Yeni Başlayanlar için Pinterest

By 5 Ocak 2019 Nisan 6th, 2019 Sosyal Medya
Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Pinterest, insanları bir araya getirme, fikir ve ilgi alanlarını paylaşma,yeni arkadaşlar edinme,insanlarla özel mesajlaşma ile etkileşim içinde olmak gibi bir çok işleve sahip Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlardan bir tanesidir.

Pinterest’i web tabanlı bir pinboard veya bülten panosu gibi çevrimiçi bulduğunuz şeyleri toplamak için bir çeşit dijital pano olarak düşünebiliriz.

Pinterest nedir?

Kullanıcılar genellikle web üzerinde bulduğu resimleri (veya Pinterest’in kendisinde) farklı panolara (resim koleksiyonlarını sınıflandırmak için kullanılır) sabitler veya kaydeder. Pinterest’te kaydedilen görüntülerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır.

Örneğin, Pinterest gezginler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar seyahat edilen yerlerle ilgili resimlerine göz atabilir, iyi görünen ve üzerine tıkladıklarında doğrudan seyahat edilen,gezilen bir yere yönlendirilebilecek bir resme tıklayabilirler. Ayrıca daha sonra erişebilmeleri için kendi seyahat veya galeri tahtalarına da kaydedebilirler.

Pinterest’i keşfetmeye başlamak için hazırsanız, aşağıdaki linki tıklayarak, Ücretsiz bir Pinterest Hesabına sahip olabilrsiniz.

Yeni Başlayanlar için Pinterest
Pinterest.com

Pinterest tamamiyle fiyatsızdır, ancak diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Bir e-posta ve şifre ile Pinterest.com‘da fiyatsız bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir tane oluşturmayı seçebilirsiniz.

İsiminin, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç detayı doldurmanız istenecek. En az beş kategoriyi seçmeniz için size direktif vermeniz gerekir. Böylelikle, Pinterest, alaka alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş iğneler göstermeye başlayabilir. 

Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest Profil Görünümü
Pinterest Profil Görünümü

 Pinterest işlevselliği istikametinden, diğer sosyal ağlardan biraz değişik ve daimi değişim ve gelişim içerisinde yenileniyor.

Pinterest terimlerini öğrenelim

Pinler

Pinler, Pinterest tecrübesinin merkezi bir parçasıdır ve kullanıcıların yeni muhtevası nasıl keşfettikleridir.

Pinler, Pinterest’teki insanların web’de buldukları ve kaydettikleri fikirlerdir. Her bir Pin, kaydedildiği internet sitesine geri döner. Pin’i tıklarsanız, nasıl yapılacağını veya nereden alınacağını öğrenebilirsiniz.

Sevdiğiniz Pinleri keşfettikçe, panolarınıza kaydetmek için kırmızı Kaydet düğmesine tıklayın. Beğendiğiniz şeyleri pinleyin!

Yeni Başlayanlar için Pinterest
Pinterest Anasayfası – Dashboard

Panolar

Tek tek oluşturduğumuz pinleri içine yerleştirdiğimiz dosyalara pano denir. Bu panolar , mevzularına gore pinlerini sıralamaya ve düzenlemelerine izin verir. Pinterest kullanıcıları, Pinterest etkisinde bırakan unsurları tarafınca oluşturulan tek bir kartı takip edebilir yada pinler profilini takip edebilirler.

Profil

Kaydettiğiniz tüm Pinleri, oluşturduğunuz panoları ve denediğiniz Pinleri, profilinizi ve profilinizi içeren kimlerin takip ettiğinizle beraber takip edeceğiniz kişileri bulabilir. Profilinizi hepimiz görebilir, ancak gizli panolarınız gizli kalacaktır.

Pinterest işletme hesabı

Kişisel pinterest hesabınızı işletme hesabına çevirerek işletmenizi daha geniş çevrelere tanıtabilirsiniz ayrıca bir web siteniz var ise pinterest web sitenizi doğrulayarak takipçi ve müşterilerinize daha çok güven verebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Pinterest
Pinterest İşletme Hesabı Profili

Kısaca Pinterest, görselliği ön plana çıkaran öteki toplumsal paylaşım ağlarından farklı bir işlevselliğe sahip olan ve önemli olan kaliteli ve etkili pinler oluşturup panolara aktarıp öteki pin sahipleriyle etkileşimde bulunarak pinterest hesabını büyütebilme ve etkili olabilme yöntemidir.

Pinterest’te İlk On Kategori

1. Ev (17.2%)
2. Sanat ve zanaat (12.4%)
3. Stil / Moda (11.7%)
4. Yiyecek(10.5%)
5. İlham / Eğitim (9.0%)
6. Tatil (3.9%)
7. Mizah 2.1%)
8. Ürünler (2.1%)
9. Gezi (1.9%)
10. Çocuk (1.8%)

Pinterest’te En Popüler Pano İsimleri

1. Evim için (3.15%)
2. Tarzım (1.97%)
3. Sevdiğim Ürünler (1.86%)
4. Okunması Gereken Kitaplar (1.68%)
5. Yiyecek (1.23%)
6. Sevdiğim mekanlar (1.00%)
7. Tarifler (0.75%)
8. El Sanatları Fikirleri (0.74%)
9. Noel (0.72%)
10. Zanaat (0.65%)

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 84)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

20 Comments

 • Gulten Dag dedi ki:

  selam

  yazı gerçekten çok faydalı olmuş .Pinterest sizce gunluk paylaşım nasıl olmalı ?hangi konulara agırlık vermeliyiz ?

  • Buğra Yazar dedi ki:

   sektörünüz ile alakalı profilleri takip edin, paylaşım yaparken kesinlikle spam yapmaktan kaçının. en önemlisi günlük yada haftalık periyotlar ile istikrarlı paylaşım yapın.
   oluşturduğunuz pinlere #wordpress #seo #yazilim gibi sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Maksimum 5 adet anahtar kelime ekleyin. Profilinize web site adresinizi mutlaka ekleyin.

 • Ege dedi ki:

  Özellikle niche siteler için iyi bir hit kaynağı. Vazgeçilmezimdir kendisi.

 • ERSAN dedi ki:

  Uzun zamandır kullanıyorum dersem yalan olur bir türlü ısınamadığım sitelerden bir tanesi 😀 twitter bir bu iki snapchat 3 4 5 diye gider, sonucunu bilmediğimiz şeylere fikir üretmek üzerine üstümüze olmadığı gibi sosyal medyanın kurdu olup tilkileri yemekle uğraşıyoruz 😀 işimiz çok zamanımız hiç yok, bu demek olmuyor ki yorum atamatacağız. Yorumu atarız, itinayla yazarız, pinterestin sahibi ulaşırsa uygun fiyata yorumu editlerim:) canlı lazım canlı heyecanlı 🙂

 • Fatih ozmen dedi ki:

  Pinterestten para kazananlar var bunu nasıl yapıyorlar ? Biz nasıl yapabiliriz ?

 • yasin dedi ki:

  pinterest web temalarında da hazır bir widget olarak karşımıza çıkıyor ve pinterest sayfası açmakta fayda var mı buğra hocam? ayrıca detaylı genel bilgiyi yazı sayesinde edinmiş olduk saolun

  • Buğra Yazar dedi ki:

   Pinterest sayfası açıp spam yapacaksanız hiç açmayın daha iyi. Sektörünüz ile alakalı faydaydalı ve sürekli paylaşım yapacaksanız bu yorumu okur okumaz açın bence 🙂

 • Furkan Gök dedi ki:

  Pinterest web üzerinde resimleri paylaştığımız popüler bir araç ve aktif olarak kullanıyorum tavsiye ederim

 • Pinteresti severek kullanıyorum
  Bloğumda paylaştığım herşeyı kolayca Pinterest hesabımda paylaşıyorum. Gelen ziyaretçilerimde kolaylıkla tek tık ile Pinterest ten bloğuma geçebiliyor.
  Sizde hiç bilmeyenler için gayet açıklayıcı olarak anlatmışsınız
  Teşekkür ediyorum

 • Saadet Terzi dedi ki:

  Pintereste hesap açtım pek sıcak gelmedi bana, kullanamadım. Duruyor öylece..

 • Emre dedi ki:

  Pinterest’i açıklayan güzel bir yazı olmuş umarım bu platform üzerinde takipçi ve erişim sayısının nasıl arttırmamız gerektiği ile ilgili de bir yazı gelir yakında.

 • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Bir türlü şu Pinterti kullanmaya alışadım. Gerçi kaç tane sosyal medyayı tam kullanıyorum o da ayrı soru 🙂

 • Blogumun bir Pinterest hesabı var. Aşırı aktif değilim ama blog içeriklerimi Pinterest’de de paylaşıyorum. Türkiye’de Pinterest kullanımı nedense çok yaygınlaşmadı. Ama kurumsallaşma, markalaşma ve indeks almada faydası olduğuna inanıyorum Pinterest’in. Paylaşımınız için teşekkürler.

 • seda dedi ki:

  Vallahi ben bu kadar bilğiye sahip değildim çok teşekkürederim. Faydalı oldu

 • ilke dedi ki:

  pinterest i seviyorum. Yaratıcı şeyler oluyor, ayrıca blog paylaşımlarımı pinlediim için bloguma siteden geri dönüşte baya fazla 🙂

 • safagindunyasi dedi ki:

  En sevdiğim medya aracı ve bence çok faydalı ❤

Yorum Yaz