SEO

SEO Uyumlu Yazı Yazmanın 8 Püf Noktası

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak için sadece özgün içerik üretmenin yeterli olmadığını söylemiştik. Özgün içerik üretmenin yanı sıra daha pek çok yöntemi uygulayarak kaliteli ve SEO uyumlu makale yazmak mümkündür. Şimdi gelin bunları sırasıyla listeleyelim;

İçeriğin Başlığını Oluşturma

İçeriğinizin başlığı çok uzun olmamalıdır. Kaliteli bir içeriğiniz var ve uzun ve anlamsız bir başlık oluşturursanız, makalenizin değerini yitirmesine neden olabilirsiniz. Bunun için en fazla 60-70 karakteri geçmeyen, anahtar kelimelerden oluşan ve en fazla aranacağını tahmin ettiğiniz anlamlı bir başlık oluşturmalısınız. Başlık küçük harflerden oluşmalı ve her kelimenin baş harfi büyük olmalıdır.

Makale Kaç Kelimeden Oluşmalıdır?

Genellikle bu konu tartışma konusu olmuştur. Makalenin uzunluğu en az 300 kelime en fazla ise 5.000 kelime olmalıdır. 5.000 kelimenin üzerine de gerek yoktur. Nihayetinde kitap yazmıyorsunuz. Ancak, kelime sayısını tamamlayacağım diye de gereksiz tekrarlardan kaçınılmalıdır. Bu makalenin kalitesini düşürür.

İçerik ile İlgili Medya Kullanımı

SEO uyumlu makale yazmak aslında özgün olarak yazdığınız içeriğin çeşitli görsel ve videolarla desteklenmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu, sizin yazdığınız makaleye hâkim olduğunuz ve ziyaretçileriniz için açıklayıcı içerik ürettiğiniz anlamına gelmektedir.

Alt Başlık Kullanımı

Heading etiketleri  (h1, h2, h3, h4, h5, h6) sayfa içerisinde ana ve alt başlıkların kategorize edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Her sayfada mutlaka bir “h1”yer almalıdır. Bu makalenin başlığı olmalıdır. Bundan sonraki konu ile ilgili olan başlıklar diğer etiketler arasında yer almalıdır. Bu başlık etiketleri kullanılırken bükten küçüğe doğru bir hiyerarşi içerisinde kullanılması gerekmektedir.

Önerilen Yazı →   WordPress Kırık Link Tespiti, Kırık Link Nedir?

Anahtar Kelimelere Odaklanmak

Makale içerisinde kullandığınız anahtar kelimenizi bold, italik ya da renkli yaparak anahtara kelimeye odaklanılmalıdır. Burada, SEO uyumlu makale yazmak bizim anahtar kelimemiz olduğu için bold olarak kullanıyoruz. Anahtar kelimenizin makalenizin içinde bulunma oranı % 1 ile % 3 arasındadır. Yani 300 kelimelik bir içerikte en az 1 en fazla 6 adet anahtar kelime kullanabilirsiniz.

İç ve Dış Bağlantılar

Makalenin içinde bir konu hakkında açıklama yapmak yerine makaleyi kısa tutmak ve okuyucuyu rahatlatmak açısından sayfa içi linkleme yani iç bağlantı kullanılır. Sitemizde bulunan sayfalar ile alakalı linkler vermek iç bağlantı olarak adlandırılır.

Konu ile alakalı dış bağlantı da verebilirsiniz. Dış bağlantıların belirli bir sayıda verilmesi, siteniz için olumlu olurken, daha fazla sayıda verilmesi sitenize zarar verir. Dış bağlantı vereceğiniz sayfanın kaliteli olması gerekmektedir. Makalenizin konusu ile ilgili otorite sitelere dış bağlantı vermek sitenizin değerini arttırır.

Doğru Etiket Kullanımı

Birçok kişinin umursamadığı etiket kullanımı da oldukça önemlidir. Bazıları tek tek kelime girerek etiket kullanımını anlamsızlaştırmaktadır. Konumuz, SEO uyumlu makale yazmak olduğu içinetiket olarakbunu kelimelere bölerek kullanırsak hedefimize ulaşamayız. Aranacağını düşündüğünüz kelime ya da kelime öbeklerini girerek daha geniş kapsamlı bir arama hacmine sahip olabilirsiniz.

İmla Kuralları ve Anlatım Dili

Yazılan makalede birden fazla anlatım dili kullanılmamalıdır. Anlatım dilinin karışık kullanılması sitenize olumsuz olarak yansıyacaktır. Bunun yanı sıra dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

    1. Kaliteli bir siteye veriyorsanız olmaz. Sizin sitenizden daha düşük bir otoriteye link vermeniz pek mantıklı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı