Kariyer

Bill Gates’ten “Hayat Dersi” Niteliğinde 10 Alıntı

Bill Gates, kişisel sermayesi 80 milyar doları bulan ve bunun 4 milyar dolar kadarıyla her sene bağış yapan dünyanın en popüler isimlelerinden birisi., Bünya üzerinde parmak şıklatmasıyla bir çok insanın hayat çizgisini değiştirme gücünü elinde barındıran ender insanlardan biri.

Peki, Bill Gates tarihin en önemli yazılım devi Microsofta uzanan yolculuğunda neler öğrendi? İşte yakın zamanda 63 yaşına ayak basan Bill Gates’in hayat görüşüyle alakalı, röportajlarından derlenen ve hepimizin hayatında bir şeyler katabilecek 10 alıntı

Microsoft’un nasıl bu kadar başarılı oldu

Bill Gates'ten “Hayat Dersi” Niteliğinde 10 Alıntı
Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

“Rakiplerimizin çoğu tek ürünün mucizeleriydiler. Verim üzerine ve araçlarını geliştirme üzerine düşündükleri söylenemezdi. Tek bir ürüne yoğunlaşıyorlardı ama onu bir sonraki nesilde sürdürülebilecek şekilde yenileyen yoktu.”

Bill Gates [BBC, June 19, 2008]

Çalışmak

“Steve ile ben çok farklıydık ama ikimiz de biraz fazla enerjiktik, çok çok fazla çalışıyorduk. Mac’in yazılımını hazırlarken çok yakın iki iş arkadaşıydık ve bu muhteşemdi. Apple’ın onun üzerinde çalışan eleman sayısından daha fazla çalışanımız vardı çünkü. Çok da saftık ama. Steve bizi bu yeni aletin 499 $ dolara satacağına ikna etmeye çalışıyordu. Bir de baktık ki bu rakam 1,999 $. Uzun lafın kısası, Mac projesi inanılmaz bir deneyimdi.”

[Rolling Stone, March 13, 2014]

Dünyayı o kadar da değiştirmeyen şeyler üzerine

“Briç oynamak bayağı eski moda bir şey. Nedense tam da benim seveceğim bir şekilde. (…) Her gece bulaşıkları kendim yıkarım. Başkaları gönüllü olmuyor diye değil, ben sadece kendi yaptığım halini daha çok seviyorum.”

[Reddit, February 10, 2014]
Bill Gates'ten “Hayat Dersi” Niteliğinde 10 Alıntı
Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Başarı üzerine

“Başarı berbat bir öğretmendir. Zeki insanları hiçbir zaman kaybedemeyeceklerini düşünmelerine dair baştan çıkartır.”

[The Road Ahead, 1995]

Teknolojinin Önemi

“Bangalore Infosys merkezine gidin, 3-5 km aşağısına da uğrarsanız orada temiz suyu ve kullanabileceği bir tuvaleti olmayan adamı da görürsünüz. Bilgisayarlar insanın temel ihtiyaçları sıralamasında ilk beşte yer almıyor.”

[The Financial Times, November 1, 2013]

Pes Etmemek!

“Sıfır çok büyülü bir sayı. Ya o noktaya gelebilmek için olağanüstü çaba sarfeder ve ne gerekiyorsa yaparsınız, başardığınıza memnun olursunuz; ya da sonuca iyice yaklaşır ama pes edersiniz. O zaman da her şey başa döner ki bu durumda başka şeyler için kullanılmış olabilecek bütün o enerjiyi, parayı, güvenilirliği boşa harcamış olursunuz.”

[The Financial Times, November 1, 2013]
Bill Gates'ten “Hayat Dersi” Niteliğinde 10 Alıntı
Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Para

“Üstüme başıma düzgün bir şey alıp karnımı doyurabiliyorum. Paranın benim için bunun dışında bir işlevi yok. Paranın işlevi sadece bir organizasyonu kurmada ve kaynakları dünya üzerindeki en yoksullara ulaştırmada yatıyor.”

[The Telegraph UK, January 18, 2013]

Başarısızlık

“En mutsuz müşteriniz sizin en büyük öğretmeninizdir.”

[Forbes, March 4, 2014]

Telif Hakları

“Telif haklarının ömrü bir muzun raf ömründen fazla değil.”

[Seattle Post Intelligencer, July 7, 2011]

Kapitalizm

“Piyasa bilim insanını, iletişimciyi, düşünürü doğru şeyi yapmaya itmiyor. Halbuki yalnızca tam da bunlara gereken önemi verdiğimizde, umursayan ve başkalarını da buna iten parlak insanlara sahip olduğumuzda göstermemiz gereken ilerlemeyi gösterebiliriz.”

[TED Talk, February 2009]
Etiketler

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı