Blog

Sen soğanları doğra salatayı ben yaparım

Hastalıkta sağlıkta yanında olacağına söz veriyorsun ama bir gün o hastalanıyor ve sen toplantıda olduğun için yanına gidemiyorsun. Akşam televizyonda bir filme denk gelip kanepede yanına kıvrılmak geliyor içinden ama sabah yedide kalkman lazım. Sabah mırıl mırıl sarılıp biraz daha uyumak istiyorsun ama dokuzda işte olmalısın. Öyle birkaç kez gecikirsen atılırsın. O zaman ev kirasını, kredi taksitini ödeyemezsin, buzdolabına mama koyamazsın ve artık birbirinizi sevmemeye başlarsınız.

Bir insanı sevip birlikte bir hayat kuruyorsun ama onu günde sadece üç saat görebiliyorsun. Çocuğun oluyor, hasta oluyor, elini alnına koyup “geçti bak yok bir şey” diyemiyorsun. Ona mutlulukla hatırlayacağı çocukluk anıları bırakamıyorsun. Onun nasıl güzel güldüğünü, nasıl güzel oynadığını, senin adını ilk nasıl söylediğini göremiyorsun. Fırtınalı bir okul çıkışında sürpriz yapıp elinden tutamıyorsun.Bütün günün hastalıkta sağlıkta yanlarında olacağına yemin ettiğin ailenle değil, başkalarının yanında geçiyor.

Sen soğanları doğra salatayı ben yaparım

Hayatımızı sevdiğimiz insanlarla geçiremeyeceksek niye yaşıyoruz? Onlara sarılmak için akşam olmasını bekleyeceksek, akşam sarılmaya çalışırken sadece hayatımızın çözülmesi gereken sorunlarını konuşacaksak, ortak hayatımız sadece problem çözmek haline gelecekse ve biz bu yüzden birbirimizden bıkacaksak niye aile kuruyoruz?

Birlikte yemek yapamadığımız, misler gibi sofralar hazırlayamadığımız, “Sen soğanları doğra, salatayı ben yaparım” demediğimiz insana karı, koca ya da sevgili diyebilir miyiz? Bunu yapamıyorsak, yaşadığımız hayata hayat diyebilir miyiz?

İnsanın bir ailesi yoksa hiçbir şeyi yoktur. Ailenin tanımı da kadın-erkek-çocuk-kardeşler değildir. Dostlar da ailedir. “Haberleşelim” diye kapatılan telefonun ucundaki sesler, bir kahve bile içemediğimiz, alelacele bir araya gelip dağıldığımız, başımıza bir hal gelince aklımızdan, karnımızdan konuştuğumuz insanlar da ailemizdir.

Geçip giden her an bir anı ve mutlu anılar biriktirerek yaşamaktan daha önemli bir şey yok. Her şeyi, herkesi yitirdikten sonra o anlar kalıyor. Geçip giden koca bir hayatın tek tesellisi parmaklarınla toplayabildiğin hatıralar, hepsi o kadar. Güzel anıların yoksa dünyanın tapusu üzerine olsa ne olur ki?

Ne bütün gün ısıtıp içinde oturamadığımız evlere, ne üzerinde oturup eskitemediğimiz koltuklara sahip olmanın bir anlamı var. Özleyecek bir kokun, kolun kanadın kırıldığında bütün yükünü bırakacağın bir kucağın olmadıktan sonra parayla aldıklarını ne yapacaksın?

Bir gün her şeyini bir anda yitirebilirsin ve geriye sığınacağın anların kalır. Biriktirebildiysen şanslısındır.

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

10 Yorumlar

  1. Çook güzel çok doğru tesbitler.. Eline diline sağlık ..iyi ki kaleme almışsın benden konuyu çok önemli ..

  2. Kaleminize saglik ama sevdiginizi 3 saat bile goremeseydiniz ? Degil gormek dokunamayip , kokusunu bile icinize cekmeseydiniz o zaman isyaniniz ne denli olacakti Perihan hanim ? 2 sene once olsa bu yaziniza cani gonulden katlrdm ama sevdiginden uzakta olan birine gore cok sanslisiniz,kiymetini bilin

  3. Keske hersey parasiz olabilseydi, yiyecekler, giyecekler, egitim, kitaplar vs., keske evlerimizden kira almasalardi, elektrik, dogalgaz

  4. İYİ DE , O SAYDIKLARINIZI YAPAMAYANLAR DA VAR…İŞSİZLER , GÜÇSÜZLER, EVİNE EKMEK PARASI GÖÖTÜREMEYENLER; HATTA ÇOCUĞUNU İSTEDİĞİ OKULDA OKUTAMAYANLAR… SAĞLIK OLSUN BE…

  5. Katilmiyorum. Guzel anilar surekli yanyana olmakla biriktirilmez. Hatta cogunlukla tam tersi etki yaratir.

  6. Herlezin hobileri olmalı. Hobileri çakışan eşler şanslıdır. Hobiler çakışmıyorsa da olabilir. Önemli olan birbirine olabilecek max. zamanı ayırmak ve bu zamanın kalitesidir.

  7. iyi de , o saydıklarınızı yapamayanlar da var…işsizler , güçsüzler, evine ekmek parası götüremeyenler; hatta çocuğunu istediği okulda okutamayanlar… sağlık olsun be…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı