Buğra Yazar

USB 4.0 Resmen Duyuruldu

USB 4.0 Resmen Duyuruldu

Arkadaşlarınla Paylaş!

Usb 4.0 standardı resmen duyuruldu. Geçen ayın sonlarına doğru birkaç  USB modelinin isimlerinde bazı değişiklikler yaşanmıştı. Değişikliklerin ardından  USB IF isimli yeni nesil bağlantı standandardı USB 4’ün yakın zamanda piyasaki yerini alması bekliyoruz.

Son olarak USB 3.2 versiyonunun detaylarını açıklamıştı.Bu versiyonla birlikte USB bant genişliği 20 GBps’a  yükselecek.USB 3.2 standardının kısa süre içinde üreticilere teslimine başalanacak ve akabinde cihazlarda kullanılması bekleniyor.

USB konusundaki gelişmeler sadece bununla sınırlı kalmıyor.USB-IF USB 4.0 stadandardının da piyasaya sürülmeye hazırlandığını açıkladı.Bu standart ile birlikte gelecek olan en büyük özelliklerden biri bant genişliğinin tam iki kat artarak  40 Gbps’a çıkacak.Ancak bu hız  Intel’in kullanıma sunduğu Thunderbolt 3 kullancılarının erişebildiği bir hız.Ancak Thunderbolt 3’ün maliyeti ve her cihaz ile uyumlu olmamasından dolayı ve Intel’in kısa bir süre önce bu teknolojinin kullanımından telif hakkı almayı bırakacağını duyurmasıyla beraber  USB 4.0’ın bu teknolojinin yerini rahatlıkla alacak gibi duruyor.

USB 4.0 standardı yaklaşık 100W’lık  bir güç dağıtımı sunmayı hedeliyor.100W’lık güç dağıtımıyla birlikte USB 4.0 ile  2 adet 4 K çözünürlüğünde ve 1 adet 5 K çözünürlüğünde monitöre görüntü aktarımı yapabilecek.

2019’un ikinci yarısında masaüstü cihazlar için 2021 yılında ise mobil cihazlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

kaynak: https://www.teknolojikgundem.com

Arkadaşlarınla Paylaş!

Buğra Yazar

Startup Wordpress ekibi olarak 6 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...


Yorum Yazın

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: [email protected]

skype: bugrayazar