Sosyal Medya

Yeni Başlayanlar için Pinterest

Pinterest, insanları bir araya getirme, fikir ve ilgi alanlarını paylaşma,yeni arkadaşlar edinme,insanlarla özel mesajlaşma ile etkileşim içinde olmak gibi bir çok işleve sahip Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlardan bir tanesidir.

Pinterest’i web tabanlı bir pinboard veya bülten panosu gibi çevrimiçi bulduğunuz şeyleri toplamak için bir çeşit dijital pano olarak düşünebiliriz.

Pinterest nedir?

Kullanıcılar genellikle web üzerinde bulduğu resimleri (veya Pinterest’in kendisinde) farklı panolara (resim koleksiyonlarını sınıflandırmak için kullanılır) sabitler veya kaydeder. Pinterest’te kaydedilen görüntülerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır.

Örneğin, Pinterest gezginler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar seyahat edilen yerlerle ilgili resimlerine göz atabilir, iyi görünen ve üzerine tıkladıklarında doğrudan seyahat edilen,gezilen bir yere yönlendirilebilecek bir resme tıklayabilirler. Ayrıca daha sonra erişebilmeleri için kendi seyahat veya galeri tahtalarına da kaydedebilirler.

Pinterest’i keşfetmeye başlamak için hazırsanız, aşağıdaki linki tıklayarak, Ücretsiz bir Pinterest Hesabına sahip olabilrsiniz.

Pinterest.com

Pinterest tamamiyle fiyatsızdır, ancak diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Bir e-posta ve şifre ile Pinterest.com‘da fiyatsız bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir tane oluşturmayı seçebilirsiniz.

İsiminin, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç detayı doldurmanız istenecek. En az beş kategoriyi seçmeniz için size direktif vermeniz gerekir. Böylelikle, Pinterest, alaka alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş iğneler göstermeye başlayabilir. 

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest Profil Görünümü
Pinterest Profil Görünümü

 Pinterest işlevselliği istikametinden, diğer sosyal ağlardan biraz değişik ve daimi değişim ve gelişim içerisinde yenileniyor.

Pinterest terimlerini öğrenelim

Pinler

Pinler, Pinterest tecrübesinin merkezi bir parçasıdır ve kullanıcıların yeni muhtevası nasıl keşfettikleridir.

Pinler, Pinterest’teki insanların web’de buldukları ve kaydettikleri fikirlerdir. Her bir Pin, kaydedildiği internet sitesine geri döner. Pin’i tıklarsanız, nasıl yapılacağını veya nereden alınacağını öğrenebilirsiniz.

Sevdiğiniz Pinleri keşfettikçe, panolarınıza kaydetmek için kırmızı Kaydet düğmesine tıklayın. Beğendiğiniz şeyleri pinleyin!

Pinterest Anasayfası – Dashboard

Panolar

Tek tek oluşturduğumuz pinleri içine yerleştirdiğimiz dosyalara pano denir. Bu panolar , mevzularına gore pinlerini sıralamaya ve düzenlemelerine izin verir. Pinterest kullanıcıları, Pinterest etkisinde bırakan unsurları tarafınca oluşturulan tek bir kartı takip edebilir yada pinler profilini takip edebilirler.

Profil

Kaydettiğiniz tüm Pinleri, oluşturduğunuz panoları ve denediğiniz Pinleri, profilinizi ve profilinizi içeren kimlerin takip ettiğinizle beraber takip edeceğiniz kişileri bulabilir. Profilinizi hepimiz görebilir, ancak gizli panolarınız gizli kalacaktır.

Pinterest işletme hesabı

Kişisel pinterest hesabınızı işletme hesabına çevirerek işletmenizi daha geniş çevrelere tanıtabilirsiniz ayrıca bir web siteniz var ise pinterest web sitenizi doğrulayarak takipçi ve müşterilerinize daha çok güven verebilirsiniz.

