WeCreativez WhatsApp Support
Web Tasarım, SEO ve Dijital Pazarlama hizmetleri veriyoruz.
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
BlogSEO

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

8 / 100 SEO Score

Bir web sitesi için düzenli olarak alınması gereken bir SEO kriteri olan tanıtım yazısı, düzenli alınmıyorsa ve her ay sayısı çoğaltılmıyorsa sitenize çok fazla yarar sağlamayacaktır. Tanıtım yazıları genellikle bir web sitesinin ya da bir kurumun tanıtımını yapmak için yazılan makalelerdir. Bir tanıtım yazısını oluşturan en önemli üç şey, başlık, içerik ve anahtar kelimedir.  Bunun yanı sıra makalenin dilbilgisi ve imla kurallarına uygun olması ve anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Tanıtım yazısında bir diğer önemli unsur da minimum 250 kelime ile hazırlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra SEO uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir.

Tanıtım Yazsısı Başlığı Oluşturma

Başlık, bir metnin ne içerdiğini anlattığı için tanıtım yazısını oluştururken başlığın önemi çok büyüktür. Tanıtım yazısına başlık oluştururken, anahtar kelime mutlaka başlıkta geçmeli ancak, başlık sadece anahtar kelimelerden oluşmamalıdır. Bunun yanı sıra başlığın ilgi çekici olması da gerekir. Bu sayede kullanıcılar içeriğe girerek içeriğin içinde sitenizi görüp sitenize girerlerse tanıtım yazısının başarılı olduğundan söz edilebilir. Bir tanıtım yazısı, sitenize getirdiği ziyaretçi oranında başarılıdır. Bir örnek vermek gerekirse; sitenizin anahtar kelimesi “Notebook” olsun.

 • En hızlı Notebook Modelleri
 • Oyun İçin İdeal Notebook
 • Notebook Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Verdiğimiz bu üç örnekte de anahtar kelimemiz geçiyor. Ancak burada en fazla yararlı olacak başlık üçüncü başlıktır. Çünkü başlık anahtar kelime ile başlamaktadır. Kısaca tanıtım yazısı başlığı, anahtar kelime içermeli, konu ile alakalı olmalı, ilgi çekici olmalı ve içeriği en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Tanıtım Yazısı İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazısının ikinci ve en önemli kısmı içeriktir. Doğru içerik alınmazsa, tanıtım yazısı yarardan çok zarar sağlayacaktır. Birçok kullanıcı, aldıkları tanıtım yazısının sitelerine yararının olmamasından ya da olumsuz etkisinden şikâyet ederler. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız içeriği doğru bir şekilde optimize etmelisiniz.

Önerilen Yazı →   SEO Aslında Nedir? Neden SEO Yapılmalı?

Öncelikle makale içinde anahtar kelime oranı % 2 ile % 4 arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra anahtar kelimenin varyasyonları da % 1 ile % 3 oranında geçmelidir. Anahtar kelimenin yanı sıra varyasyonlarının da içeriğin içinde yer alması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise makalede tek bir anahtar kelime ve varyasyonlarının yanı sıra diğer anahtar kelimeler de geçirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli konular;

 • İçeriğin içerisinde tek bir anahtar kelime geçmemelidir,
 • Diğer anahtar kelimeler de içeriğimizin içinde geçmelidir,
 • Anahtar kelimelerin içeriğin içindeki dağılımı düzgün ve aralıklı olmalıdır,
 • Anahtar kelime kullanım oranına dikkat edilmeli ve içerik anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır,
 • Tanıtım yazısı sadece anahtar kelimelerden oluşan bir yazı olarak görülmemelidir.

Tanıtım yazısının içeriği özgün ve ilgi çekici olmalıdır. Bunun için tanıtım yazısı hazırlanırken mutlaka titiz bir çalışma yapılmalıdır. Sadece link çıkma amaçlı hazırlanmış tanıtım yazılarının site için hiçbir faydası olmayacaktır. Öyle bir içerik yazılmalıdır ki, hem siteye link getiren bir makale olmalı, hem de iyi bir bilgi makalesi olmalıdır.

Tanıtım Yazısı Şablonu

 • Yazının başlığında anahtar kelime mutlaka geçmelidir,
 • Tanıtım yazısının ilk paragrafında anahtar kelime mutlaka bulunmalı ve kalın “Bold” olarak yazılmalıdır,
 • Link çıkışını ilk paragraftaki anahtar kelimeden almak daha faydalıdır,
 • İkinci paragrafta anahtar kelime mutlaka geçmeli, alın olarak yapılmalı ancak link çıkışı yapılmamalıdır,
 • Son paragrafta yine anahtara kelime kalın olarak bulunmalı ve link çıkışı yapılmamalıdır,
 • Son olarak çalıma yapılan sayfanın URL’si direk olarak kaynak gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bu siteye buradan ulaşabilirsiniz gibi bir ibare ile link çıkışı yapılmalıdır.

Tanıtım yazısından sitenize bir link kesinlikle çıkılmalıdır. Maksimum iki link çıkılabilir. Genellikle 300 kelimelik bir içerik için 1 link, 500 kelime ise 2 link alınmalıdır. İçeriğinizde yükselmek istediğiniz kelimeye bir link çıkışı yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ikinci link çıkışını blog yazılarınızdan birine almalısınız.

Önerilen Yazı →   Domain Otoritesi (Alan Adı Otoritesi) Nedir?
Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli wordpress web projelerinde yer aldım. WordPress uzmanı olarak Yazılım, Tasarım, ve Seo danışmanlığı hizmetleri vermekteyim. 2019 yılında kurduğum worpdress ajansım ile bir çok konuda kurumsal firmalara wordpress danışmanlık hizmeti veriyorum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı