İş Dünyası İçin WhatsApp Business Rehberi

By 6 Ocak 2019 Ocak 13th, 2019 Diğer
WhatsApp Business Images

Arkadaşlarınla Paylaş!

Whatsapp’ın Business hesap özelliğini son zamanlarda oldukça duymaya başlar olduk. Kısa bir süre içerisinde oldukça fazla şirket tarafından kullanılacağını düşündüğüm WhatsApp Business hakkında sorulan tüm soruları bu makalem aracılığı ile cevaplamaya çalıştım. Özellikle “WhatsApp Business nedir?“, “Bu hesabı günlük hayatta kullandığımız WhatsApp’tan ayıran özellikleri nelerdir?“, “Business whatsapp hesabı nasıl oluşturulur?” sorularının cevapları üzerine değindim.

WhatsApp Business Nedir? Nasıl Çalışır?

WhatsApp Business sosyal medya ağı Facebook’un kullanıcılarına sunduğu bir özelliktir. Bugüne kadar beta test aşamasında olduğu için adını bugüne kadar pek duyuramadı.

WhatsApp Business uygulaması şirketlerin müşterileri ile iletişimini daha hızlı sağlamak için tasarlanmış bir uygulamadır. İşletmeler zaman kaybetmeden müşterileri ile bu uygulama ile iletişime geçebilecek. Kişiler hem şahsi WhatsApp hesaplarını hem de şirket hesaplarını tek bir cihaz üzerinden kontrol etme imkânına sahip olacak.

Şirket sahipleri telefonunda aynı anda WhatsApp hem de WhatsApp Business kullanabilecek. WhatsApp Business ilk etapta ücretsiz olacak. İlerleyen aşamada herhangi bir ücret alınıp alınmayacağı şuan bilinmiyor. Bu uygulamayı şimdilik sadece Android işletim sistemine sahip telefon ve tabletlerden kullanabilirsiniz. Bu WhatsApp’ın en büyük özelliği işletme sahipleri sabit telefon numaraları kullanabiliyor olmasıdır. Cep telefonu numarası zorunluluğu böylece kalkmış oluyor.

Normal WhatsApp’tan Farkı ne?

İş Dünyası İçin WhatsApp Business Rehberi
WhatsApp for Business

WhatsApp Business’ın normal WhatsApp’tan farklı bir logosu olacak. Logo olarak bizim alışık olduğunuz telefon ahizesi yerine yeşil konuşma balonunun içinde beyaz bir B Harfi olacak. Uygulamayı yükledikten sonra kullanıcılarda normal WhatsApp’ta olmayan farkları görebileceksiniz. Örneğin, uygulamanın profil kısmında; işletme veya şirket tanımı, konum, e-posta, internet sitesi ve diğer seçenekleri yer alacak. Bu alanlar iş profili ile ilgili olduğu için normal WhatsApp’ta bu seçenekleri görmeniz mümkün değildir.

Önerilen Yazı →   Whatsapp çöktü mü? Whatsapp, Instagram ve Facebook'a neden girilmiyor?

WhatsApp Business ile sabit hat üzerinden hesap oluşturabilirsiniz. Bu özellik normal WhatsApp’ta bulunmayan bir özelliktir. WhatsApp Businesste Otomatik cevap ve İstatistikler özelliği bulunur. Otomatik cevap özelliği ile işletme sahipleri adına iş saatleri dışında müsait olmadığı zamanlarda müşterilerine otomatik şablon mesajları gönderme imkanı verir.

Otomatik Cevaplama Özelliği

WhatsApp Business ile gelen en önemli özellik otomatik cevaplama özelliğidir. Bu yöntemle İstatiksel verilerinize ulaşabilirsiniz. Firma yetkilisinin dışarıda olduğu mesainin bittiği, cevap veremez olduğu durumda müşteriden gelen mesajlara otomatik şablon mesajı gönderebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar bölümünden Away Message kısmına şablon mesajı yazıp, mesajın gönderileceği saatleri yazmanız yeterlidir.

WhatsApp Business’i diğer uygulamalardan ayıran özellikler

SMS numarasına gerek duymadan kurulabilmesi:

WhatsApp Kurarken SMS doğrulaması yapmanız gerekir. Bu nedenle sim kart takılı bir telefona ve tablete kurulum yapmalısınız.  WhatsApp Business’de ise böyle bir şart yoktur. 0850’li ve ya 444’lü isterseniz de alan kodlu işletme telefonunuzu kullanarak istediğiniz telefona kurulum yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey doğrulama aşamasında “Beni arayın” diyerek size iletilen 6 haneli kodu girin.

Çoklu kullanıcı desteği

Aynı cihaz üzerinde hem kişisel hem de işletme cihazınızı kullanabilirsiniz. Birden çok kullanıcı WhatsApp işletme cihazını kullanarak müşterilerinize cevap verebilirsiniz.

Müşterileri kategorize edebilme

Müşterilerinizi özelliklerine göre kategorize edebilir sınıflara ayırabilirsiniz. Böylece belli bir guruba istediğiniz mesajları iletebilirsiniz.

Otomatik yanıtlar oluşturabilme: Müşterileri etiketlerle kategorize edebilirsiniz. Otomatik yanıt ve mesajlar oluşturabilirsiniz. İşletme ile iletişime geçen müşterilere mesai saatleri dışında siz yokken otomatik yanıtlama sistemini aktif ederek müşterilerinizin sorularını anında yanıtlayabilirsiniz.

Özelleştirilebilir profil:

İşletmeler tercih etmesi halinde kurumsal kimliklerine müşterilerin daha kolay ulaşması sağlanır. İşletme profilinizi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. İşletmenizin logosunu, haritasını, mail adresini, telefon numaralarını koyarak müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı →   WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

İstatistikler

İşletmeler için son derece faydalı bir özelliktir. Mesaj istatistiklerinizi tek yerde görebilirsiniz. Gönderilen, iletilen, okunan ve alınan mesaj istatistiklerini gösteren uygulama, iletişim trafiğinizi ölçmenize imkân sağlar.  Uygulamayı kötüye kullanan işletmeler, kullanıcıları reklam yağmuruna tutabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey, sizi bunaltan işletme profilini engellemek olacaktır.  Bunun için engellemek istediğiniz hesabın sohbet penceresini açıp sağ üst köşedeki üç noktaya dokunarak ‘engelle’ seçeneğini işaretleyerek engelleme işlemini yapabilirsiniz.

WhatsApp ücretli mi oluyor?

Facebook tarafından WhatsApp 22 milyar dolar gibi dev bir ücretle satın alındı. Sosyal medya devi ödediği bu parayı çıkarmak için popüler mesajlaşma sistemi WhatsApp kullanıcı kitlesinden para kazanmayı hedefliyor.

WhatsApp tüketiciler ile şirketler arasında köprü kuran bir iletişim ağıdır. Şirketler kullanıcılarına mesaj gönderip mesajlarına yanıt almak için WhatsApp uygulamasını aktif olarak kullanmaktadır. WhatsApp şirketlerin yapmış olduğu bu ticari sohbetlerden dolayı WhatsApp uygulamasını ücretlendirmeyi planlıyor.

WhatsApp ücretsiz olup reklam içermemesi nedeniyle günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma sistemidir. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insan bu uygulamayı kullanmaktadır. Uygulamayı kullanan insan sayısı da her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda kötü niyetli insanlar WhatsApp’ın ücretli olacağı söylentilerini çıkararak insanları kandırmaya çalışıyor.

En çok söylenen yalan ise WhatsApp’ın yıllık 0.99 dolar olacağı yalanıdır. WhatsApp’ın yıllık 0.99 dolar olacağına yönelik link verilip bu link üzerinden insanlar tuzağa düşürülmeye çalışılıyor. Abonelere şu şekilde mesajlar gitmektedir:  “Aboneliğiniz sona erdi. Hesabınızı doğrulamak ve 0,99 dolar karşılığında ömür boyu abonelik almak için bu bağlantıya tıklayın.” Bu tarz bir mesaj alırsanız kimden geldiğini dikkate almadan hiçbir linke tıkmadan mesajı direk silmeniz tavsiye edilir.

WhatsApp Business neler sunacak?

WhatsApp Business uygulamasının ilk dikkat çeken özelliği profilin yanında yer alan yeşil tik uygulamasıdır. Yeşil tik kullanıcının onaylı bir hesaba sahip olduğunu gösterir.

Önerilen Yazı →   Tasarımcılar için WhatsApp kurumsal logo ve renk kullanımı
İş Dünyası İçin WhatsApp Business Rehberi
İşletmeler için WhatsApp Business

WhatsApp üzerinden iş iletimi yapan işletmeler bu özellikle güvenilir olduklarını müşterilerine ispat etmiş olacaklar. Uygulamada yer alan çoklu hesap sayesinde firma sahibi tek cihaz üzerinden hem kendi hem de firmasının WhatsApp hesabını kolayca kontrol edebilecek.

Instagram ve Twitter gibi uygulamalarda hesaplar arası geçiş kolayca yapılabiliyor. WhatsApp Business üyeliğine sahip olmak için WhatsApp‘ta olduğu gibi bir GSM numarasına ihtiyacınız olmayacak. Sabit telefon hattıyla da üyelik açıp sohbet ve konuşmalar yapabileceksiniz. Profil sayfasına işletmenin tanıtımını, lokasyonunu ve internet site adresini koyabileceksiniz.

WhatsApp Business’ı Nasıl Yükleyebilirim?

WhatsApp Business Google Play Storede bulunmuyor. Şuan indirip kullanma şansınız yok. Ancak uygulamanın APK sürümünü indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk iş olarak WhatsApp Business için form doldurup kaydınızı yollayın. Kayıt sonrası hesabınız onaylanırsa bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Aksi takdirde uygulamanın APK dosyasını indirmeniz hemen kullanmaya başlayabileceğiz anlamına gelmiyor.

İş Dünyası İçin WhatsApp Business Rehberi

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 27)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

7 Comments

 • Yusuf Esen dedi ki:

  Whatsapp Business hakkındaki yazınız gerçekten bilgilendirici olmuş. Aynı zamanda Whatsapp Business uygulamasını AppStore’den de indirebiliyoruz. Whatsapp Business Ücretsiz olması gerçekten büyük bir avantaj. Şirket görüşmeleri yapmak için adeta biçilmiş kaftan. Emin olun ki şirket görüşmeleri için program yazdırmaya çalışsak Whatsapp Business gibi bir program ortaya çıkartamayız. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Blogunuzu severek takip ediyorum.

 • Medikal portalı dedi ki:

  Whatsapp business hakkındaki bilgiler çok açıklayıcı teşekkürler, umarım iOS sistemi içinde önümüzdeki günlerde bir uygulama getirirler.
  Bloğunuzu memnuniyetle takip ediyorum ve bir çok kişiye de bu güzel yazıyı paylaştım. Teşekkürler

 • Muhammet dedi ki:

  Gerçekten şuana kadar bilmediğim birçok özelliğin olduğunu farkettim. Buğra hocam size çok teşekkür ederim. Bana kalırsa whatsapp kesinlikle ücretli olmamalı herkes yararlanabilmeli.

 • Zeynep dedi ki:

  babamın inşaat firması var. bu yazıyı okuyunca hemen şirket hattına yükledim çok sevindi. bende daha önceden hiç duymamıştım böyle bişey olduğunu.
  babama beğendinmi diye sordum. aynen dedi. müşteri mesaj attı diyelim. müsait değilsen otomatik mesaj gönderiyormuş 🙂

 • Koray Üsküplüoğlu dedi ki:

  Açıklayıcı metniniz çok hoşuma gitti, yorumunuz için teşekkür ederim. Yalnız avantajları olan bu programın birde ne gibi dezavantajları olabilir konu hakkında da yorum yapabilirmisiniz. Kurumsal bir şirkette çalışıp bu uygulamayı kullandırmak taraftarıyım ama neden bu programı kullandırmak isteyebilirim avantajları çok iyi, dezavantajları varmıdır.

  • Buğra Yazar dedi ki:

   Dez avantajı yok denecek kadar az. Sadece bir kaç kişinden şöyle bir geri bildirim aldım.
   Normal whatsapdan business whatsapa geçerken whatsapdaki fotografların bazıları silinebiliyormuş.

 • Fidel dedi ki:

  Arkadaşlar bir business hesabını birden çok cihaza nasıl yuklerim ? Bunun cevabını verirseniz sevinirim

Yorum Yaz