Kariyer

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu

Sürekli gelişen css/js teknolojilerini öğrenmeye çalışarak iyi bir arayüz programcısı olmaya çalışmaktan sıkıldınız mı? İşte bu yazı size ilaç gibi gelecek. Artık daha kötü bir arayüz programcısı nasıl olursunuz öğrenebilirsiniz. Kendinizi kovdurmak istediğinizde ısrarla bu adımları uygulamaya devam edin, başarılı olacaksınız!

1.Dikey boşluklar mı?

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu
br nin dayanılmaz hafifliği…

Kim iki div arasına dikey bir boşluk koyacakken HTML dosyasından çıkıp CSS dosyasını açıp gerekli seçicileri kullanarak margin ve padding değerleriyle oynar ki? Buna hiç gerek yok iki div’in arasına yeterince <br> kodu ekleyerek istediğiniz kadar boşluk verebilirsiniz. Çok kolay!

2.Vakit kaybı yorumlar

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu
neyseki burda hangi div hangi div’e ait belli değil

Neyin nerede olduğunu zaten anlamayacaksak kod yazmanın ne alemi var? Div’i açarken yorum yaz, kapatırken yorum yaz, bu kısımda neler dönüyor yorum yaz, ayarlar nasıl değiştirilir yorum yaz. Yaz yaz bitmiyor. Satırlarca kod yazarken bir de satırlarca yorum için mi uğraşalım yani? Olmadı deneyerek buluruz hangisi hangisi.

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu
ne yazıkki burada her şey açıkca belli oluyor

3.Reset mi? Normalize mı? Allahım sana geliyorum!

Kim çıkartıyor böyle şeyleri anlamak zor gerçekten. Başkasının kodlarının benim kodlarımın arasında ne işi var? Hem de en başa bunları koyacakmışım! *{margin:0; padding:0;} dururken koskoca reset.css’e ne gerek var? Elementleri her tarayıcıda aynı şekle getiren normalize css’e ne gerek var? E ben zaten bi sorun olursa kontrol ediyorum tarayıcıları.

4.Büyük resim güzel resimdir

Temada sitede kullandığımız resimleri optimize edip de sitenin kalitesini mi bozayım? https://tinypng.com/ resimleri kayıpsız sıkıştırıyormuş! Aynı görünen iki resimden birisi daha az yer kaplıyorsa zaten ötekinin de aynı şekilde daha az yer kaplaması gerekmez mi? Hani ikisi de aynıydı resimlerin? Burda bir ali cengiz oyunu dönüyor ama dur bakalım çıkar kokusu ilerde… (asdfasghdf)

5.Inline CSS’in pratikliği

Sürekli bir CSS dosyası bir HTML dosyası gidip gelmekten sıkılmadınız mı? Çözüm inline CSS’te yatıyor. Ayrı ayrı css dosyaları oluşturmak yerine her elementin style attribute’ünü kullanarak stil verin. Adamlar boşuna mı o attribute’ü çıkarmış. Az biraz yeniliğe açık olun, yeni teknolojileri kullanın.

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu
p’nin rengini değiştirmeye kalkarsak s.çtık!

6.Kim kimin kodunu neye göre doğruluyor?

Semantik HTML diye bir şey çıkarmışlar hepimiz ona göre yazacakmışız. İşte bunlar hep Amerika’nın oyunu! Benim yazdığım kodu benden daha iyi kim bilebilir. Üstüne üstlük Google gibi arama motorlarının buna dikkat ettiği yalanını da salmışlar ortalığa. Benim sitelerim hep birinci sırada Google’da. Hiç de semantik yazmadım. Bu arada SEO uzmanıyım söylemiş miydim?

7.Farklılık iyidir

Her tarayıcının sitenizi farklı göstermesinden daha doğal ne olabilir ki? E hepsini farklı şirketler yapıyor. Hepsi aynı olsa bu kadar tarayıcıya ne gerek var, bir tane çıkartılır herkes onu kullanır. O yüzden cross-browser testleri falan, Android’de nasıl görünmüş IOS’ta bozulmuş mu çok da önemli şeyler değil bunlar.

8.Form’u işlemek benim işim değil ki

Formdan gelen verileri zaten almışım arkaplan programcısına göndermişim daha ne yapayım? Yok javascriptle doğrulama yapılacakmış. Javascriptle yapılan doğrulama doğrulama değildir. Hem bu diğer programcı yatacak mı ben anlamadım? Öyle gelen veriyi veritabanına basmakla olmuyor işler çalışsın biraz bi’ zahmet.

9.Fanatizmin Dorukları

Kötü Bir Arayüz Programcısı Olmanın 11 Mükemmel Yolu
tarafını seç!

En iyi teknoloji benim kullandığım teknolojidir. SASS mış LESS miş bunlar boş şeyler Stylus en iyisidir. SASS, LESS biliyor muyum, öğrendim de mi konuşuyorum? Hayır ama ne gerek var araştırmaya öğrenmeye ben bir şeye iyi diyorsam iyidir. Mesela Angular kötüdür Ember iyidir. Onu da araştırmadım ama biliyorum, ölümüne de savunurum neden iyi olduğunu.

10.Erişilebilirlik, Kullanılabilirlik bırakın bunları

Üzerine araştırma yapılacak en gereksiz konulardır bunlar. Banane arkadaş tasarımcı düşünsün çizdiği şeyin erişebildiğini kullanılabildiğini. Kullanıcının tarayıcısı varsa zaten benim yazdığım siteye erişebilir. Daha ben napim? Klavyemi süpürge ettim tasarımı kod’a dökecem diye.

11.Top Secret

Yazdığım kodlar çok önemlidir öyle herkes anlasın istemem, o yüzden class ve id isimlerini saçma sapan kendi uydurduğum yöntemlerle veririm. Sonra ben de unutabilirim neye göre verdiğimi ama önemli değil yeter ki kimse anlamasın, beraber çalıştığımız takımdakiler bile. Örneğin bir h2 tag’ına title yazmam, o zaman herkes onun başlık olduğunu anlardı. Bu yüzden onun class’ına ‘u2coh2ol’ yazdım. Nasıl bir yöntem kullandım peki? En baştaki u title’ın ilk harfi olan t’den sonra gelen harf. Gerisini bende hatırlamıyorum…

12.BONUS

http://www.w3.org/ denen bir site var. Arayüz programlamayla ilgili aklınıza takılacak konulara çok sağlam cevaplar bulabilirmişmişsiniz. Ben herşeyi öğrendim ki daha ne öğreneyim arayüz programlamayla ilgili? Bu siteyi açmamış arayüz programcısı olur mu diye soruyorlar bir de, resmen hakaret bu!

Not: Paylaşın daha çok kötü arayüz programcısı aramıza katalım!

kaynak: medium.com/coderontheroad

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı