Kategori: Diğer

Sis nedir? Sis nasıl oluşur?

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız meteorolojik olaylardan bir tanesi de sistir. Yatay görüş mesafesinin metre bazına kadar düşmesine sebep olur. Genellikle bu görüş mesafesinin 1 kilometre altına düşüren meteorolojik olaylar sis olarak adalandırılır.

Sis Nedir?

Sis: Yerle temas ettiğinde havanın içerisindeki su buharının yoğunlaşması ve kristalleşmesi sonucu meydana gelen küçük su damlacıkları veya buz kristallarine verilen isimdir.

Ara Bilgi: Bulutlar çeşitlerine göre Cirrus, Stratus, Cumulus, Alto ve Nimbus olarak adlandırılır.

Sisin bir diğer tanımı da Stratus bulutlarının yere oldukça yakın mesafede ya da direk olarak yer seviyesinde oluşması olarak verilebilir.

Sabah uyandınız. Sizi bir sis karşıladı. Oluşan bu sisin hangi türde olduğunu bilmek ister miydiniz ? Hemen sisleri de türlerine göre inceleyelim.


Sis Türleri

Sis hava kütlesi sisleri ve cephe sisleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hava Kütlesi Sisleri

Havanın hareketi ve sıcaklık değişimi sonucu meydana gelen sislerdir. Hava kütlesi sisleri üçe ayrılır. Aşağıdaki maddeleri açıklamaları ve örnekleri ile incelersek daha iyi anlayabiliriz.

Radyasyon Sisi

Günlük hayatımızda sıkça gördüğümüz bir sis çeşitidir. Havanın açık olduğu gecelerde yere yakın olan hava kütlesi ve yer yüzeyi hızlı bir şekilde soğuyabilir. Atmosferik olarak bakıldığında yeren yukarı doğru yükseldikçe hava sıcaklığının her 100 metrede 0.5 ° düşmesi gerekmektedir. Ancak bu günlerde yerden yukarı yükseldikçe atmosferde ters bir scaklık dağılığımı ortaya çıkmaktadır. Yere yakın seviyelerde hava soğuk, yerden yükseldikçe ise hava sıcaklığı artmaktadır.

Soğumanın, havanın çiğ noktasına çiğ noktasına kadar indiği anda sis meydana gelmektedir. Genellikle gece sabaha karşı başlar. Sabah hava aydınlanmaya başladığında maksimum seviyede olur ve öğlene kadar devem edebilir.

Çiğ noktası: Havadaki nemi ifade eder. Hava içinde bulunan serbest haldeki nemin içinde bulunduğu veya çevresinde bulunduğu cisimlerin yüzeyinde yoğunlaşması sonucu su durumuna geçmeye başladığı sıcaklık derecesine verilen isimdir.

Youtube kanalıma eklemiş olduğum videodaki sis çeşidi radyasyon sisi olarak tanımlanabilir.

Adveksiyon Sisi

Adveksiyon, yatay hava hareti olarak tanımlanabilir. Sıcak ve aynı zamanda nemli hava, soğuk bir yüzey üzerine hareket ettiğinde alt katmanları soğumaya başlar. Bunun sonucu ise su buharı yoğunlaşır ve sis oluşur.

Günlük hayatımızdan kaşılaştığımız sislerden örnek verelim. Mesela bir gün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) üzerinden geçiyorsunuz. Boğazı tamamen sisle kaplanmış halde görebilirsiniz. İşte o sis adveksiyon sisidir. Bir diğer adı ise “Deniz Sisi” olarak bilinir. Denizin sıcaklığı soğuk iken üzerinden sıcak ve nemli bir hava geçmiş ise bu sis oluşur.

Oroğrafik Sis

Adından da anlaşılabileceği gibi yer şekili sisleridir. Yatay hareket eden hava yer şekilleri sebebi ile yükselebilmektedir. Mesela herhangi bir dağ kütlesi ile karşılaştığını düşünelim. Yükselen hava soğur mantığı ile yatay hareket etmekte olan bu hava herhangi bir yer şekli ile karşılaştığında yükseldikçe soğumaya başlar. Bu olay sonucu oluşan sise oroğrafik sis adı verilir.

Karadeniz küre dağları sis videosu

Karadeniz yaylalarında sıkça görülür. Yazın, denizden gelen sıcak ve nemli hava Karadeniz dağları boyunca, hafif ve dağa yakın bir şekilde yükselerek soğur ve sis oluşur.

Cephe Sisleri

Bu sis türünü tanımlayabilmek için hava kütleleri hakkında kısa bir bilgi vermemiz doğru olacaktır. Sıcaklık ve nem bakımından ayırt edici özellilere sahip olan, bu özellikleri yatay, düşey ve geniş alanlarda homojen bir şekilde koruyan atmosfer parçacıklarına hava kütlesi

denir. Oluşması için birkaç gün hatta birkaç hafta gerekebilir. Örnekle açıklayacak olursak. Yaşadığınız bölgedeki hava için 2 gündür hava çok sıcak ve nemli tabirini ya da 1 haftadır hava çok soğuk tabirini kullanabilirsiniz. Aslında yaşadığınız bölgedeki hava kütlesi hakkında konuşuyorsunuzdur. Burada araya girelim. O hava kütlesi hep aynı bölgede kalmaz. Dünyanın hareketi, basınç ve rüzgar sonucu taşınmaktadır.

İki farklı özelliğe sahip olan hava kütlesinin karşılaşması sonucu sıcak hava kütlesinin soğuk hava kütlesi üzerinde yükselerek soğuması ile oluşan sislere cephe sisleri adı verilir.

Sis nasıl ve neden oluşur sorusuna bilimsel yanıt

Sisin sebeplerş, veden sise neden olan şeyleri araştırıyorsanız sisin oluşma nedenlerine bilimsel yanıtları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz. Her bir bilgi derslerde anlatılan konulardan çok daha detaylı ve ödev niteliğindedir.

5 beğeni 5

Bu yazı düzenlendi 26 Şubat 2019 23:36

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Yorumları Göster

  • Genellikle radyasyon sisi ile cephe sisleri karıştırılmaktadır. Videoyu biraz izledim. Bir gün öncesinde hava açık ise radyasyon sisi diyebiliriz ama o günün hava koşullarının da incelenmesi gerekir. Cephe sisi de olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Paylaş
Yazar
Buğra Yazar

Son Yazılar

O Şimdi Asker :)

Evet arkadaşlar o gün geldi çattı artık benimde askere gitme vaktim geldi. Üniversitesiydi, iş hayatıydı, evlenmesiydi, çocuk doğmasıydı derken bu…

8 Haziran 2019 04:39

Bebek Oto Koltuğu Güvenliği – İsofix Nedir?

ISOFIX nedir?  ISOFIX, uluslararası standart bir oto koltuğu montaj sistemidir. Emniyet kemeri kullanmadan bir çocuk oto koltuğunu arabaya takmanın en…

1 Haziran 2019 01:51

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Bir web sitesi için düzenli olarak alınması gereken bir SEO kriteri olan tanıtım yazısı, düzenli alınmıyorsa ve her ay sayısı…

1 Haziran 2019 00:14

SEO Uyumlu Yazı Yazmanın 8 Püf Noktası

Makale yazmak bir yetenektir. Ancak SEO uyumlu makale yazmak bambaşka bir yetenek ister. SEO uyumlu makale yazmak oldukça zahmetli bir…

30 Mayıs 2019 20:15

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Arama motorları sonuç sayfasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, etkili SEO başlığı oluşturmalısınız. Etkili SEO başlığı oluşturmak, sitenizi arama motoru ve…

24 Mayıs 2019 23:01

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Kullanıcı deneyimini önemsiyorsanız. Makalenin özgünlüğü ve kullanıcıya sağladığı fayda SEO için önemli kriterlerden birisidir. SEO uyumlu içerik oluşturmanın püf noktaları…

23 Mayıs 2019 00:08