Gzip ile sıkıştırma nedir?

Web sitesini yaparken  resimler, video, yazı, css, javascript, gibi pek çok kullanılırız. hazırladıgımız html ve php dosyalarına herhangibir işlem yapmadan direk sunucumuza yüklememiz Google PageSpeed Insights analiz sonucunda gzip etkinleştirme uyarısıyla karşılaşırız.

Arama motorları için en önemli kritlerden biri site hızıdır. Site hızınızı arttırmak için bir çalışma planı hazırladıysanız bu yazıdaki Gzip Sıkıştırma Tekniğini mutlaka kullanın.

Peki gzip sıkıştırma tekniğini nasıl kulanılıacağız?

İşte burada imdadımıza .htaccess dosyası koşuyor .htaccess te gzip modu ile  bir kaç satır kod ekleyerek sunucu içinde dosyalarımızı sıkıştırıp dosya boyutumuzu azaltabiliriz.

Filezilla yada diğer ftp programları ile hostinginize bağlandıktan sonra public_html klasörünün altındaki .htaccess dosyasını açıp aşağıdaki kodları eklememiz yeterli…
.htaccess dosyasını notepad gibi bir düzenleyicide açıp kolayca ekleyebilirsiniz. Hız isteyenlere şimdiden kolay gelsin. Takıldığınız yerleri yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
</IfModule>

 

Not: Hostinginizde gzip modu açık olması gerekir aksi halde hata alabilirsiniz, hosting firmanız ile iletişime geçip gzip modunu açtırmanız gerekir