Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar

Kategori: Sosyal Medya

Yeni Başlayanlar için Pinterest

Arkadaşlarınla Paylaş!

Pinterest, insanları bir araya getirme, fikir ve ilgi alanlarını paylaşma,yeni arkadaşlar edinme,insanlarla özel mesajlaşma ile etkileşim içinde olmak gibi bir çok işleve sahip Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlardan bir tanesidir.

Pinterest’i web tabanlı bir pinboard veya bülten panosu gibi çevrimiçi bulduğunuz şeyleri toplamak için bir çeşit dijital pano olarak düşünebiliriz.

Pinterest nedir?

Kullanıcılar genellikle web üzerinde bulduğu resimleri (veya Pinterest’in kendisinde) farklı panolara (resim koleksiyonlarını sınıflandırmak için kullanılır) sabitler veya kaydeder. Pinterest’te kaydedilen görüntülerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır.

Örneğin, Pinterest gezginler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar seyahat edilen yerlerle ilgili resimlerine göz atabilir, iyi görünen ve üzerine tıkladıklarında doğrudan seyahat edilen,gezilen bir yere yönlendirilebilecek bir resme tıklayabilirler. Ayrıca daha sonra erişebilmeleri için kendi seyahat veya galeri tahtalarına da kaydedebilirler.

Pinterest’i keşfetmeye başlamak için hazırsanız, aşağıdaki linki tıklayarak, Ücretsiz bir Pinterest Hesabına sahip olabilrsiniz.

Pinterest.com

Pinterest tamamiyle fiyatsızdır, ancak diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Bir e-posta ve şifre ile Pinterest.com‘da fiyatsız bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir tane oluşturmayı seçebilirsiniz.

İsiminin, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç detayı doldurmanız istenecek. En az beş kategoriyi seçmeniz için size direktif vermeniz gerekir. Böylelikle, Pinterest, alaka alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş iğneler göstermeye başlayabilir.

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest Profil Görünümü

Pinterest işlevselliği istikametinden, diğer sosyal ağlardan biraz değişik ve daimi değişim ve gelişim içerisinde yenileniyor.

Pinterest terimlerini öğrenelim

Pinler

Pinler, Pinterest tecrübesinin merkezi bir parçasıdır ve kullanıcıların yeni muhtevası nasıl keşfettikleridir.

Pinler, Pinterest’teki insanların web’de buldukları ve kaydettikleri fikirlerdir. Her bir Pin, kaydedildiği internet sitesine geri döner. Pin’i tıklarsanız, nasıl yapılacağını veya nereden alınacağını öğrenebilirsiniz.

Sevdiğiniz Pinleri keşfettikçe, panolarınıza kaydetmek için kırmızı Kaydet düğmesine tıklayın. Beğendiğiniz şeyleri pinleyin!

Pinterest Anasayfası – Dashboard

Panolar

Tek tek oluşturduğumuz pinleri içine yerleştirdiğimiz dosyalara pano denir. Bu panolar , mevzularına gore pinlerini sıralamaya ve düzenlemelerine izin verir. Pinterest kullanıcıları, Pinterest etkisinde bırakan unsurları tarafınca oluşturulan tek bir kartı takip edebilir yada pinler profilini takip edebilirler.

Profil

Kaydettiğiniz tüm Pinleri, oluşturduğunuz panoları ve denediğiniz Pinleri, profilinizi ve profilinizi içeren kimlerin takip ettiğinizle beraber takip edeceğiniz kişileri bulabilir. Profilinizi hepimiz görebilir, ancak gizli panolarınız gizli kalacaktır.

Pinterest işletme hesabı

Kişisel pinterest hesabınızı işletme hesabına çevirerek işletmenizi daha geniş çevrelere tanıtabilirsiniz ayrıca bir web siteniz var ise pinterest web sitenizi doğrulayarak takipçi ve müşterilerinize daha çok güven verebilirsiniz.

Pinterest İşletme Hesabı Profili

Kısaca Pinterest, görselliği ön plana çıkaran öteki toplumsal paylaşım ağlarından farklı bir işlevselliğe sahip olan ve önemli olan kaliteli ve etkili pinler oluşturup panolara aktarıp öteki pin sahipleriyle etkileşimde bulunarak pinterest hesabını büyütebilme ve etkili olabilme yöntemidir.

Pinterest’te İlk On Kategori

1. Ev (17.2%)
2. Sanat ve zanaat (12.4%)
3. Stil / Moda (11.7%)
4. Yiyecek(10.5%)
5. İlham / Eğitim (9.0%)
6. Tatil (3.9%)
7. Mizah 2.1%)
8. Ürünler (2.1%)
9. Gezi (1.9%)
10. Çocuk (1.8%)

Pinterest’te En Popüler Pano İsimleri

1. Evim için (3.15%)
2. Tarzım (1.97%)
3. Sevdiğim Ürünler (1.86%)
4. Okunması Gereken Kitaplar (1.68%)
5. Yiyecek (1.23%)
6. Sevdiğim mekanlar (1.00%)
7. Tarifler (0.75%)
8. El Sanatları Fikirleri (0.74%)
9. Noel (0.72%)
10. Zanaat (0.65%)

Arkadaşlarınla Paylaş!

5 beğeni 5

Bu yazı düzenlendi 6 Nisan 2019 21:07

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Yorumları Göster

 • pinterest i seviyorum. Yaratıcı şeyler oluyor, ayrıca blog paylaşımlarımı pinlediim için bloguma siteden geri dönüşte baya fazla :)

 • Vallahi ben bu kadar bilğiye sahip değildim çok teşekkürederim. Faydalı oldu

 • Blogumun bir Pinterest hesabı var. Aşırı aktif değilim ama blog içeriklerimi Pinterest'de de paylaşıyorum. Türkiye'de Pinterest kullanımı nedense çok yaygınlaşmadı. Ama kurumsallaşma, markalaşma ve indeks almada faydası olduğuna inanıyorum Pinterest'in. Paylaşımınız için teşekkürler.

 • Bir türlü şu Pinterti kullanmaya alışadım. Gerçi kaç tane sosyal medyayı tam kullanıyorum o da ayrı soru :)

 • Pinterest'i açıklayan güzel bir yazı olmuş umarım bu platform üzerinde takipçi ve erişim sayısının nasıl arttırmamız gerektiği ile ilgili de bir yazı gelir yakında.

 • Pintereste hesap açtım pek sıcak gelmedi bana, kullanamadım. Duruyor öylece..

 • Pinteresti severek kullanıyorum
  Bloğumda paylaştığım herşeyı kolayca Pinterest hesabımda paylaşıyorum. Gelen ziyaretçilerimde kolaylıkla tek tık ile Pinterest ten bloğuma geçebiliyor.
  Sizde hiç bilmeyenler için gayet açıklayıcı olarak anlatmışsınız
  Teşekkür ediyorum

 • Pinterest web üzerinde resimleri paylaştığımız popüler bir araç ve aktif olarak kullanıyorum tavsiye ederim

 • pinterest web temalarında da hazır bir widget olarak karşımıza çıkıyor ve pinterest sayfası açmakta fayda var mı buğra hocam? ayrıca detaylı genel bilgiyi yazı sayesinde edinmiş olduk saolun

  • Pinterest sayfası açıp spam yapacaksanız hiç açmayın daha iyi. Sektörünüz ile alakalı faydaydalı ve sürekli paylaşım yapacaksanız bu yorumu okur okumaz açın bence :)

 • Pinterestten para kazananlar var bunu nasıl yapıyorlar ? Biz nasıl yapabiliriz ?

 • Uzun zamandır kullanıyorum dersem yalan olur bir türlü ısınamadığım sitelerden bir tanesi :D twitter bir bu iki snapchat 3 4 5 diye gider, sonucunu bilmediğimiz şeylere fikir üretmek üzerine üstümüze olmadığı gibi sosyal medyanın kurdu olup tilkileri yemekle uğraşıyoruz :D işimiz çok zamanımız hiç yok, bu demek olmuyor ki yorum atamatacağız. Yorumu atarız, itinayla yazarız, pinterestin sahibi ulaşırsa uygun fiyata yorumu editlerim:) canlı lazım canlı heyecanlı :)

 • Özellikle niche siteler için iyi bir hit kaynağı. Vazgeçilmezimdir kendisi.

 • selam

  yazı gerçekten çok faydalı olmuş .Pinterest sizce gunluk paylaşım nasıl olmalı ?hangi konulara agırlık vermeliyiz ?

  • sektörünüz ile alakalı profilleri takip edin, paylaşım yaparken kesinlikle spam yapmaktan kaçının. en önemlisi günlük yada haftalık periyotlar ile istikrarlı paylaşım yapın.
   oluşturduğunuz pinlere #wordpress #seo #yazilim gibi sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Maksimum 5 adet anahtar kelime ekleyin. Profilinize web site adresinizi mutlaka ekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Paylaş
Yazar
Buğra Yazar

Son Yazılar

LinkedIn ipuçları: Bu 10 hatadan uzak durun!

LinkedIn profilinizde güvenilirliğinize zarar veren ve sizinle bağlantı kurmak için uzmanlığınıza ihtiyaç duyan insanlar için linkedin profillerinde sıkça yapılan yapılan…

16 Temmuz 2019 13:07

🇹🇷 Türkiye Bayrağı Emoji ☪

Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Linkedin gibi sosyal medyalar için aşağıdaki türk bayrağı emojisi nasıl yapılır pratik bir şekilde göstereceğim. Türk…

16 Temmuz 2019 05:14

Cep Telefonu Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Numarası yeni almış kişiler yada ezberlemekte zorlananlar, unutanlar için cep telefonuyla kendi numarasını öğrenmeyi göstereceğim. Kendi cep telefonunuzu öğrenmek için;…

15 Temmuz 2019 22:09

WordPress Admin Bar Kaldırma

Bazıları wordpress'in admin bar'ını yani araç çubuğunu kullanmayı severken bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor. Sizde admin barı gizlemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip…

11 Temmuz 2019 18:40

WordPress Admin Bar (Araç Çubuğu) Gözükmüyor

SEO hizmeti verdiğim bir sitedenin admin barının olmadığını farkettim. Admin bar dediğimiz şey yani diğer adıyla araç çubuğu; yönetici paneline…

11 Temmuz 2019 18:30

Delimine Tazminat Davasını Kazandı

Fester Abdü adlı YouTuber namıdiğer Deli Mi Ne?, bir televizyon kanalı videosunu 78 saniye kullandığı için 15 ay önce bir…

11 Temmuz 2019 17:45