Buğra Yazar

Benim SEO Hikayem: Nasıl SEO Uzmanı OIdum?

Nasıl SEO Uzmanı Oldum?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yıllar önce İnönü Üniversitesinde okuyordum. O dönemler en büyük hayalim dinamik bir site yapmaktı. HTML siteye kod ile yazı eklemek çok zahmetli geliyordu. (Hala öyle geliyor) Ama bunu nasıl ve neyle yapacağımı bilmiyordum.

2012 yılında tesadüf eseri wordpress ile tanıştım. Ama kurulumu tam kabustu. O zamanlarda şimdiki gibi türkçe kaynak yoktu. Şimdi youtube’u bir açıyorsun binlerce wordpress kurulum videosu var. Hatta bende WordPress Dersleri ve WordPress Eğitim Seti serilerinden oluşan video serisi yaptım. Meraklısına duyurulur 🙂

Nihayet ilk wordpress’imi kurmuştum. MySQL kavramı ile ilk kez bu zamanda karşılaştım. Veritabanı tablolar vs. vs. her şey o kadar zordu ki. Takıldığım yerde soracak kimse yoktu etrafımda. Her şeyi kendi kendime bozarak öğrenmek zorunda kaldım. Bir şeyleri bozmanın en iyi öğrenme yöntemi olduğunu ta o zamanlar anlamış oldum. Yıllar sonra wordpress uzmanı olacağım aklımın ucuna bile gelmezdi 🙂

WordPress ile tanıştığımda aşağıdaki gibi gözüküyordu.

WordPress Thelonious version 3.0
WordPress Thelonious version 3.0

WordPress hayatımda bir çok şeyi değiştirdi. SEO ve UX (Kullanıcı deneyimi) gibi kavramlar ile tanışacak daha sonra bunların bir web sitesi için olmazsa olmaz kavramlar olduğunu öğrenecektim.

Bir web ajansında yaklaşık 5 sene çalışıp yüzlerce wordpress site yaparken sabahlara kadar uykusuz kalacak, bir çok veritabanını çökerttikten sonra mysql’in dilinden anlamayı nihayet öğrenecektim.

Ama daha yolun çok başındaydım. 25 yaşında sevdiği kız ile evlenme planları kuran kendi halinde bir gençtim. Benim wordpress hikayem işte tam burada başladı.

Evlilik

Evet evlenme hayalleri hayatımda bir çok şeyi daha ciddiye almama sebep oldu. Bunlardan birisi WordPress diğeri ise SEO. Çünkü evlenmeme aylar vardı ve ben hala kendime wordpress uzmanıyım diyemiyordum. Çok fazla eksiğim vardı.

Barış Özcan

Barış özcanın 100.000 abone iken bu adam ne anlatıyor diye pür dikkat dinleyip, aslında ne kadarda dişe dokunur şeyler anlattığını ve iş disiplini, hikaye anlatmak ve başarmak ile alakalı ondan öğrendiğim şeyler sayesinde wordpress artık benim için ailemi geçindireceğim bir şeye dönüşmüştü.

SEO Hocası, Reknovo, Strateji, Sherpa

İşimle alakalı hep daha fazlasını istiyordum. O yüzden seo ile alakalı türkiyedeki tüm kaynakları takip etmeye başladım. SEO Hocası, Reknovo, Strateji, Sherpa gibi türkiye’nin en önemli seo kaynaklarını tabiri caizse sömürüyordum. Çünkü marka olmam gerekiyordu. Ve saydığım firmalar çoktan marka olmuştu. Onların bilgi birikimlerini ve hikayeleri duymak, dinlemek hatta etkinliklerine gidip dinlemek kafamda bazı şeyleri canlandırıyor, hayaller kurduruyor ve daha istekli çalışmamı sağlıyordu.

Bu bloglar bana çok şey kattı, eğer sizde yolun başındaysanız takip edin, ama ne olursa olsun onları taklit etmeyin. Daha fazlası olun, daha iyisi olsun,

Serhat Sağlam

23 Kasım 2018’de serhat ile tanıştım. Hayatımda gördüğüm en iyisi adamlardan birisi. Dürüst, güvenilir ve asla boş konuşmaz. Serhatın bu yazıda olmasının sebebi, hani bazı insanlarla tanışınca sanki uzun yıllardır tanışıyormuşsunuz gibi bir dostluk olur ya. Bizimkiside öyle oldu. Umarım bu dostluk bir ömür boyu devam eder. Sayabildiğim nadir SEO uzmanlarından birisidir. Serhat ile alakalı yazılacak şey var ama yeri burası değil 🙂 Başka bir yazının konusu olacak. İyi ki varsın kardeşim.

Ailem

Annem ve babama ne iş yaptığımı yıllardır anlatamasamda desteklerini hiç eksik etmediler. Sizi çok seviyorum. İyiki varsınız.

Oğlum

Benim SEO Hikayem: Nasıl SEO Uzmanı OIdum?

Oğlum, canım oğlum. güzel oğlum. Bir gün baban gibi dijital dünyada bir işinin olması için bildiğim her şeyi öğreteceğimden emin ol. Umarım en kötü yutubır olup bir şekilde baba mesleğini devam ettirirsin 🙂

Kapanış

Yukarı saydığım her şey benim SEO kariyerimin başlamasına ve ilerlemesine sebep olan şeyler oldu. Umarım hedeflerime ulaşacak kadar çok yaşarım annem ve babama üniversite mezunu olamadığım için mahcubum. Eğer bir gün hayallerime ulaşırsam, onlara üniversitenin aslında her şey olmadığını göstermiş olacağım.

İlgili ve İlgisiz Bazı Yazılar

Benim SEO Hikayem 1. Bölüm
SEO Aslında Nedir? Neden SEO Yapılmalı?
Allah’a Emanet Seo Hizmetleri
SEO Uzmanı

Devamı hafta gelecek.. 🙂

Arkadaşlarınla Paylaş!

Buğra Yazar

Startup Wordpress ekibi olarak 6 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 4)
Loading...


 • Kardeşim atıf için çok teşekkür ederim ama ben SEO’dan anlamam ki. Tamam Sakarya Eczacılar Odası’na gidip bizzat başkan ile çay içmişliğim doğrudur.
  Herkes bilir SEO’dan anlamadığımı. Benim profesyonellik alanım çay yapmaktır.
  Buzdağı su, Karaali çay, bakır semaver ve odun ateşinde tavşan kanı çay.
  Sağlam SEO uzmanları arıyorsan içtikleri çay markalarını bildiklerim;
  Kaan Gülten
  Lokman Demir
  Yiğit Konur
  Ayhan Kahraman
  Barış Dayak
  Roman Adamita
  İlyas Koçak
  Erhan Kolçi
  İlyas Teker
  Celilcan Topçuoğlu
  Ömer Akgün
  Müslüm Aslantürk
  Tolga Ayrıç

  • Serhat hocam yapma!
   Senin seo’dan anlayıp anlamadığını biliyorum 🙂

   Serhat Bey ile online tanışıklığımız var. Uzun zamandır tanırım Serhat beyi ve nette gördüğüm kadarıyla seo’dan anladığını söyleyebilirim. Böylede mütevazi işte.. Selam olsun.

   • O adamın zekası ülke sınırlarını aşmış durumda. Bir konu hakkında yardımcı olur musunuz diye kendisine mail attım. Numaramı istedi. Verdim. Aradı.
    1 saat boyunca anlattı. Sessiz sedasız dinledim.
    O telefon konuşması sayesinde benim hayatım değişti.
    Ama şu aralar nedense ulaşamıyorum kendilerine.

  • Sagol kardeşim 🙂
   Senin gibi bir kardeşe sahip olduğum için çok şanslıyım. Desteğin için teşekkürler.

 • Bu yazı okurken düşüncelerim uyandırdı 4. Sınıf üniversite öğrencisiyim herkes kpss derdine düşmüşken ben oturur saatlerce nasıl daha yararlı bir seo tavsiyesi bulurum, bu sosyal ortamda nasıl millete yararlı birşeyler yapabilirim diye Eğitim sitelerimin daha doğru özgün ve başarılı olması için çabalarım bazen bende okulu bırakıp gitsem mi diyorum ancak son 2 ayım kalmış vazgeçemiyorum ancak hayallerimin peşinden koşmaya devam. Sabah 8 akşam 5 başkalarının hayallerini gerçekleştireceğime kendi hayallerim için çalışmayı tercih ederim.

 • Hocam ben 14 yaşındayım, yaşıtlarım pubg vs gibi oyunlar oynarak zamanlarını geçiriyor. Benim amacım burda övünmek vs değil merak etmeyin. 🙂 Öncelikle seo öğrenmeye çalışıyorum, seo kitabını kursunu vs aldım ancak büyüklerim seo kitaplardan vs öğrenilmez. Deneyimleyerek öğrenilir dediler, sizin de görüşlerinizi almak ve bana tavsiye vermenizi istiyorum.

9 yorum

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: [email protected]

skype: bugrayazar