SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

By 8 Mayıs 2019 Mayıs 15th, 2019 SEO
SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

SEO Nedir?

Daha önce SEO konusunda bilgi sahibi olmadığınızı düşünerek önceden makalesini hazırladığım SEO Nedir? SEO Neden Yapılır? konulu içeriği mutlaka okumalısınız.SEO, Site içi ve Site dışı olarak ikiye ayrılır.

Site içi SEO

Site içi SEO, web sitesinde yazılım ve tasarıma ait tüm alanları içermekle beraber en önemli kısmı SEO uyumlu özgün içeriklerdir. Site içi SEO, sektörünüzün, hedef kitlenizin, anahtar kelimelerinizin, web sitenizin doğru analizi sonrasında gerçekleştirilmelidir. … Site İçi SEO çalışmalarının onlarca aşaması vardır. Site içi SEO ayarları sağlıklı yapılmamış web siteleri için, Site dışı backlink çalışmalarının etkisi az olacaktır.

Site dışı SEO

Site dışı SEO, bir web sitesinin Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda yer alması için kullanıcı odaklı yapılan profesyonel markalaşma çalışmalarını ifade eder. Site dışı SEO‘da en önemli şey otoriter ve kaliteli sitelerden sağlanan referans link yani backlink bağlantısıdır. Sağlıklı yürütülen İnternet sitenizin dış kaynaklarla beslenerek güçlenmesini ve sıralamalarda yukarıya doğru tırmanmasını sağlar.

İnternet siteniz var ve içerik konusunda kendinize güveniyor olsanız da site içi ve site dışı seo konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bir SEO Uzmanından destek almalısınız.

seo uzmanı nasıl seçilir

SEO Uzmanı Kimdir?

Yukarıda da belirttiğim üzere, çok iyi içerikler yazıyor olsanız da sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve daha görünür olması planlı seo stratejileri sonucu olur. SEO bu açıklamaya göre de devamlılığı olan istikrarlı bir süreçtir. Bu sürecin tamamını ise SEO Uzmanı koordine eder.

Önerilen Yazı →   Benim SEO Hikayem: Nasıl SEO Uzmanı OIdum?

Neden SEO Uzmanı ile Çalışmalısınız?

SEO Uzmanı, SEO çalışmalarını belli bir sıralama ve hiyerarşik sisteme göre uygular. Sitenizin yükselişi tesadüflere dayanmaz. Özellikle forumlarda satılan SEO paketleri sitenize faydadan çok site sağlığına zarar verebilir. Bu tip sözde seo çalışmaları yüzünden sitenizin google tarama bütçesini azaltmış olursunuz. Bknz: Tarama bütçesi nedir?

SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

SEO konusunda forumlarda veya Google’da araştırmalar yaparken sık sık seo paketleri göreceksiniz. Bu paketler aslında SEO’yu tam anlamıyla tanımlamaz. Bu yüzden de yetersizdir. Yine bu açıklamaya bağlı olarak SEO Uzmanı kavramı, bu tür eksik yönlendirmeler sebebiyle ülkemizde yeterli değeri görememektedir.

Peki, ciddi ciddi bir uzmana danışmak ve işinizi profesyonel yürütmek istiyorsunuz. SEO Uzmanını nasıl seçeceksiniz?

SEO Uzmanında Olması Gereken Kriterler

  • Site içi SEO konusunu bilir,
  • Site dışı SEO konusunu bilir,
  • Anti SEO konusunda tecrübelidir,
  • Arama Motoru Optimizasyonlarını yapar,
  • Yapısal kodlama konusunda tecrübelidir,
  • Google Algoritmalarını yakından takip eder,
  • Algoritma güncellemelerini hızlıca uygulamaya sokar,
  • Hedef anahtar kelimelerde yükselmek için planlı stratejiler yürütür,
  • Sonuç odaklı çalışma yapar

Yukarıdaki nitelikler SEO Uzmanında olması gerekir. Bu kriterlere sahip olmayan kişilerle SEO konusunda çalışma yapılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, SEO konusunda zorlu sektörler için aylarca çalışma yapılabilmektedir. SEO konusu İnternet siteleri için bir süreçtir. Bu süreçte uzmanından destek almak her zaman planlı seo stratejilerinin arasında yer almalıdır.

SEO Uzmanının Başarı Hikayelerini Araştırın

SEO Uzmanları, yaptıkları başarılı işleri referans olarak kullanırlar. Bu referanslarla irtibat sağlayarak, İnternet sitesi için hedefledikleri sonuçları alıp almadıkları öğrenilebilir.

Profesyonel SEO Uzmanlarını Tercih Edin

Sektörde kendisini SEO Uzmanı olarak tanıtan birçok kişi var. Bu kişiler bir şekilde SEO ile alakalı olsalar bile tam anlamıyla SEO Uzmanı unvanını taşıyan kişiler olmayabilir. İşte bu sebeple SEO konusunda hizmet alacaksanız para kaybı yaşamamak adına SEO konusunda hizmet veren İşletmeleri tercih etmelisiniz.

Önerilen Yazı →   Google'ın Dikkate Aldığı SEO Sıralama Kriterleri (2019)

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 1)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Yorum Yaz