Gzip ile sıkıştırma nedir?

Web sitesini yaparken  resimler, video, yazı, css, javascript, gibi pek çok kullanılırız. hazırladıgımız html ve php dosyalarına herhangibir işlem yapmadan direk sunucumuza yüklememiz Google PageSpeed Insights analiz sonucunda gzip etkinleştirme uyarısıyla karşılaşırız.

Arama motorları için en önemli kritlerden biri site hızıdır. Site hızınızı arttırmak için bir çalışma planı hazırladıysanız bu yazıdaki Gzip Sıkıştırma Tekniğini mutlaka kullanın.

Peki gzip sıkıştırma tekniğini nasıl kulanılıacağız?

İşte burada imdadımıza .htaccess dosyası koşuyor .htaccess te gzip modu ile  bir kaç satır kod ekleyerek sunucu içinde dosyalarımızı sıkıştırıp dosya boyutumuzu azaltabiliriz.

Filezilla yada diğer ftp programları ile hostinginize bağlandıktan sonra public_html klasörünün altındaki .htaccess dosyasını açıp aşağıdaki kodları eklememiz yeterli…
.htaccess dosyasını notepad gibi bir düzenleyicide açıp kolayca ekleyebilirsiniz. Hız isteyenlere şimdiden kolay gelsin. Takıldığınız yerleri yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

 

Not: Hostinginizde gzip modu açık olması gerekir aksi halde hata alabilirsiniz, hosting firmanız ile iletişime geçip gzip modunu açtırmanız gerekir