Faydalı Siteler

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Öğrenme

Hangi siteye kaç kişi giriyor? Siteme bugün kaç kişi girmiş? Sitemde kaç kişi var? Başka bir web sitesinin ziyaretçi sayısını nasıl öğreniriz? gibi sitelerin ziyaretçi istatistik verilerini tahmin eden web sitelerini beraber inceleyelim.

Hangi siteye kaç kişi giriyor?

Bir başkasına ait web sitesi ziyaretçi sayısı ve tıklanma istatistiklerinizi bize gösteren araç olan website informer ile başlayalım.

1. Website Informer

website.informer.com
website.informer.com

Geçen gün bazı web sitelerinin günlük veya aylık ziyaretçi rakamları lazım oldu. Örneğin, webktekno.com’u günde kaç kişi ziyaret ediyor? Yada Facebook’u, Instagram’ı veya diğer web sitelerinin ortalama ziyaretçi sayılarını hızlıca öğrenebiliriz.

http://website.informer.com Web sayfasının ismini girdiğinizde size günlük kaç kişinin ziyaret ettiğini söylüyor. Sadece kendi siteniz için değil rakip sitelerin ve başka sitelerin ziyaretçi sayısını bu site ile öğrenebilirsiniz. Doğruluk derecesi nedir? diye aklınıza düşünebilirsiniz. Fakat kendi blogumda kullandığım 4 adet istatistik programından elde ettiğim blogumun günlük ziyaretçi sayısı ile bu sitenin bana verdiği rakamlar ile örtüşüyor. Bir şans verin bence.

Burada daily visitors yazan yerde internet sitenin günlük ziyaretçi sayısı öğrenme imkanı veriyor. Daily pageviews yazan bölümde günlük sayfa görüntülenmesi Alexa Rank: ise alexa görünürlük değerini belirtmektedir.

Bununla beraber alt domainleri var ise subdomains gibi bunları belirtmekte bağlı olduğu dns adreslerini vermektedir. Bununla bağlı olarak Dns Serverlerinin ve IP adreslerinin bağlı olduğu adresleri görebilirsiniz.

2- Alexa.com

alexa.com

Diğer bir Server ise Alexa.com Burada ise websitenin görünürlüğü ile ilgili bilgi vermektedir. Hangi ülke üzerinde görünürlüğü fazla nereden ve hangi keyword üzerinden ziyaretçi çektiği bilgilerini de vermektedir.

3- Yandex Metrica

metrica.yandex.com.tr

Yandex metrica ile, Kimin ne zaman hangi konumdan ve hangi bağlantıdan sitenize girdiğini öğrenebilir bununla ilgili optimizasyonları sağlayabilirsiniz.

Yandex metrica ile ne kadar ziyaretçi aldığınızı Tıpkı Google Analytics’te olduğu gibi görebilirsiniz. Web sitenizde hem analytics hem yandex metrica kullanabilir size sunulan verileri kıyaslayabilirisiniz.

4- Google Analytics

analytics.google.com

Kendinize ait yani yönetimi sizde olan bir web sitesinin Google Analytics aracı ile ne kadar trafik (ziyaretçi) aldığını görmek tamamen ücretsizdir.

Google tarafından, veri madenciliği için kurulmuş, en iyi analiz aracıdır. Bu araç sayesinde siteniz hakkında onlarca bilgiye ulaşmanız mümkündür. Sitenizde anlık ne kadar trafik var? Sitemde şuan kaç kişi var? Gibi sorularınıza cevap olacak harika anlık trafik takibi aracı mevcuttur.

Sosyal medya’dan gelen trafikleri, Arama Motorların’dan gelen trafikleri filtreli bir şekilde gösteren bu araç tamamen ücretsiz ve her Gmail hesabı olan kişinin kullanabileceği bir araçtır. Bir gmail hesabı ile 50 siteye kadar analiz etme izniniz bulunmaktadır.

Gmail hesabınızla Analytics’e giriş yaptıktan sonra size verilen ziyaretçi sayısı öğrenme kodunu sitenize ekleyip panel üzerinden gelen trafiği kontrol etmeniz, yapmanız gereken tek işlemdir.

Google Analytics’le aşağıdakiler gibi önemli soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz:

 • Web sitemi kaç kişi ziyaret etti?
 • Sitemde ne kadar zaman geçirdiler?
 • Sitemi, Google, başka arama motorları veya başka web siteleri yoluyla mı buldular?
 • Ziyaretçiler yerel miydi yoksa ülkenin ya da dünyanın başka yerlerinden miydi?
 • Sitemden alışveriş yaptılar mı veya istediğim başka bir işlemi gerçekleştirdiler mi?
 • Web sitemden hangi noktada ayrıldılar?

https://www.gstatic.com/ads/learn/tr/analyticsintro.pdf


Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

9 Yorumlar

 1. Yani buraya istediğim siteyi yazıp günde kaç kişi girmiş bu siteye? öğrenebiliyor muyum? Şaka yapıyosun bence

 2. Ben ziyaretçi sayısı ve diğer istatistiksel bilgiler için Google Analytics kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü her anlamda kullanışlı ve oldukça detaylı raporlar sunuyor.

 3. Merhabalar

  Blogunuzu google da tesadüfen denk gelerek buldum. Yazınızda bahsetmiş olduğunuz Website Informer sitesine girerek kendi sitemi sorguladım ama sonuçlar google analiz ile hiç uyuşmuyor. Hatta Website Informer sitesi, blogumun eski 3-4 ay önceki ekran görüntüsünü gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı