Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar

Kategori: Tecrübelerim

Sıcak Su Torbası: “TERMOFOR” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Sıcak Su Torbası – Termofor Çeşitleri

Sıcak su torbası nedir?

Çoğunlukla hastalık için kullanılan sıcak su torbasına Termofor isimi verilir. Bel, sırt ve böbrek ağrılarında sıkça tercih edilen Termofor sıcak su torbası, içine sıcak su koyulan sıcak su torbalarına verilen genel bir isimdir. Şimdiki nesil çok bilmesede yaşlı amcalar ve teyzelerin acil ağrı durumlarında sıkça seçenek ettiği bir yöntemdir.

Isınmak için kullanılan sıcak su torbası

Termofor ne demek sorusuna cevap olarak, Kaynar su torbası diye bilinen bu torbanın adı “termofor” ve “buyot” olarak bilinmektedir.  Termofor kullanımının en büyük faydaları ve yararları vücudu ısıtmak için ve sırt kaslarını ve damarları rahatlatmak en önemlisi kan dolaşımına katkı sağlamak için kullanılmaktadır.

Sıcak su torbası ne işe yarar

Sıcak Su Torbası(Termofor) Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Anne ve babalarımızın evinde kesinlikle olan sıcak su torbaları (termofor). İçine kaynar su ile beraber soğuk su da konulup ağrıyan ve sancıyan bölgeler için tavsiye edilir. İçine kaynar olmayan sıcak su konulmalıdır. Çok sıcak su yani kaynar su zamanla termoforu yıpratabilir. Bu yüzden suyu dengeli sıcaklıkta termofora boşalttıktan sonrasında ağzını tamamen kapattığımızdan emin olduktan sonra kullanabilirsiniz. Sıcak su torbası hakkında en önemli tavsiyelerden birisi de torbanızı bir kılıfta ya da bir beze sarıp kullanmanız tavsiye edilir. Hatta size tavsiyem kaliteli bir mağazadan, eticaret sitesinden yada eczaneden kılıflı sıcak su torbası satın alırsanız çok daha iyi bir çözüm olur.

Sıcak su torbası hangi durumlarda kullanılır

Termofor- Sıcak Su Torbası Nerelerde Kullanılmalı?

Sıcak su torbası boyun fıtığına, böbrek ağrısına, boyun için, sırt için, kabızlığa, apandist, bağırsak, hemoroid, ishal, zayıflama, kabızlık, bağırsak rahatsızlığına, mideye, diyabet ve alzheimer hastaları için kullanılması çok tavsiye edilmez. Sebebini yazının sonundaki paragraftan öğrenebilirsiniz.

Sıcak su torbası nasıl kullanılır

Sıcak Su Torbası(Termofor) Nasıl Kullanılır?

Sıcak su torbası nasıl uygulanır? Bilhassa kış aylarında sıcak su torbalarının kullanımının çeşitli sıhhat meselelerine bağlı olarak artmaktadır. Sıcak su torbalarının kauçuktan, ağzı sıkıca kapatılabilen, sızıntı yapmayan uygun araçlardan yapılması önemlidir. Piyasadaki

 • Sıcak su torbasını kesinlikle kılıfıyla kullan. Şayet kılıfı yoksa bir beze sararak kullan. Zira vücutla dolaysız temas etmesi yanıklara kapı aralayabilir.
 • Sıcak su torbası alırken şekline değil sağlamlığına dikkat edin. Ağzı iyi kapatılıyor olsun. Yoksa kaynar su üstüne dökülebilir.
 • Her karın ağrısında sıcak su torbası kullanılmaz. Şayet karın ağrın regl yüzünden değil de apandisit yüzündense sıcak su torbası zıddı tesir yapabilir ve apandisin patlayabilir.
 • Sıcak su torbasının kapağı kauçuk olmasına, kapakta kullanılan plastik ürününün kanserojen olmamasını kontrol edin.
 • Şayet hissizliğe kapı aralayan bir hastalığın varsa (diyabet gibi) sıcak su torbası kullanmasan daha iyi. Zira suyun ne kadar sıcak olduğunu idrak etmeyebilirsiniz.
 • Sıcak su torbasını dolaysız karnının üstüne veyahut midene koyma. Karnın alt bölümünde olması iç uzuvlarının hassasiyeti açısından daha sıhhatli.
 • Sıcak su torbasına oturma, basma, torbayı patlatacak şiddetteki rastgele bir şeyden kaçının.
 • Kırık, çıkık, ani ağrı, yaralanma gibi vaziyetlerde sıcak su torbası uygulanmaz. İç kanaman olabilir ve sıcak, damarları genişlettiği için kanamayı artırabilir.
 • Plastik şişeye sıcak su koymak, ince olduğu için, vücudu yakabilir; cam şişeye sıcak su koymaksa, kırılma ihtimali olduğu için, vücudunda kesiklere kapı aralayabilir.
 • Baş ağrınız varsa sıcak su torbasını aynı zamanda soğuk su torbası olarak da kullanabilirsin. Ağrınızı azaltabilir.

Diyabet hastaları için uyarı

Sıcak Su Torbası(Termofor) Kullananlar İçin Uyarılar

Dr. Saraçoğlu, diyabet hastası veya nörolojik hastalarda hissizlik gibi vaziyetlerle karşılaşılabildiğini belirten Saraçoğlu, bu tür vaziyetlerde hastaların sıcaklığı hissetmediğiden dolayı onlar için tehlike olabileceğini vurguladı.

“Hastalar üşür yada hastalanır. Isınmak için aileleri fertleri genelde sıcak su torbalarını kullanır. Hastanın ayağının altına yada sırtına boynuna sıcak su torbası koyarlar. Sabah kalktığımızda bir bakarız ki hastanın vücudunda yara ve kızarıklıklar oluşmuş. Bu vaziyet ile bilhassa diyabet hastalıklarında karşılaşıyoruz. Diyabetlilerin, bilhassa ayak ve ellerinde hissizlik oluşur. Ancak çoğu kez hissetmediklerinin farkında dahi olmazlar. Bundan dolayı sıcak su torbaları bu tarz hastalığı olanlar için zararlı ve tehlikeli olabilir.”

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Sıcak su torbaları çeşitleri

Sıcak Su Torbası(Termofor) Çeşitleri
 • Kauçuk
 • Kauçuksuz
 • Kılıflı
 • Kılıfsız
 • Elektrilikli
 • Elektriksiz
 • Peluşlu
 • Polar Kılıflı
 • Lif modeli

Kauçuk sıcak su torbası

Kauçuk sıcak su torbası, piyasadaki en yaygın ve her yerde bulabileceğiniz bir sıcak su torbası tipidir.

Sıcak su torbası markaları

Termofor- Sıcak Su Torbası Markaları

Champion, Doğan, Nimo, Elite, Polar, Babyjem, Bigghome, Soft Medikal, Bosphorus, Bluezen, Fashy Kanola,Biggdesign, Helen’s, Clifton, Wlfare, Haiti, Peak Bays, Modatools, Tekzen, Elektrikli Sıcak Su Torbası, Fashy, Kılıfsız Sıcak Su Torbası, Türk malı, Koçtaş, Sevimli, Kauçuk, Kılıflı sıcak su torbası, Bim, A101, Polar Kılıflı, Minoso, Topshop, İstoç, Migros, Hepsiburada, n11, Trendyol, Cimri, Akakçe, Epey.com, Eczane, Penti, Carrefour, Kim, Madame Coco, Hakmar, Aliexpress, Amazon Türkiye, En Ucuz, Tchibo, Ebebek, Epttavm, e-Hediye, Evidea, D&R, Cherrye

Sıcak su torbası hacimleri

0.5 lt, 0.75 lt, 1 lt, 1.25 lt. 1.50 lt, 1.75 lt, 2.00 lt, 2.25 lt,. 2.50 lt 2.75 lt, 3.00 litre gibi kiloları mevcuttur.

Sıcak su torbası modelleri

Çeşitli rahatsız durumlarında sıkça tercih edilen sıcak su tobalarının standart çeşitleri çeşitleri dışında birçok modelleri bulunuyor. Bunlardan bazıları; Geyikli, Penguenli, Oyuncaklı, Süslü modellerdir.

Sıcak su torbası zararlı mı? Sıcak su torbası hangi hastalıklara iyi gelir, Sıcak su torbası ve doğru kullanımına dair tüm detaylar...

Sıcak su torbası fiyatları

Sıcak su torbası fiyatları ürünün kalitesine ve satan firmaların ek olarak üreticilerinin kullandıkları kauçuk, elektriklik, peluşlu ve kılıflı özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. İyi bir sıcak su torbasının fiyatı ortalama 30 TL civarındadır. en pahalı ve en iyi sıcak su torbasının fiyatı ise 200 TL’yi bulabiliyor.

Sıcak su torbasının gerçek adı nedir?

Termofor- Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbasının diğer isminin Termofor olduğunu biliyor muydunuz?
Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası, Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası kısa tanımı, tuluk gibi, yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası, Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbasının eş anlamı ise BUYOT‘dur. alternatif olarak kullanılsada yaygın olarak Termofor olarak biliniyor.

Sıcak su torbasının kapağı nasıl açılır?

Bu ürünü sıkça kullananların en sık yaşadığı sorulardan birisi de budur. Neden gücüm yetmiyor? kolay yolu var mı?, Sıcak su torbası nasıl açılır? Gibi tüm önemli soruların ayrıntılı cevaplarını yazıyoruz.

Sıcak su torbasının kapağı diş atıyor o yüzden açılmıyor olabilir, Yada kaynar sudan korkanlar iyice sıkıp sıkıştırmış olabilirler. Kapak bölümü genelde plastik malzeme olduğu için rahat esnemetkedir. Torbanın boş yada içinde sıcak su olmadından emin olduktan sonra Pense, İngiliz Anahtarı, Düz tornavida gibi aletlerle sıcak su torbasının kapağını kırmadan, bozmadan ve zedelemeden kolaylıkla açabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

5 beğeni 5

Bu yazı düzenlendi 5 Temmuz 2019 23:16

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Yorumları Göster

 • yanlış bilinen bir çok noktaya açıklık getirecek nitelikte bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

 • Yazınız ve bilgilendirmenizle ilgili genel kanaatim size tam not ☺️Yazı içeriğiniz ve resimleriniz kesinlikle sizin ne kadar bilgi ve deneyim sahibi olduğunuzu gösteriyor .Zira diğer yazı metinleri copypest yaparken siz kendi bilgilerinizle kaleme almışsınız sonuç itibariyle harika bir sunum ,harika bilgiler varettimişsiniz . Tüm yazınızı okudum kesinlikle bu bilgi paylaşılmalı dedim ve size de paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum ☺️

 • Bunlar sıcak su torbası değil oalamaz olmamalı : ) Adeta her biri birbirinden renkli pofuduk şeyler güzel bir uğraş olmuş ama tebrikler :)

 • Bu sene tüm kışı sıcak su torbasıyla beraber atlattım. Geçen hafta televizyonda izlediğim sıcak su torbasından yanan bir adam haberi ile biraz korksamda aşkımız hala devam ediyor. :)

 • Benim sürekli başım ağrıyor.Soğuk su ile kompres yapma fikri hiç aklıma gelmemişti. Hemen deneyeceğim.Çok teşekkürler...

 • Eskiden çok kullanılırdı artık pek kullanılmıyor
  Ancak kalitesizliği almayın çin malı anında yırtılıp heryerinizi yakabilirsiniz .

 • hocam bayagı uzun yazı yazmışsın ama cidden bugüne kdr gördüğüm en iyi içeriklerinden birisi bu olmuş.
  eline ve emeğine saglık. bu yazı 1. sıraya gelmezse bende bişey bilmiyorum :D

 • Her şey soğukta kalıp kısa süreli kuluç olmam ile başladı. Bugünü tarihe not alalım. Bu makale patlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Paylaş
Yazar
Buğra Yazar

Son Yazılar

LinkedIn ipuçları: Bu 10 hatadan uzak durun!

LinkedIn profilinizde güvenilirliğinize zarar veren ve sizinle bağlantı kurmak için uzmanlığınıza ihtiyaç duyan insanlar için linkedin profillerinde sıkça yapılan yapılan…

16 Temmuz 2019 13:07

🇹🇷 Türkiye Bayrağı Emoji ☪

Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Linkedin gibi sosyal medyalar için aşağıdaki türk bayrağı emojisi nasıl yapılır pratik bir şekilde göstereceğim. Türk…

16 Temmuz 2019 05:14

Cep Telefonu Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Numarası yeni almış kişiler yada ezberlemekte zorlananlar, unutanlar için cep telefonuyla kendi numarasını öğrenmeyi göstereceğim. Kendi cep telefonunuzu öğrenmek için;…

15 Temmuz 2019 22:09

WordPress Admin Bar Kaldırma

Bazıları wordpress'in admin bar'ını yani araç çubuğunu kullanmayı severken bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor. Sizde admin barı gizlemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip…

11 Temmuz 2019 18:40

WordPress Admin Bar (Araç Çubuğu) Gözükmüyor

SEO hizmeti verdiğim bir sitedenin admin barının olmadığını farkettim. Admin bar dediğimiz şey yani diğer adıyla araç çubuğu; yönetici paneline…

11 Temmuz 2019 18:30

Delimine Tazminat Davasını Kazandı

Fester Abdü adlı YouTuber namıdiğer Deli Mi Ne?, bir televizyon kanalı videosunu 78 saniye kullandığı için 15 ay önce bir…

11 Temmuz 2019 17:45