Blog

Cloud(Bulut) Hosting Nedir?

Cloud hosting, İki veya daha fazla sunucunun, aynı verimerkezinde (datacenter) bulunmasına gerek duyulmaksızın birbirine bağlanmasına cloud (bulut hosting) denir.

Anlık olarak birbirine Network ile bağlanması, sunucularınızdan herhangi birinde oluşan anlık problemin son kullanıcı tarafına hiçbir olumsuz etki yaratmaz. Bu sayede web siteniz hiçbir zaman kimse tarafından kapalı olarak gözükmez.

Cloud Server Nedir?

İşlemci, RAM (bellek) gibi kaynakları sanal ortamda hazırlar ve sunucuyu yeniden başlatmanıza gerek duyulmaksızın, yaptığınız tüm işlemler anlık olarak sunucu üzerinde yansır.

Ayrıca, Cloud Server‘lar standart bir Dedicated server‘dan farklı olarak daha düşük maliyet sağlar. Cloud Serverlar’da kumanda kullanıcının elindedir. İhtiyaç duyduğunda kaynak kullanımını arttırabilir istediğinde düşürebilir. Bu sayede kullandığı kadar öder.

Standart bir sunucu ile karşılaştırdığımızda negatif hiçbir özelliği bulunmaz ve harika özellikleri beraberinde getirir.

Cloud (Bulut) Hosting ve Cloud Server’ın Fark’ı Nedir?

Cloud Hosting ve Cloud Server yani kısacası ikiside Bulut Teknolojileri‘dir. Aralarında fiyat ve Yetki farkları mevcuttur.

Cloud Hosting’de yer alan kaynak kullanımları ortaktır. Cloud hosting’in barındığı sunucuların kapandığında, yeniden başlandığında, serverda yer alan tüm cloud hostinglerde etkilenmektedir.

Fakat Cloud Server, zaten bir server olduğu için kendi kaynak tüketiminden asla paylaşım yapmaz. Bu sayede daha fazla performans almak mümkün olur.

Ayrıca Cloud Server’Da istediğiniz gibi sunucunuzu kapatıp yeniden başlatmanız mümkün olabilir. Yaptığınız bu işlemlerden farklı hiçbir cloud server etkilenmez. Bu da Cloud hosting ve Cloud Server arasındaki naçizane farklardan birisidir.

Önerilen Yazı →   Neden e-ticaret işiniz için bulut barındırma düşünmelisiniz?

Cloud Server’lar Cloud Hosting’e göre daha maliyetlidir. Asıl sebebi ise tamamen özgür olmanız ve aldığınız performanstır.

Cloud (Bulut) Hosting Firmaları

Dünya’ca bilinen en iyi Cloud hosting firmalarını fiyat, özellik, süre olarak kıyaslayalım.

A2 Hosting   ENTRY 20 GB SSD 1 CORE CPU 2TB Bant Genişliği 512 MB Ram ÜCRET   5$
Inter Server 25 GB SSD 1 CORE CPU 1 TB Bant Genişliği 2 GB RAM ÜCRET   6$
Cloud Ways 1 GB RAM 1 CORE CPU 25 GB Depolama 1 TB Bant Genişliği ÜCRET   10 $
Site Ground   Entry 2 CORE CPU 4 GB RAM 40 GB SSD 5 TB Bant Genişliği ÜCRET   80$

Yukarıda Hostadvice tarafından tavsiye edilen en iyi kullanıcı deneyimine sahip hosting firmaları, cloud hosting fiyatları ve cloud hosting özellikleri yer almaktadır. Bahsi geçen siteler Dünyanın en çok kullanılan hosting öneri ve şikayet platformu Hostadvice tarafından sunulan verilere dayanılarak yapılmıştır. Firmalar ile herhangi bir bağımız yoktur.

Ücretsiz Cloud (Bulut) Hosting Firmaları

Dünyaca ünlü hosting firmaları, tanışmak için ücretsiz Cloud hosting hizmetleri verebiliyor. Cloud hosting alabilmek için web sitelerine kayıt olup ücretsiz paketlerini sipariş etmeniz yeterlidir.

Amazon AWS: Dünya’nın en büyük Datacenter’larından birisi olan Amazon 1 Yıl ücretsiz olarak kullanabileceğiniz AWS hesabı verebilmektedir. Bu bağlantıyı ziyaret ederek ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Hangi Tür Web siteleri Cloud Hosting Kullanır?

Cloud hosting paketleri, standart paylaşımlı bir hosting paketinden farklı olarak tercih edilmesindeki en büyük etken performansı olmuştur.

Cloud Hostingler yazılımsal olarak yüksek kaynak tüketimi sağlayan sitelerde kullanılmaktadır. Rakamlar üzerinde örnek bir değer vermemiz gerekirse wordpress kurulu, basit bir tema giydirilmiş aylık ziyaretçi sayısı 10 bin olan bir web sitesine Cloud Hosting gerekmez.

Cloud Hosting, anlık olarak 100’lerce kişinin ziyaret ettiği web sitelerinde kullanılabilir. Bu sayede Cloud hosting üstüne düşen görevi yani yük balansını sağlamış olur. Yükü dağıtarak minimize eder. Bununla birlikte Kaynak tüketiminiz minimum ziyaretçi alabilme seviyeniz maximum’a ulaşır.

Önerilen Yazı →   Domain ve Hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Cloud Hosting’e geçmenize rağmen yüksek kaynak tüketiminden dolayı web siteniz yavaşlıyor veya kapanıyorsa, Cloud Server’a geçiş yapıp istediğiniz kaynakları istediğiniz zaman yükseltebilir istediğiniz zaman düşürebilirsiniz.

Örnek olarak, bir film siteniz var ve sabah saatlerinde 300 ziyaretçi alırken akşam saatlerinde 1500 ziyaretçi alıyorsunuz. Saat başı ödeme seçeneğiniz varsa sabahları cpu ve ram miktarını düşürebilir akşamları (yüksek hit aldığınızda) kaynaklarınızı istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz.

Üstelik kaynak düşürme ve yükseltme esnasında sunucunuzu yeniden başlatmanıza gerek yoktur. Yapacağınız herhangi bir işlem kapatmaya gerek duymaksızın anında işlem görmektedir.

Neden Cloud Hosting Kullanmalıyım?

Cloud Hosting, yüksek kaynak kullanımı ve yüksek hız isteyenler için tercih edilmelidir. Bir Sunucudan çok daha düşük maliyetlerle sahip olabileceğiniz gibi web sitenizi daima açık tutmak için mükemmel bir tercih sebebidir. Web sitenizi Cloud Hosting ile tanıştırarak Ziyaretçilerinize kesintisiz hizmet verebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Alibaba Cloud Server ile Tanışın!

Neden e-ticaret işiniz için bulut barındırma düşünmelisiniz?

Cloud (Bulut) Hosting ile Cloud Server’in Arasındaki Fark,

Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

14 Yorumlar

  1. Alibaba cloud şu aralar en çok duyduğum marka. çinliler bu işlere bayağı yatırım yapıyor. keşke güzel ülkemizde de server hosting ile alakalı bir markamız çıksa.. göğsümüz kabarsa çok güzel olmaz mıydı?

  2. Başarılı bir yazı olmuş. Fiyatlandırmalar ve doyurucu açıklamalar için güzel araştırma yapmışsınız tebrik ederim. Bunun gibi güzel yazılar bekliyoruz.

  3. çok mükemmel bir yazı gerçekten işi gücü bırakıp bunu yazmak bir zaman gerektiriyor, insanların yorumları ile yukarı çıkabileceğini anlamak da ayrıca zeka meselesi. Vermeden kimse alamıyor oluşunu düşünüp hareket etmek gerekiyor. Yorumda önemli olan özgünlüktür, özgün yorumlar cloudslar ile birleşip yağmur yağdırıyor. Gelen yağmurlarda ise şemsiye kullanmaz isek ıslanacağımızı düşünürsek, ya arabayla yada evden çıkmadan hareket etmemiz gerekiyor.
    Çok egzently bir yorum oldu. başarılı bir web sitesi wordpressci olunmaz wordpressci doğulur felsefesini yaşadık 😀

  4. Sitemizin insaasi icin bu blogdan cok yararlandik hala yararlaniyoruz.bu kadar kaliteli icerik ve bilgi sahibi olmayi nasil basarir bir insan, bu blogu tum peyzaj firmalari na basta Akbayrakpeyzaj firmasi olmak uzere tavsiye ederim.

  5. Cloud hosting diğerlerine göre çok daha hızlı çalışıyor, site performansını çok arıtıyor tabi 1 yıl sonra amazon fiyatını da göz önüne almanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı