Dijital Pazarlama

Domain ve Hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Domain seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu vardır. Domain, kısa ve akılda kalıcı olmalı ve en önemlisi ise sektörünüzü anlatıyor olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra domain seçimi SEO çalışmalarının da temelini oluşturmaktadır. Domaininizin akılda kalıcı olmasını istiyorsanız jenerik domainler seçmelisiniz. Bunlara örnek verecek olursak, trendyol.com, cimri.com, epey.com gibi. Dikkat edilecek olursa bu domainler hedef kitleye uygun, kısa ve jeneriktir.

Alan Adınız Markanız İçin Uygun mu?

Seçtiğiniz domain markanıza uygun mu, öncelikle buna dikkat etmeniz gerekir. Seçtiğiniz domain ya da alan adı markanıza uygun değil ve başka bir hedef kitleyi anlatıyorsa yapılan yatırım çok da karlı olmayacaktır. Markanızla uyumlu olan domain seçmeniz sizi rakiplerinizde bir adım öne çıkaracaktır.

SEO’nun Yapıtaşı Hosting

Domain ve Hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Domain ve Hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sitenizi kurarken performansı düşük bir hosting ile başlamak, birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Türkiye’de birçok web sitesi hosting seçimi nedeniyle maalesef ki istediği başarıyı yakalayamamaktadır. Hostingin önemini basit bir örnekle açıklamak gerekirse, rutin bir trafikte sorunsuz olarak çalışan web siteniz, yaptığınız sosyal medya kampanyaları nedeniyle aniden trafiğin artması ile ya yavaşlar ya da çöker. İşte bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için hosting seçiminizi dikkatli yapmalısınız.

Normal şartlarda bir web sitesi kurmak için, hosting, domain ve web tasarım için oldukça yüksek ücretler ödenebilmektedir. Ancak Turhost wordpress hosting paketleri ile çok daha ucuz maliyetli bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Domain satın alma işleminden sonra seçilecek olan hosting paketleri ile hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan web sitenizi kurabilirsiniz. 2004 yılından bu yana ağırlıklı olarak kurumsal hosting pazarında faaliyet gösteren Turhost, 2006 yılından beri de bireysel pazarda ağırlığını hissettirmeyi başarmıştır. Türk Telekom network hatları üzerinden hizmetlerini sunan Turhost, sistemlerde oluşabilecek olan sorunları gidermek için kullanıcı ile arasında iletişimi sağlayacak iyi bir ticket sistemini kullanmaktadır.

Kullanılan bu sistem sayesinde müşterilerin sorularına en kısa sürede cevap verilebilmektedir. Turhost, sistemden memnun kalmayan kullanıcıların 5 gün içinde hosting ücretini iade ediyor. Türkiye’de kullanıcıların internete ADSL üzerinden bağlanması ve Turhost’un da Türk Telekom’a direk bağlantısının olması sayfaların diğerlerine oranla daha hızlı görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu da en hızlı hosting firması olmasının önünü açıyor. Turhost aynı zamanda kendi geliştirdiği bulut provizyon alt yapısını kullandığı için her türlü ürünün aktivasyonunu 7/24 gerçekleştirebilmekte ve hızlı bir şekilde müşterilerine sunabilmektedir.

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı