Genel

Girişimciler İçin 100 Saat Kuralı

By 4 Ekim 2017 Mart 4th, 2019 No Comments
Girişimciler İçin 100 Saat Kuralı

Girişimcilik dünyasıyla ilgilenenlerin en az bir kere 10,000 saat kuralını duyduklarını düşünüyorum. Bir alanda uzmanlaşmak için o konu üzerine 10,000 saat çalışma yapmanız gerektiği öne sürülüyor. (Daha detaylı açıklama için Malcolm Gladwell’in Outliers kitabı okunabilir ama onu okumadan önce bu yazıyı bitirin.)

Girişimciler İçin 100 Saat Kuralı

Hemen her teoride olduğu gibi 10,000 saat teorisi için de kimileri çok faydalı ve doğru bulurken kimileri bu teorinin açıklayıcı ve faydalı olmadığını öne sürdü. Düşünceniz ve fikriniz ne olursa olsun 10,000 saat kuralı büyük bir emek, zaman ve süreklilik gerektiriyor.

Yeni bir girişimci olarak muhasebeden satışa, pazarlamadan teknik konulara kadar birçok konuda aktif olarak aksiyon almanız gerekiyor. Kaynakların ve süreçlerin hergün değiştiği dinamik bir ortamda her bir konu için 10,000 saat çalışıp, uzmanlık geliştirmeniz imkansız.

Türkiye’de her ne kadar ‘genel uzmanlık’ kavramını geliştirip, birkaç yılda bu konuların hemen hepsinde uzmanlar geliştirebilsekte, bunun mantıklı bir açıklamasını genel uzmanlarımız dahi henüz kimse yapamadı. O yüzden onları göz ardı edebiliriz.

Leo Polovets girişimciler için çok değerli bir blogu var: CodingVC. Yakın zamanda Leo Polovets girişimcilerin bu problemi için güzel bir çözüm önerisi geliştirmiş: 100 saat kuralı. Konuyu çok beğendim ve girişimciler için önemli olduğunu düşündüğüm için burada tekrar paylaşmak istedim.

Girişimci olarak birçok cephede aynı anda savaşıyorsunuz. Savaşları kazanabilmek içinde her cephenin kendi dinamiklerine özel ve en kötü ihtimalle mevcut standartın üzerinde bir performans göstermeniz gerekiyor. Bu durum karşısında elinizi güçlendirmek için 10,000 saatlik uzmanlık geliştirmek yerine kendinize 100 saatlik bir gelişme programı tasarlayın.

Basit taktik ve yüzeysel bilgiler yerine konunun temel dinamiklerini ve nasıl çalıştığını öğrenin. İşinize özel olarak bu temelleri nasıl uygulayabileceğiniz üzerine çalışın. Sonrasında minimum risk ile tasarladığınız süreci test edin.

Önerilen Yazı →   Kahve molası ile milyon dolarlık fikir üretmek

Örneğin satış sunumu üzerine çalışıyorsanız geliştirdiğiniz sunum ve süreci, konuyla ilgili, tanıdığınız ve çok samimi ilişkiniz olMAyan kişilere sunun. Çıkarmış olduğunuz temelleri, yaptığınız testlerle elde ettiğiniz sonuçlarla karşılaştırın ve nasıl iyileştirebileceğinizi çözümleyin. Hala uzman bir satışcı olmayacaksanız. Ama önceki halinize göre daha iyi satış yapacaksınız ve konuyla ilgili daha rahat ve etkili yardım alacaksınız.

Alan çalışması yaptıktan ve kendi deneylerinizi gerçekleştirdikten sonra insanlardan daha kolay ve etkili yardım alabilirsiniz.

Girişimcilerin savaştığı cephelerden, belki de en heyecanlısı, pazarlama ve büyüme. İlk gününden itibaren hayati önem taşıyan bu konuyla ilgili Lean Marketing olarak olabildiğince destek olmaya çalışıyorum. Gerçek anlamda yardım sağlayabilmek için çok önemsediğim iki konu var.

  1. Doğru teorik bilgi: Üzerine çalıştığınız konunun temellerini bilmeden yüzeysel taktiklere geçmeniz sizi ‘genel uzman’ olmanıza neden olabilir. Teorik olarak ne üzerinde çalıştığınızı ve varsayımlarınızın nelere dayandıkları çok önemli. Lean Marketing üzerinde Paul Graham, Eric Ries, Andrew Chen, Sean Ellis gibi bu dünyanın yaratıcı isimlerinin ortaya koyduğu modelleri baz alıyorum.
  2. Yardımcı taktiksel bilgiler: Teori kısmını çözümledikten sonra işin mutfağını şeffaf bir şekilde girişimciler için sunmaya çalışıyorum. Google Analytics goal takipleri, MailChimp email otomasyonu, Facebook reklam yönetimi, sosyal medya optimizasyonu gibi konularda ekran görüntüleri ve adım adım açıklamalarla girişimcilerin bu konuları bire bir uygulamalarını sağlamaya yardımcı olmaya çalışıyorum.

Üzülerek söylemeliyim ki girişimciler bu kaynakları yeteri kadar etkili kullanamıyorlar. Şimdiye kadar yüzlerce girişimci ile online olarak, onlarcasıyla da ücretsiz workshoplar ile bire bir zaman geçirdim. Zaman zaman Lean Marketing ve Growth Hacking’e Başlangıç’ta çok önceleri paylaştığım konuların dahi uygulanmadığını, üzerine çalışılmadığını görebiliyorum. Kendilerine sunulan bu kaynaklarla insanların girişimlerini daha iyi hale getirmekten neden geri durduklarına açıklama getiremiyorum.

Önerilen Yazı →   Kahve molası ile milyon dolarlık fikir üretmek

Tüm bunlara dayanarak girişimciler için şimdilik son sözüm; üzerine çalıştığınız konu ve alan ne olursa olsun kendiniz için akıllıca bir ödev çıkartın ve bunu yapın. Yaptığınız araştırma ve çalışmalar sizi o konuda kesinlikle daha iyi hale getirecek. Ayrıca yaptığınız çalışma sonrası insanlardan yardım istediğinizde ekosistemimizin büyük çoğunluğunun burada size sıcak bir şekilde yardımcı olacağından ve sizin bundan fazlasıyla faydalanacağınızdan emin olabilirsiniz.   kaynak: leanmarketing.co

Arkadaşlarınla Paylaş!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

Yorum Yaz