Windows

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Windows 10 ses sorunu ve çözümü!

1. Yol: Ses Driver Güncellemesi

İlk Bilgisayarım’a sağ tık yapıyor ve Özellikler’e giriyorsunuz. Sol tarafta bulunan Aygıt Yöneticisi’ne tıkladıktan sonra Ses Ayarları’na tıklıyoruz. Aşağıda açılan Hoparlör kımına sağ tık yapıyoruz. Açılan menüden  Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçeneğine tıklıyoruz. Sürünüz güncel değilse Driver’ı internetten ara tuşuna basarsanız ses probleminiz giderilecektir. İşe yaramadıysa bir sonraki yönteme geçelim…

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü
Görsel 1: Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

2. Yol: Driver Servis Uygulamasını Tekrar Başlatın:

İlk işlemi yaptık ve hala ses yok mu? Driver Servis Uygulaması’na girelim. Nasıl gireceğinizi anlatacağım. Sırasıyla Başlat menüsüne tıklayın ve arama bölümüne Çalıştır yazın Çalıştır programına tıklayınca aşağıdaki ekran açılacak. Bilmeyenler için klavyeden CTRL + R kısayol tuşlarına basıp menüyü açabilirler. Açılan pencereye services.msc yazıp enter tuşuna basacağız ve aşağıdaki pencere açılacak.

Windowsta Çalıştır Menüsü Nasıl Açılır?
Görsel 2: Windowsta Çalıştır Menüsü Nasıl Açılır?

Açılan pencere aşağıya inelim ve Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktası’nı bulalım. Hızlıca bulmak için aşağıdaki görselde ok işareti ile gösterdiğim yere tıklayıp Klavyenizden “W” tuşuna basarsanız daha hızlı bulursunuz. Diğer türlü bulmak bayağı zor çünkü. Daha sonra bu iki kutucuktaki tik işaretlerini kaldırıp önce Uygula sonra Tamam butonuna basacağız. (Görsel 4 deki gibi)

Buraya kadar yaptıysanız karşınıza gelen Yeniden başlat penceresinden Yeniden başlata basmanız gerekiyor. Bu pencere çıkmadıysa normal bir şekilde yeniden başlatabilirsiniz.

Windows Sistem Yapılandırılması Windows Ses Hizmetleri
Görsel 3: Windows Sistem Yapılandırılması Windows Ses Hizmetleri
Görsel: 4 Windowsta Çalıştır Menüsü Nasıl Açılır?
Görsel: 4 Windowsta Çalıştır Menüsü Nasıl Açılır?

3. Yol: Sistemi Yenile

Yukarıdaki 2 yolda windows 10 ses problemini gidermek için çözüm olmadı mı? bu yolla sesi geri getirebileceğimize inanıyoruz. İlk olarak Denetim Masası‘nı açalım. Ses’e tıklayalım, Hoparlöre sağ tık yapalım ve Özellikler bölümüne giriş yapalım. Yukarıda bulunan sekmelerden Ses Efekti sekmesine tıklayın. Burada ayarı Windows Varsayılan olarak değiştirin. Mesele bu defa net olarak çözülecektir.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü
Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

3 Yorumlar

  1. Win 10 home yükledikten sonra conexant ses sürücüsü ses gelmiyordu ne yaptıysam olmadı ama tesadüfen fark ettim başlat menüsünde connexant içinde smartaudio özelliğini açtım ve sesin sadece kulaklık olarak ayarlı oldugunu gördüm ve hemen pc hopörlerine çevirdim sorun düzeldi aslında sorun yokmuş ama win10 yükleyince oto olarak kulaklık ayarında başlıyor neyse umarım bu sorunu yaşayanlar ses uygulamasına girerek kulaklık modundan normal moda geçerler umarım yardımcı olmuştur bilgi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı