Freelance Seo Hizmeti

Freelance SEO uzmanı nedir?

İnternet sitenizde işlerin yolunda gitmediğini görüyor ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Freelance seo uzmanı internet sitenizdeki eksikleri analiz ederek bu eksiklerin giderilmesi için gerekli çalışmaları uzaktan freelance olarak yürüten kişilere denir. Freelance seo uzmanı bir firma bünyesinde değil kendi ofisinde yada home office dediğimiz çalışma mantığı ile web sitelerine uzaktan destek sağlamaktadır.  

Freelance SEO hizmeti

İnternet sitenizde işlerin yolunda gitmediğini görüyor ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Freelance seo uzmanı internet sitenizdeki eksikleri analiz ederek bu eksiklerin giderilmesi için gerekli çalışmaları uzaktan freelance olarak yürüten kişilere denir. Freelance seo uzmanı bir firma bünyesinde değil kendi ofisinde yada home office dediğimiz çalışma mantığı ile web sitelerine uzaktan destek sağlamaktadır.  

Freelance seo uzmanının etkisi

Her ne kadar bir uzmandan destek alıyor olsanız da aldığınız desteğin sürdürülebilir olmasını sağlayacak kişi tam olarak sizsiniz. Sürdürülebilirden kastım şu; Bir freelance seo uzmanı ile anlaştıktan sonra aydan aya para göndererek seo hizmeti alınmaz. İşinizi sürekli takip etmeli, rapor istemeli ve gerekli yerlerde çalıştığınız seo danışmanına işiniz ile alakalı yararlı fikirler vermelisiniz. En önemlisi ilgili kişi genel hatlarıyla sektörünüze ve hedef kitlenize hakim olmalıdır.

SEO Nedir?

Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonudur. Bütün İnternet sitelerinin tek amacı, siteye eklenen içeriklerin Google, Yandex, Yahoo-Bing gibi yapılarda üst sıralarda olması ve daha fazla ziyaretçi çekmektir. Dolayısıyla yayın yapan her İnternet sitesi SEO Uyumlu olmalı ve Arama motoru optimizasyonlarına uyum sağlamalıdır.

SEO Uzmanı Kimdir?

Arama sonuçlarında üst sıralarda olmamızı sağlayan kriterler bütününü SEO olarak tanımladık. Bu kriterleri İnternet sitemize uygulayan kişi veya kişilere de SEO Uzmanıdiyoruz. Özellikle WordPress SEO Uzmanı kavramının da yaygınlaşmaya başladığı gerçeğini unutmadan hatırlatayım. WordPress altyapısı kullanan 75 milyon İnternet sitesi bulunmaktadır. SEO konusunda büyük bir pazardır.

SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

İnternet siteniz için SEO çalışması yaptırmaya ikna oldunuz ve bu alanda yetkin birilerini arıyorsunuz. SEO Uzmanını hangi kriterlere göre seçeceksiniz? Başlıklar altında uyarılarımızı yapalım; Görüştüğünüz SEO Uzmanından mutlaka geçmişte yaptığı çalışmalardan referans isteyin. Referans paylaşmayan kişilerle iş yapmayı reddedin. SEO Uzmanı olanların çoğunlukla seo konusunda blogları vardır. Blog adreslerini mutlaka detaylıca inceleyin. Yetkinliğine kanaat ediyorsanız çalışma yaptırın. SEO Uzmanlığının bir diploması olmuyor. Genel olarak bireysel ve kurumsal deneyimler neticesinde tecrübe kazanıyorlar. Şayet size direk olarak Backlink paketleri sunuyorsa bu kişiden acilen uzak durun. SEO backlink demek değildir. Sitenize zarar verecek bir işlem yaptırmak üzere olabilirsiniz. %100 birinci sayfa ve birinci sıra garantisi veriyorsa böyle bir garanti verilemeyeceğini bilmelisiniz ve yine bu kişiden uzak durmalısınız. Böyle bir garantiyi aklı başında hiçbir SEO Uzmanı vermez. Veremez.  

SEO Uzmanı ne yapar?

SEO Uzmanı, İnternet sitenizi analiz eder. Site içi SEO kriterlerine uygunluğunu kontrol ederek eksikleri giderir. Site içi optimizasyonları bitirdikten sonra da Site dışı SEO kriterlerini planlar ve periyodik olarak uygular.  

Site Analizi

Yukarıda da birçok kez yazmış olsam da Google SEO Uzmanı sitenizi analiz eder. Yapılan kapsamlı analizler sonucunda yapılacakları belirleyerek eksikleri giderir. Eğer sitenizde bir eksik yoksa farklı SEO stratejileri oluşturarak yükselme grafiğinizi hep dinamik tutar.  

Optimizasyon ve Eksiklerin Giderilmesi

SEO Uzmanı, tespit ettiği eksiklerin giderilmesi için çalışmalar yapar. Bu çalışmalar Google’ın SEO için belirlediği 200 farklı kriter süzgecinden geçirilir ve bunun sonucunda da eksikler giderilir.  

Rakip Analizi

SEO Uzmanı, sitenizi analiz etti. Eksikleri giderdi. Optimizasyonları tamamladı. Sıra geldi rakiplerinizi anlamaya ve onların önüne geçebilmek için etik kurallar çerçevesinde çalışma yapmaya. Etik kısmına özellikle dikkat çekiyorum. Çünkü, SEO etik olarak uygulanabilir olduğu gibi, etik olmayan şekillerde de uygulanabilir. Bu durumu Google bile kabul etmiş ve önlem almak için çalışmalarını sürdürmektedir. SEO Uzmanı, seo rakip analizi yaparak rakibin hangi uygulamaları ile sizin önünüze geçtiğini, ne tür yol haritası uyguladıklarını anlar ve daha iyisi için planlama yapar. Rakiplerinizi doğru anlarsanız, daha başarılı çalışmalar üretebilmek için etkili çalışma yöntemleri geliştirebilirsiniz.  

Rakip Analizi Sonrası Uygulanacak Adımlar

Başarılı bir SEO uzmanı, rakibinizi tanımlar, algılar, yöntemlerini keşfeder ve daha iyi yöntemler uygulayarak arama motoru optimizasyonlarına uyum sağlar. Google’ın içeriklerinizi ve uygulamalarınızı değerlendirdiği 200 farklı kriter ile hangi sıraya yerleşeceğini belirlediğini özümsemelisiniz. Gerekiyorsa 200 kriterin 200’ünü de yapabilmek için sıkı çalışmalar yürütmelisiniz.  

Anti SEO Çalışmaları İçin Önlemler

SEO Uzmanı, gerekli optimizasyonları site içi ve site dışı olmak üzere yaptıktan sonra başarı sıralarında yükselmeniz için inşa çalışmalarını uygular. Zaman zaman sitenizin sıralamalarda aşağıya indiğini görebilirsiniz. Bu tür durumlarda sitenize anti SEO taktikleri ile saldıran, başarısız olmanız için uğraşan rakiplere karşı önlemler alarak başarı çıtanızı korur. Bu işlemleri gelişmiş seo siteleri ile tespit eder. Ahrefs, Semrush, Moz gibi SEO etkisini anında tespit edebileceğiniz canlı sistemler ile başarı sıranızı olumsuz etkileyebilecek çalışmalar tespit edilebilir. Bunun yanı sıra Ücretsiz SEO Araçları ile sizi yönlendirir ve kontrolü elinizde tutmanızı sağlar.  

Freelance Seo Uzmanı

Google Seo Uzmanı; web sitelerini Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına ve kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edip web sitesinin yazılım ve tasarımını en iyi hale getiren kişilerdir. Buğra Yazar ile başarıyı yakalayabilme şansınız nedir? Oldukça yüksek. Arama Motorlarında yükselmek ve marka değerinizi artırmak istiyorsanız Buğra Yazar ile çalışın. Buğra ile çalışmak size seo’dan önce samimiyet ve etik çalışma prensibi kazandırır. İnternet siteniz kendisine aitmiş gibi çalışma yapar ve uyarılarını da bu yönde size iletir.  

SEO çalışmaları için ne yaparım?

  • İnternet Sitesi analizi gerçekleştiririm. Eksikleri tespit eder ve giderilmesini sağlarım.
  • Google Search Console ve Analytics optimizasyonlarını yaparım. Eksikleri belirler ve uyarılarımı iletirim. Devamında da eksikleri gideririm.
  • Rakip analizi yaparak daha başarılı yol çizip rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlarım.
  • Site dışı SEO çalışması için bütçe onayı ile birlikte yol haritası planlar ve plan doğrultusunda periyodik çalışma tablosu paylaşırım.
  • İnternet sitenizin güvenliği için site içi kontrolleri sağlarım. Gerekli analizler tamamlandıktan sonra güvenlik için çalışmalar yürütürüm.
  • İnternet sitenizin performans artışını raporlarım.

İnternet sitem sizinle çalışırsam kesin olarak yükselir mi?

Yapacağım çalışmalar neticesinde İnternet sitenizin yükselişini garanti edebilirim. Fakat piyasada bilinenin aksine hiçbir SEO çalışması Google’da 1. sıraya çıkarırım garantisi içeremez. Çünkü Google algoritmalarını sürekli olarak geliştirmektedir. Bunun sonucunda siteniz birinci sayfada bile olsa Google ilgili kriterlerden vazgeçerse sıralamadaki yerinizi koruyamazsınız. Kısaca yükselişi garanti edebilirim fakat birinci sayfa, birinci sıra gibi garantiler veremem fakat güncel kriterler doğrultusunda en iyi sonuçları almanızı sağlarım.

Neden freelance SEO hizmeti almalıyım?

Hedefiniz sektörünüzde yükselmek ise benimle çalışmalısınız. Çünkü marka değerinizi yükseltecek çalışmalar yaparak İnternet sitenizi belli bir konuda değil sektörde ilgili birçok konuda üst sıralara taşıyacak çalışmalar yürütürüm. Amacınız 1-2 kelimede yükseliş ise, hedefinizi büyütmenizi öneririm. Zira mobil, tablet gibi cihazlardan İnternet’e erişim sağlayan kişiler ve yaş farklılıkları çoğaldı. Artık herkes tüm ihtiyaçları için interneti tercih ediyor. Dolayısı ile 1-2 kelimede yükselmek size bir şey kazandırmayacaktır.

İnternet sitem için ne yapacaksınız?

Marka değerinizi artırarak korumanın ilk adımı rekabet analizi yapmaktır. Sizin İnternet sitenizi analiz ettikten sonra rakiplerinizin anahtar kelime analizini yaparak, hangi konularda başarı sağladıklarını belirleyerek zayıf olduğunuz alanları güçlendireceğim ve rekabet edilebilir bir hale getireceğim. Rakiplerinizin başarı sağladığı seo kriterlerini analiz ederek uygulayacağım. Yanlış yaptıkları seo kriterlerini de analiz ederek bunlardan uzak duracağım. Bu çalışmanın sonucunda gelişmiş seo kriterleri ile daha fazla etki yaparak sizi bir adım daha yukarıya taşıyacağım. İnternet sitenize içeriği sağlayan siz iseniz size, editör ise editörünüze rakiplerinizin anahtar kelime zinciri hakkında bilgi vereceğim ve makalelerde odaklanması gereken kelimeleri vereceğim. Böylece trafiği yüksek konularda makaleler yazılacak ve siz de bu trafik artışından pozitif etkileneceksiniz.

Eklenmiş içeriklerim ne olacak? Siz mi düzenleyeceksiniz?

Öncelikle şunu anlamalısınız; Sitenize seo uyumlu olarak eklenen içerikler başarı oranınızın %70 gibi bir oranına tekabül eder. Yani içerik her şeydir. Bu demek oluyor ki; içerik yazımı ile ilgili hata tespit edersem bunu sizinle paylaşırım. Çalıştığınız bir içerik editörünüz varsa kendisine hataları aktarır ve bütün içeriklerin düzenlenmesini isterim. Şayet siz düzenlemelerin benim kontrolümde sürmesini isterseniz çalıştığım Profesyonel İçerik Editörü ile koordineli olarak gerekli düzenlemeleri sağlarım.

Sitem nasıl yükselecek? Backlink mi kasacaksınız?

Hayır, içi boş bir kazan düşünün… Ne kadar vurursanız o kadar yankı yapar. Bir diğer deyişle aç ayı oynamaz. Önce sitenizin içerik anlamında doygunluğunu artırmalıyız. İçerik yoksa backlink olmasının hiçbir anlamı yok. Sitenizde kaliteli içerikler yoksa Google, Facebook, Twitter ve bilinen bütün siteler bir araya gelse başarı yakalamanız mümkün değildir. İçerik anlamında kendi sektörünüzde %80 üzerinde bilgi doygunluğu inşası yapıldıktan sonra periyodik olarak backlink mimarisi oluşturulabilir. Fakat bu hiçbir zaman önceliğimiz olamaz.

İnternet sitemde teknik çalışma yapacak mısınız?

Kesinlikle yapacağım. Çünkü bu süreci şöyle sıralamalıyız. Önce İnternet sitenizi optimize ederek eksikleri tespit edip düzeltmeliyiz. Bunu şöyle düşünün; tatile gideceksiniz ve arabanın bakımını, yağını suyunu değiştiriyorsunuz. Neden? Sizi yolda bırakmasın diye. İşte yapılacak teknik çalışma sizi yolda bırakmaması için yapılmaktadır. Bundan sonra içerik gelir. İçerikten sonra çok gerekmesi durumunda backlink çalışması yapılır.

Ne sıklıkla iletişim kuracağız?

Bütün sosyal medya ve bilumum iletişim kanallarım mesai saatleri içerisinde herkese açıktır. Tek ricam şudur; gecenin köründe aklınıza bir fikir gelip mesaj atmayın. Aramayın. Her normal insan gibi gündüz ve vakitlice görüşelim. Bu konuda hiçbir zaman sınırlamam yoktur. ?

Yapılacak çalışmalar ne zaman etki eder? Nasıl performans gösterir?

Öncelikle SEO’yu canlı bir şey gibi düşünün. Büyür, gelişir, değişir. Yani SEO tek seferlik yapılmaz. Yapılamaz. Google güncellemelerini sürdürdükçe yapılan her yeni değişikliğe adapte olmak gerektiğini bilmelisiniz. Çalışılan sektöre, rakip analizine göre en az 3 ay ile 6 ay arasında periyodik çalışma yapılmalıdır. Burada amaç hiçbir zaman ilk sırada olmak olmamalıdır. Burada asıl amaç İnternet sitenize gelecek trafiktir. Trafik gelmiyorsa yapılan çalışmanın bir anlamı da olmayacaktır. Bunun yanı sıra benimle çalışın veya çalışmayın dikkat edeceğiniz tek kural var. Şayet birisi size 1. sayfayı garanti ediyorsa seo bilgisinin yetersiz olduğu ve sizi aldattığı gerçeğini bilmenizdir.

Yapılan çalışmalar nasıl raporlanır?

Siz müşterimiz ve birlikte iş yürüttüğümüz arkadaşlar whatsapp grubunda toplanır. Burada işi yapan herkes bir arada olur ve yaşanan süreci size periyodik olarak raporlar. Siz de konudan anında haberdar olursunuz.

Çalışmalar kim tarafından yapılıyor?

Siz işi bize teslim ediyorsunuz ve çalışmalar bizzat benim tarafımdan yapılıyor. Bunun yanı sıra farklı bir iş kolunda çalışma yürütülüyorsa ilgili kişi ile bizzat iletişimde olabiliyorsunuz.

Başa dön tuşu
Kapalı