Buğra Yazar

Google Developer Groups Nedir?

Google Developer Groups Nedir?

Arkadaşlarınla Paylaş!

Google Developer Groups(GDG) Nedir ?

Google Developer Groups(Google Geliştirici Grupları) 100 ülkede 555 şehirde aktif olarak görev yapan geliştirici topluluklarıdır. Ülkemizde 10 şehirde aktif durumunda GDG bulunmakta ve bunlar; İstanbul, Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Kütahya, Sivas, Konya, İzmir, Isparta, Düzce gruplarıdır. Ekip oluşturulan veya hazırlık sürecinde olan şehirler ise şu şekilde; Kayseri, Bursa, Edirne, Trabzon, Kocaeli. Önümüzdeki aylarda bu şehirlerde bulunan gruplar da aktif olarak görevlerine başlayacaktır. Son 6 ayda dünya genelinde GDG’ler tarafından düzenlenen 2993 etkinlik bulunmakta.

Google Developer Groups sayfasında bulunan GDG tanımı ise aşağıdaki şekilde;

Google Geliştirici Grupları (GDG’ler), Android, Uygulama Altyapısı’ndan Google Chrome platformlarına,Google Maps API gibi ürün API’larına, YouTube API ve Google Calendar API’ya kadar her şeyi içeren Google’ın geliştirme teknolojisiyle ilgilenen geliştiriciler içindir.

GDG’ye katılım açık şekildedir. İsteyen herkes bulunduğu şehirdeki GDG’ye katılıp, deneyimlerini paylaşabilir veya gruptaki diğer üyelerin deneyimlerinden faydalanabilir. Deneyim kazanmanın yanında ortak ilgi alanımızdaki insanlar ile güzel dostluklar kazanmak için de elverişli ortam oluyor. Tüm bunlar gerçekleşirken gerçekleştirilen etkinlikler yerel topluluklar için olduğu kadar global etkinliklerde düzenlenmekte. GDG DevFest Istanbulve Android Developer Days uluslararası geliştirici kitlesi için ülkemizde düzenenlen en büyük etkinlikler.

Google Developer Groups Nedir? 1

Neden GDG ?

GDG Eskişehir üyesi olduğum için Eskişehir’de yaptıklarımızdan ve bana faydalarından bahsedersem “Neden GDG” sorusuna daha sağlıklı cevap verebilirim diye düşünüyorum. GDG Eskişehir’i kurduğumuzdan bu yanaJava ve Android başta olmak üzere birçok konuda eğitim düzenledik. Bu eğitimler ve ufak çalışma gruplarının dışında 4 kere DevFest düzenledik bunlardan ikisi özel konsepte sahip olan DevFest Studentetkinliğiydi.DevFest’lerin dışında Startup Weekend etkinlikleri ve özel Hackathon’lar(ecaHack) düzenledik. Şehrimizde bulunan öğrenci yoğunluğu ve ekibin çoğunluğunu öğrencilerin oluşturmasından dolayı teknolojilerin tanıtımı ve bunlara teşviği üzerine özellikle çalışıyoruz. GDG Eskişehir olarak Türkiye içinde ve Türkiye dışında muhteşem organizasyonlara dahil olduk, bunların çoğunluğunu Hackathon ve Statup Weekend gibi özel etkinlikler oluşturmakta.

Etkinliklere dahil olup ürün geliştirmeye, fikri gerçeğe dönüştürme gibi eylemlerin yanında ekip üyesi olma, diğer insanlarla uyumlu çalışma, organizasyon düzenleme gibi birçok deneyim ile birlikte kişisel gelişimimizi de ilerletebiliyoruz.

Google Developer Groups Nedir? 2

Google Developer Relations ekibi tarafından düzenlenen Google I/O etkinliği günümüzde geliştiriciler için düzenlenen en büyük etkinliklerden biridir. Google I/O’da Google teknolojilerinde bir sonraki sene içerisinde neler olacağı, ne gibi yeniliklerin geleceği duyurur. 2008’ten bu yana düzenlemekte olan bu etkinlik ile Android başta olmak üzere tüm Google teknolojileri ile ilgili olan yeniliklerden geliştiricileri haberdar etmektedir.

Google Developer Groups Nedir? 3

Google Developer Groups sayfasından GDG’ler nedir, ne değildir :

GDG’ler:

  • Geliştirici topluluğundaki tutkulu bireyler tarafından yönetilir.
  • Yerel şirketlerin ve geliştiricilerin bu teknolojilerle neler yaptığının görülebileceği bir yerdir.
  • Geliştiricilere ve eğitimsel teknik içeriklere odaklıdır.
  • Herkes üye olarak bu kamuya açık hizmetten yararlanabilir.
  • Teknoloji dünyasındaki ilginç ve akıllı insanlarla tanışabileceğiniz bir yerdir.

GDG ne DEĞİLDİR:

  • Kurumsal bir yöneticisi yoktur
  • Birilerinin bir şeyler satmaya çalıştığı bir yer değildir
  • Son kullanıcılara veya tüketici içeriklerine yönelik değildir
  • Dışa kapalı bir grup değildir

Bulunduğunuz şehirde sizde GDG kurmak istiyorsanız bu linkten bilgi alabilir ve başvuru gönderebilirsiniz.

Kaynaklar :

Google Developers Group https://developers.google.com/groups/
Yazar: Yusuf Çakmak

Arkadaşlarınla Paylaş!

Buğra Yazar

Startup Wordpress ekibi olarak 6 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...


Yorum Yazın

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar