Soru CevapKategori: WordPressWordPress Thumbnail Boyutlandırma
WordPress Thumbnail BoyutlandırmaKamber Yigit asked 5 ay ago

İyi günler.
Gerçekten Google’da çok zaman harcadım fakat hiçbir tatmin edici bilgiye rastlamadım.Bir forum sitesinde BUGRA YAZAR’a rastladım ve makalelerinizi okudum gerçekten profesyonel olduğunuz belli umarım rahatsız etmiyorumdur.
Görsel boyutlandırma hakkında aklıma takılan 5 sorum var:

1- WordPress ve temaların gereksiz görsel boyutlandırmasını engellemek için wordpress ortam boyutlandırmalarını (küçük orta büyük görsel boyutlarını) sıfırlayıp sadece temanınkini kullanmak hatta Tema boyutlamalarından da bir kısmını iptal etmek istiyorum(basina // koyarak). Bunu yapmakta  bir sakınca var mı?

2-Temamdaki öne çıkan(kapak) görsellerinin, her alanda tam boyutta gösterilmesini (Kırpma veya yakınlaştırma olmadan) nasıl sağlarım? Ana sayfadaki öne çıkan görsel ölçüleri 680×350 px; içerik içindeki sidebarda bulunan popular içerik resimlerin boyutu 164×99 px. Her iki alanda da resimlerin tam olarak gösterilmesi için ne yapmalıyım?

3- İçerik yazısı içine eklediğim büyük görseller boyutlandırılıyor mu? Eğer öyleyse, site hızımı arttırmak için  boyutlandırmayı iptal etmeyi düşünüyorum. Herhangi bir sorun yaratır mı?

4- Bir temadaki
Add_image_size (‘   şeklindeki tema boyutlandirma kodlarindaki yükseklik ve genişliği kendi isteğime göre değiştirirsem bir hata oluşur mu? Aldığım temadaki birkaç resim boyutlandırmasini değistirmek istiyorum, mümkün mü?

5- Son olarak sitemin en az sayıda boyutlandırma yapması için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

Rahatsızlık verdiğim için özür dilerim. Cevabınız benim için çok önemli. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi günler.

1 Answers
WordPress Thumbnail BoyutlandırmaBuğra Yazar SEO Uzmanı answered 5 ay ago

Selamlar.Değerli yorumun için teşekkürler.

1- hayır hiçbir sakınca yok.

2- bu kod thumbnaillerini full olarak gösterir.
'img-responsive','alt')); ?>

3- hayır yaratmaz tamamen özgürsün. ne kadar küçük resim o kadar hız demek. ama görselin boyutunu iyi ayarlaman lazım. hızlı olsun diye kullanıcılara kötü resim göstermekte çok mantıklı değil.

4- hayır bir sorun teşkil etmez.

5- yakın zamanda bununla alakalı bir video çekecektim zaten. Youtube kanalımı takip edebilirsin. Bununla alakalı eklentiler mevcut. Yazıya resim yükledikten sonra otomatik olarak boyutlandırma yapıp sitenin hızlı açılmasını sağlıyor. Bir çoğu ücretli ama tek site için lisans satın alman çok daha mantıklı. Uzun vadeli yatırım olarak düşün 🙂
m.