bu aşamada artık alan adını değiştirebilecek düzeye gelmişsiniz demektir. Eğer eski sitenizin kopyası yeni alan adında da yer alıyorsa, htaccess dosyasını eski alan adının yer aldığı sunucuda aktif tutun. Tüm dosyalarınızı eski sunucuda yedek olarak bıraksanız bile htaccess dosyası gelen tüm trafiği ve istekleri yeni alan adına yönlendirir. Yeni alan adında robots.txt komutlarının veya Meta etiketlerinin kaldırıldığından emin olup sitenin taranmasını sağlayın. İki alan adını aynı anda aktif tutmak yerine siteyi tek bir alan adına çevirebilirsiniz. Değişimi gerçekleştirdiğiniz zaman eski alan adını başka bir sunucuda barındırın.

Google’a Bildirin

Yeni alan adının hayata geçirildiğinden ve sitenin aktif olduğundan emin olun. Diğer emin olmanız gereken nokta ise eski alan adına gelecek isteklerin 301 yönlendirmesiyle yönlendirilmiş olması gerekir. 301 yönlendirmesinin doğru bir şekilde yapılması tek başına yeterlidir Google site yönetici araçlarından bu değişikliğin yapılması işlemi daha verimli kılar.  

Site Yöneticisi Araçları: Adres Değişikliği

Site Yöneticisi Araçları içerisinde yer alan adres değişikliği adımlarını kullanın. Yeni alan adının onaylanıp onaylanmadığından emin olun.

Site Yöneticisi Araçları: Yeni Alan Adının Site Haritasını Gönderin

Yeni site haritasının Google’a gönderin. Tarama kısmında yer alan Site Haritası bölümüne gelerek site haritalarını test edin.

Önerilen Yazı →   WordPress Müşteri Destek Eklentileri

Site Yöneticisi Araçları: Google Gibi Getir

Yeni alan adına geçiş sürecini hızlandırmak için önemli sayfalarınızı, google webmaster araçlar bölümünde yer alan tarama bölümünde Google Gibi Getir seçeneğini kullanın. Yeni alan adının ana sayfasını ve diğer önemli sayfalarını gönderin.

Google Analytics Profilini Güncellemek

Siteniz yeni alan adında hizmet vermeye başladı. Artık eski alan adından gelen trafikler de yeni siteye dahil oldu. Google yeni alan adını taramayı öncelikli hale getirdi. 301 adreslerine uyguladığınız yönlendirmeleri test ederek her şeyin doğru bir biçimde çalıştığından emin olun. Google Analytics profilinizi güncelleyerek işleme son verebilirsiniz.  

WordPress 301 Yönlendirmesi Eklentileri

wordpress redirection(301 yönlendirme) eklentisi
wordpress redirection(301 yönlendirme) eklentisi

Redirection Eklentisi WordPress’e Nasıl Kurulur?

 • Sitenizin wordpress yönetim paneline girin.
 • https://www.sitemiz.com/wp-admin bağlantısına girerek oturum açınız.
 • Giriş yaptıktan sonra gelen yönetici panelinde sol tarafta yer alan menüler bölümünden “Eklentiler” menüsü girerek yeni ekle menüsüne tıklayın.   
 • Çıkan ekranda WordPress’in kendi eklentilerini bulunduğu kısımda arama yaparak Redirection isimli eklentiyi bulun. İlk sırada yer alan eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna tıklayın.
 • Tıklamanın ardından kısa bir süre sonra kurulum otomatik gerçekleşir. Kurulum tamamlandıktan sonra eklentiler bölümüne giriş yaparak Etkinleştir demelisiniz.
 • Yönlendirmeden sonra yönetim panelinde sol menüde yer alan “Araçlar” menüsü içine “Redirection” olarak yeni bir menü eklendiğini göreceksiniz. Tüm ayarlarımızı buradan yönetebilirsiniz.
wordpress redirection(301 yönlendirme) eklenti ayarları
wordpress redirection(301 yönlendirme) eklenti ayarları

Web sitenizi yeni bir adrese taşıdığınız zaman mutlaka bu eklentiyi kullanmalısınız. Aksi takdirde eski sitenizin arama sonuçlarından kazandığı trafik ve linkleri kaybedersiniz. Bu da geçmişten günümüze siteniz için yaptığınız bütün emeklerin çöp olması demektir. Yönlendirme ile içeriklerinizi, trafiklerinizi ve backlinklerinizi korumuş olursunuz. Yönlendirme yapmadığınız zaman siteniz yeni açılmış gibi google işlem görür. Bu da sitenizin gelişmesi için zaman kaybetmenize neden olur.

Eklenti sayfasını açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır. Açılan ekranın üst kısmında yönlendirmeler, gruplar, modüller, kayıtlar, 404s, ayarlar ve destek gibi sekmeler çıkacaktır. Biz yönlendirme ekleyeceğimiz için ilk açılan sekme olan yönlendirmeler üzerinden bu işlemi yapacağız.

Wordpress 301 Yönlendirme Redirection Ayarları
WordPress 301 Yönlendirme Redirection Ayarları

Yeni yönlendirme ekle yazan bölümde, kaynak URL yazan kısma artık mevcut olmayan ya da bir şekilde yönlendirme yapmak istediğimiz URL’yi yazıyoruz. Diğer seçenekler de yukarıdaki fotoğraftaki ile aynı olsun. Hedef URL yazan kısma ise eski URL’nin nereye yönleneceğini yazıyoruz. URL’leri ekledikten sonra ‘Yönlendirme Ekle’ butonuna bastığınız zaman 301 yönlendirmesi yapılmış olacaktır.

WordPress Redirection eklentisi 301 yönlendirmesi yapmak ve 404 hatalarını bulmak için çok güzel bir eklenti. WordPress kullananlar böyle bir eklentiye ihtiyaç duyuyorlarsa hiç araştırma yapmadan gözü kapalı olarak bu eklentiyi yükleyebilirler.

WordPress Site Taşıma Rehberi

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli wordpress web projelerinde yer aldım. WordPress uzmanı olarak Yazılım, Tasarım, ve Seo danışmanlığı hizmetleri vermekteyim. 2019 yılında kurduğum worpdress ajansım ile bir çok konuda kurumsal firmalara wordpress danışmanlık hizmeti veriyorum.

Benzer Yazılar

29 Yorumlar

 1. Teşekkür edetim Buğra hocam. Web sitem çin virüsü yedikten sonra binlerce URL oluşmuştu.Web sitemi temizledikten sonra sizin yöntemlerinizi uygulayarak Bu sorunu çözdüm. Burada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 2. 301 yönlendirmesi konusunda bir çok kişi zorluk çekiyor, nasıl yapıldığını bilmiyordu. SEO’ya uygun olarak 301 yönlendirmesini 10 numara anlatmışsın. Blogunu sıkı takip ediyor ayrıca seni de tebrik ediyorum

 3. 301 Yönlendirmeleri konusunda çok açıklayıcı bir makale olmuş.Özellikle wordpress için.Teşekkürler…

 4. Sn. Buğra yazar, öncelikle paylaşımın için sana teşekkür ediyorum.
  301 Yönlendirmesi Google’den ziyade insanlar için önemli bir kriter.
  301 Yönlendirmesini yapmayan kişiler genellikle duymadıkları bir gerçekle karşılaşırlar: “Geldik evde yoktunuz” cümlesi 🙂
  Ayrıca 301’i cpanelden 2 saat yapmakla uğraşmayın..
  Yoast kullanan kişiler
  > Admin paneli
  > Yoast
  > Araçlar
  > Dosya düzenleyici
  Kısmından kolaylıkla htaccess dosyasını görüp, 1 dakikadan az bir vakitte yönlendirmesini yapabilirler.
  Kayseri halı yıkama firması TemizlikBu bu şekilde yapıyor.
  İyi çalışmalar dilerim.

 5. Sürekli karşılaştığımız bir sorunun çözümünün anlayacağımız bir dilde yayınladığınız için teşekkürler. Biz wp kullanıcıları olarak basit ve anlaşılabilir çözümlere ihtiyaç duymaktayız.

 6. Hocam merhaba, şimdi ben https kullanıyordum lakin bir sıkıntıdan dolayı kaldırdım ama google urlleri http değil de https ye gönderiyor ben https gidenleri nasıl http ye yönlendiririm?

  1. Merhaba Soykan
   https’den http’ye yönlendirme için eklenti yerine htaccess dosyasından yönlendirme yapmanızı öneririm. Öncesinde https için kullandığınız eklenti yada htaccess komutu varsa onları kaldırın, site genel ayarlarında site adresi bölümünde https varsa onu http yapın, site haritanız varsa silip yeniden oluşturun ve bunu Google web master araçlarında güncelleyin. Son olarak da aşağıdaki kodu htaccess dosyasına ekleyin. Denemesini yapamadım ama çalışması gerekiyor.

   RewriteEngine On
   RewriteCond %{HTTPS} on
   RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 7. bir sitem için 301 yönlendirme yapmak istiyordum. bu sitedeki bilgiler ile hiç bir kişinin yardımı olmadan kendi başıma yapabildim. yararlı bilgiler. teşekkür ederim

 8. kırık linkler seo açısından çok tehlikeli bir durum. sıralama kaybı yaşatan bir etken.. çok dikkat edilmeli..

  1. Hit kaybı mı? Sıfır hocam. Eski yedeği yeni domaine kurup yönlendirdiğimiz için Google aramaları dahil yeni siteye yönleniyorsunuz. Hadi olsun 10-20 oynasın. Bende hiç oynamamıştı. Aksine 7-10 gün içerisinde hitlerim artmaya başlamıştı.

 9. çok açıklayıcı bir makale olmuş. emeğiniz için teşekkür ediyorum. makalenizi okuyup uyguladım. sorun yok. ayrıca sitenizi de sık kullanılanlara ekledim. saygılar.

 10. wp redirection eklentisinin siteye bir zararı var mı? sürekli 301 yönlendirme yapsam siteme bir zarar verir miyim?

  1. Düzgün kullandığınız sürece bir zararı yok. Aksine 301 yönlendirme yapmak siteniz için yararlıdır. Yıllardır bu eklentiyi kullanıyorum tavsiye ederim.

 11. site trafiklerini ve baclinkleri korumak adına çok önemli bir konuya açıklık getirmişsiniz buğra hocam. 404 hata sayfalarını 301 yönlendirme plugini ile yönlendirmeyi sayenizde öğrendim. yalın ve adım adım tüm prosedürü tefferuatıyla anlatmışsınız teşekkürler.

 12. Merhaba Buğra Bey,
  Önecelikle yazınız ve deneyiminiz sayesinde sorunum kısa sürede halloldu ☺️ İsminiz merak edip hakkınız da küçük bi araştırma yaptım ve gerçekten ne kadar profesyonel olduğunuz konusunda bi çok kişiyle aynı fikirdeyim.
  Başarılar ☺️

 13. wordpress 301 yönlendirme yaparkan url bulunamadı hatası alıyorum yardımcı olabilir misin?

 14. Merhaba eski bir sitemdeki tüm içeriği yeni ve çok daha iyi durumda olan sitemde bir klasöre aktarmak istiyorum. Bunun için eski sitemden 301 vermeli miyim? Eğer verirsem yeni siteme eski sitemden olumsuz bir etkileme olur mu? Kaş yaparken göz çıkarmayalım öneriniz nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı