BlogDiğer

İnsanlara tekrar nasıl güvenilir?

Çok uzun zamandır bu sorunun cevabını arıyorum. İnsanlara tekrar güvenmek için ne gerekiyor?

Güven dediğiniz şey karşınızdaki insanla aranızda kurduğunuz güçlü bağın bir simgesi gibi düşünebiliriz. Maalesef çoğu insan bu bağı bile isteye kendi elleriyle koparıyor. Peki bu durumda çevremizdeki diğer insanlara haksızlık olmuyor mu? Onların ne suçu var diye düşünebiliriz.

Aslında yok. fakat bir kez zedelenen güvenden sonra etrafınıza kalın kalın duvarlar örmeye başlarsınız. Artık daha temkinli, daha şüpheci ve daha aklı başında olursunuz. Bu kötü bir şey değildir aslında. Bu, hayatın ta kendisidir.

Güvenmediğiniz insanları etrafınızda sırf kalabalık olsun diye tutmayın salın gitsin. Etrafınızda durdukça bir sonraki hamlesinde acaba ne halt edecek diye içinizi yiyip bitireceğine kendi kendini yesin bitirsin.

Önce kendinizi affedin

Sizi o yada bu sebeple kandıran, aldatan yada yalan söyleyen insanlara karşı kendinizi suçlamayı bırakıp affedin. Daha rahat bir nefes almak için, beyninizi daha önemli şeylere odaklamak için ve geçmişte yaşadıklarınızı geçmişte bırakmak için affetmeye önce kendinizden başlayın.

Karşınızdaki affedin

Ne yaşamış olursanız olsun öfke ancak ve ancak size zarar verir. Atalarımızın dediği gibi “keskin sirke küpüne zarardır”

Affetmeyi karşınızdaki insanın hatalarını görmemezlikten gelip yeni bir sayfa açmak olarak düşünmeyin. Onu affedin ki artık onu düşünmeyi bırakıp, daha iyi bir gelecek için kafanız rahat olsun.

Affetmek, özgürlüktür!

Affetmek özgürlük mü sahiden? Bu yazıyı 27.07.2019 tarihinde yazıyorum. Çok değil.. daha bir gün öncesinde bunların hiçbiri aklımdan geçmiyordu bile. Saat şuanda sabah 05:15 ve ben geçmişimle bir türlü yüzleşemediğim ve ciğeri beş para etmez adamlara/kadınlara/firmalara/ güvendiğim ve hep yarı yolda bırakıldığımı hissettiğim için aylardır doğru düzgün uyku uyuyamıyordum.

İçimden şöyle geçti.. “Ya benim gibi hisseden başkalarıda varsa?” Sonra koydum kucağıma bilgisayarımı bu satırları yazarak içimi dökmeye başladım. O kadar çok rahatladım ki. Bu dünyada ailenden başka hiçbir şeyin önemli olmadığını farkettim.

Annem, babam, eşim ve oğlum dışında her şeyin ne kadarda yapmacık olduğunu geçte olsa farkettim.

Ve artık özgürüm!

Güveni nasıl sağlarız ve yeniden nasıl inşaa ederiz?

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı