Blog

“Google Plus Kapanıyor mu?” Google+ hakkında önemli açıklama

By 5 Şubat 2019 4 Comments
Google-Plus-April-Closing

Bu konuda kullanıcıların aklında soru işareti kalmaması açısından google kullanıcılara şu önemli açıklamada bulundu.  “Aralık 2018’de, kullanım oranının düşük olması ve tüketicilerin beklentilerini karşılayacak şekilde ürün başarısını sürdürme konusunda karşılaştığımız zorluklar nedeniyle 2019 Nisan ayında, sosyal ağın tüketicilere yönelik sürümünü kullanıma kapatma kararı aldık.

Google tarafından, Google Plus ile alakalı yapılan açıklama;

Google+’ın bir parçası olduğunuz için size teşekkür ediyor, fotoğraflarınızı ve içeriklerinizi nasıl indireceğinizi anlatan adımları sizlerle paylaşmak istiyoruz. 2 Nisan’da Google+ hesabınız ve oluşturduğunuz tüm sayfalar kullanıma kapatılacak, içerikler tüketici hesaplardan silinmeye başlayacaktır.  Google+’daki fotoğraf ve videolarınızı albüm arşivinden ve Google+’daki sayfalardan silinecek. Nisan ayından önce içeriğinizi indirip kaydedebilirsiniz. Fotoğraflar bölümünde yedeklenen fotoğraf ve videolarınız silinmeyecektir. Tüketici Google+ hesaplarından, sayfalardan ve Albüm Arşivinden içerik silme işlemi birkaç ay sürebilir. Bu süre boyunca bazı içerikler kalabilir. Kullanıcılar kendi hesaplarının bazı bölümlerini etkinlik günlüğü üzerinden görebilir.

Google Inc.

Google Plus Tamamen Kapanıyor mu?

Google+ tüketici sürümü silinene kadar G Suite kullanıcıları tüketici hesap içeriklerine erişebilir. 4 Şubat’tan itibaren yeni profil, sayfa, topluluk veya etkinlikler oluşturamayacaksınız. Ürünün kullanımdan kaldırılmasıyla ilgili süreç hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ve güncellemeleri öğrenmek için SSS sayfasını inceleyebilirsiniz. Google+ Topluluğu sahibi veya moderatörseniz, topluluk verilerinizi indirip kaydedebilirsiniz. 2019 Mart ayından sonra herkese açık topluluklardaki her topluluk yayınında yazar, gövde metni ve fotoğraflar da dâhil olmak üzere ek verileri indirilebilirsiniz. Sitelerde ve uygulamalarda oturum açmak için Google+ ile oturum açma düğmesini kullanıyorsanız, önümüzdeki haftalarda bu düğmelerin artık çalışmayacak. Bazı durumlarda bu düğmelerin yerini google oturum açma düğmesi alabilir.

Önerilen Yazı →   Chrome bildirimleri açma veya kapatma

Google+ Yorumları Silinecek mi?

Google+ kendi sitelerinizdeki veya başka sitelerdeki yorumlar için kullandıysanız, bu özelliğin 4 Şubat’ta Bloggerdan, 7 Mart’ta da diğer sitelerden kaldırılacaktır. Tüm sitelerdeki Google+ yorumlarınızın tamamı 2 Nisan 2019’dan sonra silinecektir. G Suite müşterilerinin G Suite hesabıyla kullandığı Google+ etkin olmaya devam edecek. Ayrıntılı bilgi için G Suite yöneticileri ile iletişime geçebilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde yeni bir görünüm ve özellik eklenecek.

Google+ API’lerini veya Google+ ile oturum açma sistemini kullanan bir geliştiriciyseniz, bu değişikliğin sizin durumunuzu nasıl etkileyeceğini henüz bilen yok.

Google+ Beklentileri Karşılayamadı

Platformu evleri gibi benimseyen yetenekli sanatçılardan, topluluk oluşturucularından ve fikir liderlerinden oluşan gruba minnet duyuyoruz. Tutkunuz ve azminiz olmadan biz bunu asla başaramazdık. Google+, şirketler için açık kalmaya devam edecektir. 2015 yılında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşan sosyal medya kanalı ciddi konulara ve içeriklere hitap ediyor.

Google Güvenlik Açığı Yüzünden mi Kapanıyor?

Bazı blog yazarları ve yurt dışı haber haynakları güvenlik ihlali sonrasında tüketiciler için Google+’ı kapattığını düşünüyor.

Geliştiricilere 500.000’den fazla kullanıcının özel profil verilerine erişmesini sağlayan bir yazılım hatası keşfedildi.

Ancak Google, geliştiricilerin bu hatanın farkında olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını söylüyor. Ayrıca herhangi bir verinin kötüye kullanıldığına dair olmadığınıda iddia ediyor.

Bahsi geçen bug Mart 2018’de keşfedildi. Wall Street Journal’daki bir raporda, Google’ın bu bilgileri daha önce açıklamadığı, çünkü yasal incelemelerden korktuğu bildirildi.

Gençleri ve eğlence amacını tam olarak yakalayamayan bu platform, Türkiye’de çok az kullanılıyordu. Bu şekilde aramızdan ayrılması üzücü. Umarım farklı ve daha kullanışlı bir platform kurmayı başarırlar.

Ben bu satırları yazdıktan sonra Google+’dan paylaşamak istediğimde aşağıdaki uyarıyı almaya başladım bile 🙂

Google+(Plus) 2 Nisanda Kapanıyor
Google+(Plus) 2 Nisanda Kapanıyor

Her zaman ki gibi bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Önerilen Yazı →   Google Chrome Canvas'ı Kullanıma Sundu

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 8)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

4 Comments

 • Polat S. dedi ki:

  Buğra Bey değerli bilgilendirme için sizlere çok teşekkür ederiz. Açıkçası Google+’ın kapanmasını istemeyen kişilerdenim. Bir Google ürününün daha ön plana çıkmasını çok isterdim. Ama olmadı. Sadece firmalar sektörleri için paylaşımlar yapmaya başladı. Arama motoru optimizasyonu için kullanılan bir alan haline geldi. Ancak şuna inanıyorum ki Alphabet firması çok sağlam bir sosyal medya projesi ile tekrar geri dönüş yapacaktır. Şu anda yapay zekaları Twitter, Facebook, Instagram ve benzeri mecraları inceliyor. Ona göre kullanıcı davranışlarını tespit edip en uygun sosyal medya sitesini piyasaya sürecektir.

  • Buğra Yazar dedi ki:

   Bende sizinle aynı düşüncedeyim Polat Bey. Google kesinlikle daha iyisi için geri dönecek.
   Çünkü google plus’a ne kadar yatırım yaparlarsa yapsınlar. Kullanıcılar gözünde çöp bir sosyal medya ağına dönüştü.
   Bu algıyı yıkmak yerine yeni isimle dönmek çok daha mantıklı.

 • Seda Soylu dedi ki:

  Net kapanıyor ya googledan açıklama geldi nisanda kapatıyorlarr

 • HAMZA EROL dedi ki:

  Google plus bizim için vazgeçilmezdi. Kapanmasına üzüldüm

Yorum Yaz