Pinterest İşletme Hesabı Profili

Kısaca Pinterest, görselliği ön plana çıkaran öteki toplumsal paylaşım ağlarından farklı bir işlevselliğe sahip olan ve önemli olan kaliteli ve etkili pinler oluşturup panolara aktarıp öteki pin sahipleriyle etkileşimde bulunarak pinterest hesabını büyütebilme ve etkili olabilme yöntemidir.

Pinterest’te İlk On Kategori

1. Ev (17.2%)
2. Sanat ve zanaat (12.4%)
3. Stil / Moda (11.7%)
4. Yiyecek(10.5%)
5. İlham / Eğitim (9.0%)
6. Tatil (3.9%)
7. Mizah 2.1%)
8. Ürünler (2.1%)
9. Gezi (1.9%)
10. Çocuk (1.8%)

Pinterest’te En Popüler Pano İsimleri

1. Evim için (3.15%)
2. Tarzım (1.97%)
3. Sevdiğim Ürünler (1.86%)
4. Okunması Gereken Kitaplar (1.68%)
5. Yiyecek (1.23%)
6. Sevdiğim mekanlar (1.00%)
7. Tarifler (0.75%)
8. El Sanatları Fikirleri (0.74%)
9. Noel (0.72%)
10. Zanaat (0.65%)

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

20 Yorumlar

  1. sektörünüz ile alakalı profilleri takip edin, paylaşım yaparken kesinlikle spam yapmaktan kaçının. en önemlisi günlük yada haftalık periyotlar ile istikrarlı paylaşım yapın.
   oluşturduğunuz pinlere #wordpress #seo #yazilim gibi sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Maksimum 5 adet anahtar kelime ekleyin. Profilinize web site adresinizi mutlaka ekleyin.

 1. Uzun zamandır kullanıyorum dersem yalan olur bir türlü ısınamadığım sitelerden bir tanesi 😀 twitter bir bu iki snapchat 3 4 5 diye gider, sonucunu bilmediğimiz şeylere fikir üretmek üzerine üstümüze olmadığı gibi sosyal medyanın kurdu olup tilkileri yemekle uğraşıyoruz 😀 işimiz çok zamanımız hiç yok, bu demek olmuyor ki yorum atamatacağız. Yorumu atarız, itinayla yazarız, pinterestin sahibi ulaşırsa uygun fiyata yorumu editlerim:) canlı lazım canlı heyecanlı 🙂

 2. pinterest web temalarında da hazır bir widget olarak karşımıza çıkıyor ve pinterest sayfası açmakta fayda var mı buğra hocam? ayrıca detaylı genel bilgiyi yazı sayesinde edinmiş olduk saolun

  1. Pinterest sayfası açıp spam yapacaksanız hiç açmayın daha iyi. Sektörünüz ile alakalı faydaydalı ve sürekli paylaşım yapacaksanız bu yorumu okur okumaz açın bence 🙂

 3. Pinterest web üzerinde resimleri paylaştığımız popüler bir araç ve aktif olarak kullanıyorum tavsiye ederim

 4. Pinteresti severek kullanıyorum
  Bloğumda paylaştığım herşeyı kolayca Pinterest hesabımda paylaşıyorum. Gelen ziyaretçilerimde kolaylıkla tek tık ile Pinterest ten bloğuma geçebiliyor.
  Sizde hiç bilmeyenler için gayet açıklayıcı olarak anlatmışsınız
  Teşekkür ediyorum

 5. Pinterest’i açıklayan güzel bir yazı olmuş umarım bu platform üzerinde takipçi ve erişim sayısının nasıl arttırmamız gerektiği ile ilgili de bir yazı gelir yakında.

 6. Blogumun bir Pinterest hesabı var. Aşırı aktif değilim ama blog içeriklerimi Pinterest’de de paylaşıyorum. Türkiye’de Pinterest kullanımı nedense çok yaygınlaşmadı. Ama kurumsallaşma, markalaşma ve indeks almada faydası olduğuna inanıyorum Pinterest’in. Paylaşımınız için teşekkürler.

 7. pinterest i seviyorum. Yaratıcı şeyler oluyor, ayrıca blog paylaşımlarımı pinlediim için bloguma siteden geri dönüşte baya fazla 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı