Buğra Yazar

Sıcak Su Torbası: “TERMOFOR” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Termofor - Sıcak Su Torbası Nedir? Nasıl Kullanılır? Modelleri ve Çeşitleri Tüm Markalar..

Sıcak su torbası zararlı mı? Sıcak su torbası hangi hastalıklara iyi gelir, Sıcak su torbası ve doğru kullanımına dair tüm detaylar…

Arkadaşlarınla Paylaş!

Sıcak Su Torbası - Termofor Çeşitleri
Sıcak Su Torbası – Termofor Çeşitleri

Çoğunlukla hastalık için kullanılan sıcak su torbasına Termofor isimi verilir. Bel, sırt ve böbrek ağrılarında sıkça tercih edilen Termofor sıcak su torbası, içine sıcak su koyulan sıcak su torbalarına verilen genel bir isimdir. Şimdiki nesil çok bilmesede yaşlı amcalar ve teyzelerin acil ağrı durumlarında sıkça seçenek ettiği bir yöntemdir.

Isınmak için kullanılan sıcak su torbasına ne ad verilir?

Termofor ne demek sorusuna cevap olarak, Kaynar su torbası diye bilinen bu torbanın adı “termofor” ve “buyot” olarak bilinmektedir.  Termofor kullanımının en büyük faydaları ve yararları vücudu ısıtmak için ve sırt kaslarını ve damarları rahatlatmak en önemlisi kan dolaşımına katkı sağlamak için kullanılmaktadır.

Termofor Ne İşe Yarar?

Sıcak Su Torbası(Termofor) Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?
Sıcak Su Torbası(Termofor) Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Anne ve babalarımızın evinde kesinlikle olan sıcak su torbaları (termofor). İçine kaynar su ile beraber soğuk su da konulup ağrıyan ve sancıyan bölgeler için tavsiye edilir. İçine kaynar olmayan sıcak su konulmalıdır. Çok sıcak su yani kaynar su zamanla termoforu yıpratabilir. Bu yüzden suyu dengeli sıcaklıkta termofora boşalttıktan sonrasında ağzını tamamen kapattığımızdan emin olduktan sonra kullanabilirsiniz. Sıcak su torbası hakkında en önemli tavsiyelerden birisi de torbanızı bir kılıfta ya da bir beze sarıp kullanmanız tavsiye edilir. Hatta size tavsiyem kaliteli bir mağazadan, eticaret sitesinden yada eczaneden kılıflı sıcak su torbası satın alırsanız çok daha iyi bir çözüm olur.

Sıcak Su Torbaları Çeşitleri

Sıcak Su Torbası(Termofor) Çeşitleri
Sıcak Su Torbası(Termofor) Çeşitleri
 • Kauçuk
 • Kauçuksuz
 • Kılıflı
 • Kılıfsız
 • Elektrilikli
 • Elektriksiz
 • Peluşlu
 • Polar Kılıflı
 • Lif modeli

Sıcak Su Torbası Markaları

Termofor- Sıcak Su Torbası Markaları
Termofor- Sıcak Su Torbası Markaları

Champion, Doğan, Nimo, Elite, Polar, Babyjem, Bigghome, Soft Medikal, Bosphorus, Bluezen, Fashy Kanola,Biggdesign, Helen’s, Clifton, Wlfare, Haiti, Peak Bays, Modatools, Tekzen, Elektrikli Sıcak Su Torbası, Fashy, Kılıfsız Sıcak Su Torbası, Türk malı, Koçtaş, Sevimli, Kauçuk, Kılıflı sıcak su torbası, Bim, A101, Polar Kılıflı, Minoso, Topshop, İstoç, Migros, Hepsiburada, n11, Trendyol, Cimri, Akakçe, Epey.com, Eczane, Penti, Carrefour, Kim, Madame Coco, Hakmar, Aliexpress, Amazon Türkiye, En Ucuz, Tchibo, Ebebek, Epttavm, e-Hediye, Evidea, D&R, Cherrye

0.5 lt, 0.75 lt, 1 lt, 1.25 lt. 1.50 lt, 1.75 lt, 2.00 lt, 2.25 lt,. 2.50 lt 2.75 lt, 3.00 litre gibi kiloları mevcuttur.

Sıcak Su Torbası Modelleri

Çeşitli rahatsız durumlarında sıkça tercih edilen sıcak su tobalarının standart çeşitleri çeşitleri dışında birçok modelleri bulunuyor. Bunlardan bazıları; Geyikli, Penguenli, Oyuncaklı, Süslü modellerdir.

Sıcak Su Torbası Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Sıcak su torbası fiyatları ürünün kalitesine ve satan firmaların ek olarak üreticilerinin kullandıkları kauçuk, elektriklik, peluşlu ve kılıflı özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. İyi bir sıcak su torbasının fiyatı ortalama 30 TL civarındadır. en pahalı ve en iyi sıcak su torbasının fiyatı ise 200 TL’yi bulabiliyor.

Sıcak Su Torbası Nerelerde Kullanılır?

Termofor- Sıcak Su Torbası Nerelerde Kullanılmalı?
Termofor- Sıcak Su Torbası Nerelerde Kullanılmalı?

Sıcak su torbası boyun fıtığına, böbrek ağrısına, boyun için, sırt için, kabızlığa, apandist, bağırsak, hemoroid, ishal, zayıflama, kabızlık, bağırsak rahatsızlığına, mideye, doğumu başlatır mı, gastrit, gaza iyi gelir mi?, tehlikeli mi?, zararlı mı?, zayıflatır mı?, hamilelikte kullanımı zararlı mı, gebe iken bir zararı mı? sorularına genel cevap olarak hiçbir zararı yoktur. Diyabet ve alzheimer hastaları için kullanılması çok tavsiye edilmez. Sebebini yazının sonundaki paragraftan öğrenebilrisiniz.

Sıcak su torbasının kapağı nasıl açılır?

Bu ürünü sıkça kullananların en sık yaşadığı sorulardan birisi de budur. Neden gücüm yetmiyor? kolay yolu var mı?, Sıcak su torbası nasıl açılır? Gibi tüm önemli soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığı araştırma yazımızda.

Kapak diş atlıyor o yüzden açılmıyor olabilir, Yada kaynar sudan korkanlar iyice sıkıp sıkıştırmış olabilirler. Kapak bölümü genelde plastik malzeme olduğu için rahat esnemetkedir. Torbanın boş yada içinde sıcak su olmadından emin olduktan sonra Pense, İngiliz Anahtarı, Düz tornavida gibi aletlerle sıcak su torbasının kapağını kırmaden, bozmadan ve zedelemeden kolaylıkla açabilirsiniz.

Sıcak su torbasının gerçek adı nedir?

Termofor- Sıcak Su Torbası
Termofor- Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbasının diğer isminin Termofor olduğunu biliyor muydunuz?
Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası, Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası kısa tanımı, tuluk gibi, yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbası, Yatakta ısınmak için kullanılan sıcak su torbasının eş anlamı ise  BUYOT‘dur. alternatif olarak kullanılsada yaygın olarak Termofor olarak biliniyor.

Sıcak Su Torbalarının Kullanım Şekli
(Termofor Nasıl Kullanılır?)

 Sıcak Su Torbası(Termofor) Nasıl Kullanılır?
Sıcak Su Torbası(Termofor) Nasıl Kullanılır?

Bilhassa kış aylarında sıcak su torbalarının kullanımının çeşitli sıhhat meselelerine bağlı olarak artmaktadır. Sıcak su torbalarının kauçuktan, ağzı sıkıca kapatılabilen, sızıntı yapmayan uygun araçlardan yapılması önemlidir. Piyasadaki

Sıcak su torbası nasıl uygulanır ?

Sıcak Su Torbası(Termofor) Kullananlar İçin Uyarılar
Sıcak Su Torbası(Termofor) Kullananlar İçin Uyarılar

1- Sıcak su torbasını kesinlikle kılıfıyla kullan. Şayet kılıfı yoksa bir beze sararak kullan. Zira vücutla dolaysız temas etmesi yanıklara kapı aralayabilir.

2- Sıcak su torbası alırken şekline değil sağlamlığına dikkat edin. Ağzı iyi kapatılıyor olsun. Yoksa kaynar su üstüne dökülebilir.

3- Her karın ağrısında sıcak su torbası kullanılmaz. Şayet karın ağrın regl yüzünden değil de apandisit yüzündense sıcak su torbası zıddı tesir yapabilir ve apandisin patlayabilir.

4- Sıcak su torbasının kapağı kauçuk olmasına, kapakta kullanılan plastik ürününün kanserojen olmamasını kontrol edin.

5- Şayet hissizliğe kapı aralayan bir hastalığın varsa (diyabet gibi) sıcak su torbası kullanmasan daha iyi. Zira suyun ne kadar sıcak olduğunu idrak etmeyebilirsiniz.

6- Sıcak su torbasını dolaysız karnının üstüne veyahut midene koyma. Karnın alt bölümünde olması iç uzuvlarının hassasiyeti açısından daha sıhhatli.

7- Sıcak su torbasına oturma, basma, torbayı patlatacak şiddetteki rastgele bir şeyden kaçının.

8- Kırık, çıkık, ani ağrı, yaralanma gibi vaziyetlerde sıcak su torbası uygulanmaz. İç kanaman olabilir ve sıcak, damarları genişlettiği için kanamayı artırabilir.

9- Plastik şişeye sıcak su koymak, ince olduğu için, vücudu yakabilir; cam şişeye sıcak su koymaksa, kırılma ihtimali olduğu için, vücudunda kesiklere kapı aralayabilir.

10- Baş ağrınız varsa sıcak su torbasını aynı zamanda soğuk su torbası olarak da kullanabilirsin. Ağrınızı azaltabilir.

Diyabet hastaları için uyarı

Dr. Saraçoğlu, diyabet hastası veya nörolojik hastalarda hissizlik gibi vaziyetlerle karşılaşılabildiğini belirten Saraçoğlu, bu tür vaziyetlerde hastaların sıcaklığı hissetmediğiden dolayı onlar için tehlike olabileceğini vurguladı.

Sıcak Su Torbası “TERMOFER” Nedir, Nasıl Kullanılır? (Video)

“Hastalar üşür yad hastalanır. Isınmak için aileleri fertleri genelde sıcak su torbalarını kullanır. Hastanın ayağının altına yada sırtına boynuna sıcak su torbası koyarlar. Sabah kalktığımızda bir bakarız ki hastanın vücudunda yara ve kızarıklıklar oluşmuş. Bu vaziyet ile bilhassa diyabet hastalıklarında karşılaşıyoruz. Diyabetlilerin, bilhassa ayak ve ellerinde hissizlik oluşur. Ancak çoğu kez hissetmediklerinin farkında dahi olmazlar. Bundan dolayı sıcak su torbaları bu tarz hastalığı olanlar için zararlı ve tehlikeli olabilir.”

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Arkadaşlarınla Paylaş!

Buğra Yazar

Startup Wordpress ekibi olarak 6 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 249)
Loading...


 • Her şey soğukta kalıp kısa süreli kuluç olmam ile başladı. Bugünü tarihe not alalım. Bu makale patlar.

 • hocam bayagı uzun yazı yazmışsın ama cidden bugüne kdr gördüğüm en iyi içeriklerinden birisi bu olmuş.
  eline ve emeğine saglık. bu yazı 1. sıraya gelmezse bende bişey bilmiyorum 😀

 • Eskiden çok kullanılırdı artık pek kullanılmıyor
  Ancak kalitesizliği almayın çin malı anında yırtılıp heryerinizi yakabilirsiniz .

 • Benim sürekli başım ağrıyor.Soğuk su ile kompres yapma fikri hiç aklıma gelmemişti. Hemen deneyeceğim.Çok teşekkürler…

 • Bu sene tüm kışı sıcak su torbasıyla beraber atlattım. Geçen hafta televizyonda izlediğim sıcak su torbasından yanan bir adam haberi ile biraz korksamda aşkımız hala devam ediyor. 🙂

 • Bunlar sıcak su torbası değil oalamaz olmamalı : ) Adeta her biri birbirinden renkli pofuduk şeyler güzel bir uğraş olmuş ama tebrikler 🙂

 • Yazınız ve bilgilendirmenizle ilgili genel kanaatim size tam not ☺️Yazı içeriğiniz ve resimleriniz kesinlikle sizin ne kadar bilgi ve deneyim sahibi olduğunuzu gösteriyor .Zira diğer yazı metinleri copypest yaparken siz kendi bilgilerinizle kaleme almışsınız sonuç itibariyle harika bir sunum ,harika bilgiler varettimişsiniz . Tüm yazınızı okudum kesinlikle bu bilgi paylaşılmalı dedim ve size de paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum ☺️

 • yanlış bilinen bir çok noktaya açıklık getirecek nitelikte bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

9 yorum

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar