Buğra Yazar

Sinemanın Pek Bilinmeyen Emekçileri; Foley Sanatçıları

Arkadaşlarınla Paylaş!

Beyaz perdede veya ekranda izlediğiniz yapımlarda ayak sesinden kapı çalmaya, her türlü ses efektini Foley sanatçısı yapıyor. Foley ismi bu işlemi ilk defa uygulayan Jack Foley’den geliyor.

Özetle anlatmak gerekirse bir filmde olması gereken sesleri stüdyo ortamında üretip kaydetme işlemine foley deniliyor. Yani yürüyen kişinin ayak seslerinden kapı seslerine, en ufak bir anahtar sesinden oyuncunun saçını kaşımasına, yemek yeme sesine kadar her şey sonradan kaydediliyor.

Bu işlem film post prodüksiyonlarının ses aşamasının en önemli işlemlerinden birisi olmakla beraber bu işi yapan kişilere de ‘Foley Artist’ yani foley sanatçısı deniliyor. Sinemanın bilinmeyen sanatı foleyden seçkin bir örnek paylaştığımız videoda.

Ailecek oturmuş film seyrediyorsunuz.

Bir adam karanlık bir ormanda tek başına yürüyor.
Karanlıkta kuşların gürültüleri duyuluyor.
Uzaklarda bir dal kırılıyor.
Sonra adamın ardından gelen ve hızlanan ayak sesleri…

Bu kadar karanlık bir sahnede sizin duyularınızı harekete geçiren, gerginliği sağlayan en önemli öğe sesler.

Peki duyduğunuz o kuş seslerinin aslında şemsiye, ayak seslerinin stüdyodaki bir adamın habire zıplamasıyla elde edilen efekt, kırılan dalın mikrofon önünde kırılan, küçük ve kuru bir dal parçası olduğunu söylesek.

Filmlerde, dizilerde, reklamlarda kısacası ekranda, perdede izlediğiniz her yapımda onların yani Foley sanatçılarının imzası var.

Foley Nedir ? 

Filmlerde neden ses efektine ihtiyaç duyulur: Sinema filmlerinde mikrofonlar oyuncuların seslerini alacak şekilde fokuslanır. Nedeni ise oyun esnasında kamera,set işçileri gibi film setinde bulunan her insanın çıkarabileceği sesleri (ayak sesi,öksürme vb) geri planda tutmaktır.Bu nedenle filmde etki etmesi gereken kimi seslerin filmin mix aşamasında eklenmesi ve yaşatılması gerekir ki bu da Foley ve müzikler ile gerçekleştirilir.

Efektlerin sinemadaki önemi elbette tartışılamaz. Sesli sinema döneminin başlaması ile daha etkin kullanılan bu yöntemde başrolü oynayan Foley Sanatçılarından bahsetmek istiyorum size.

Foley adı yıllar önce bu sanatı geliştiren Jack Foley’den geliyor . Filmlerde duyduğumuz çevre seslerinin büyük bölümünü bu foley sanatçıları yapıyor ve bu iş aşağıda göreceğiniz videodaki gibi yapılıyor. Videoda izleyeceğiniz kişi  Star Wars ve Robin Hood gibi filmlerin ödüllü foley sanatçısı Gary Hecker ve sektörün en iyilerinden biri. 

Arkadaşlarınla Paylaş!

Buğra Yazar

Startup Wordpress ekibi olarak 6 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 6)
Loading...


Yorum Yazın

Bana Ulaşın

WordPress, SEO ve Reklam İşbirlikleri için aşağıdaki formu doldurun veya bana E-posta yazın.

mail: bugrayazar@gmail.com

skype: bugrayazar