SEO

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu yazımda SEO uzmanı nasıl olunur? konusu hakkında kendi bilgi ve deneyimlere dayanarak bilgiler vermeye çalışacağım. Başlamadan önce kısaca Seo nedir, Seo uzmanı kimdir ve ne iş yapar? gibi soruları yanıtlamakla başlayacağım.

Seo Nedir?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO açılı yani (Search Engine Optimization), türkçeye “Arama motoru optimizasyonu” olarak çevrilmektedir. SEO çalışması ile sitenizin arama motoru sonuçlarında daha görünür olması ve sitenize daha çok trafik çekmek, çekilen trafiği müşteriye dönüştürmek için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. 

Seo Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı kimdir? Nedir? Ne iş Yapar?
SEO uzmanı kimdir? Nedir? Ne iş Yapar?

SEO Uzmanı çalıştığı marka, firma veya ajansta sorumlu olduğu web sitelerini arama sonuçlarında anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarmaya yönelik yaptığı çalışmalara SEO çalışması adı verilir. SEO çalışmasının amacı mevcut web sitesinin organik trafiği arttırmak ve bu trafiği ziyaretçilerin ürün ve hizmet satın almasını sağlayarak gelire çevirmeyi hedefler. Tüm bu süreci yöneten kişiye seo uzmanı yada seo danışmanı denir.

Daha fazla detay için SEO Uzmanı sayfama göz atabilirsiniz.

Seo Uzmanı Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

SEO uzmanı olmak için öncelikle bolca araştırma yapmalısınız. Bu araştırmalarınız doğru kaynaklar olmalı, aksi halde verim almanız pek mümkün olmaz. Eğer İngilizce bilginiz varsa yurtdışındaki kaynaklardan faydalanıp seo haberlerini takip edebilir ve algoritma değişikliklerinden tutunda başarılı olan çalışmaları kendi projelerinize uygulayarak bilginizi zenginleştirebilirsiniz. Türkçe makalelerin bir çoğu ne yazık ki eski yada hatalı bilgiler içermektedir. Yabancı hayranlığından ziyade globalde bu işi daha ciddiye aldıkları için kaynak bulmak daha kolay olmaktadır.

Takip edebileceğiniz Güncel SEO Blogları

Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.
Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.

Ahrefs
Moz
Semrush
GoogleBlog
ZEO

Araştırmalarınızı yaptınız peki sıra geldi uygulamaya.  SEO uzmanlığına başlamış arkadaşların yaptığın en büyük hata araştırmaları yaptıktan sonra bu araştırmalar üzerine başkasının web sitesine SEO çalışması yapmaya kalkmasıdır. Buda genellikle agresif bir çalışma olduğundan siteyi penaltı veya filtreye sokma ihtimali yüksektir. Bu yüzden başkasının web sitesine SEO çalışması yapmadan önce kendiniz bir web site açıp bu web site üzerinden geliştirmeniz daha mantıklı gözükmektedir. Hiç bir blog kesin bir bilgi içeremez çünkü Google algoritmalarını açıklamaz sadece tahmin ve deneyimlerinden bahseder. Bu yüzden yaptığınız çalışmanın %100 başarılı olacağı yönünde bir garanti yoktur. Bu yüzden araştırmalarınızı bir web sitesi açıp deneme yanılma yöntemi ile çalışma yapmak daha verimli olacaktır. SEO uzmanıyım diyip yaptığı çalışmalardan siteyi filtreye sokan çok insan vardır.

Seo Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu tamamen sizin deneyim, tecrübe ve referanslarına göre değişiklik göstermektedir. İyi bir SEO Uzmanı maaşı 5 ile 10 bin arası değişilik gösterebilmektedir. Sizin kendinizi firmaya nasıl pazarladığınız önemli bir husustur. Hangi ülke veya olduğunuzda önemli bir kriter olabilmektedir. Son olarak freelance olarak bir projeye yada firmaya destek veriyorsanız, maaşınızı siz belirleyebilirsiniz 🙂

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı