Blog

Alibaba Cloud Server Nedir?

Jack Ma‘nın 1999 yılında kurduğu dünya devi Alibaba Group bünyesindeki bulut servis sağlayıcı Alibaba cloud server hakkında kısaca  bahsedeceğim.

Bir projeniz var ve sunucu masraflarınız size yük oluyor ise Google cloud 300$, Alibaba cloud başvuru sonrası kullanabileceğiniz 300$ dolarlık hediye kupon sunuyor. Bu kuponu 1 yıl içerisinde kullanabilirsiniz.

Şuanda dünya üzerinde 2,300.000 ‘den fazla müşterisi bulunan Amazon cloud’un 1000.000 ‘dan fazlası ücretli müşterilerden oluşmaktadır.

Alibaba Cloud Nedir?

Alibaba cloud CSA Star sertifikasına sahip ilk bulut servis sağlayıcısıdır. Cloud Server Nedir? makalemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alibaba Grubu’nun bünyesinde bulunan bulut bilişim şirketi Alibaba Cloud, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. E-ticaret platformu Alibaba.com‘un da iş ortağı olan E-Glober, Alibaba Cloud’ın da iş ortaklığını üstleniyor.

Çin, Hong Kong, Singapur, Malezya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Avustralya, Orta Doğu, Avrupa ve ABD’ye (Doğu ve Batı Yakası) uzanan bir kapsama alanıyla 18 bölgede ve 43 noktada faaliyet gösteren Alibaba Cloud artık Türkiye’dede hizmet vermeye başladı.

Alibaba Cloud’un ülkeye girişiyle birçok yerli şirket, bulut bilişim ürünleri yelpazesinde yer alan elastic computing, veri tabanı hizmetleri, ağ oluşturma, güvenlik, orta katman yazılımları, analizler ve büyük veri gibi hizmetlere erişebilecek. Bu çözüm portföyü, çevrimiçi perakende, multimedya ve oyun da dahil olmak üzere birçok sektörden yerli şirketin artan ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Kurucusu Jack Ma’dan  Alibaba.com İsminin Hikayesi

Alibaba Cloud Server Nedir?
Alibaba.com Kurucusu Jack Ma

Alibaba.com adı nereden geliyor sorusunun cevabı..

“Bir gün San Francisco’da bir kafede otururken alibaba’nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum. Bir garson geldi, ona ‘Alibaba’yı biliyor musun?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, ‘Açıl susam açıl (open sesame).’ dedi. İşte o an ‘Evet! İsmi bu olmalı!’ dedim. Daha sonra sokağa çıktım ve 30 kadar kişi çevirip onlara da Alibaba’yı bilip bilmediklerini sordum. Fark ettim ki herkes biliyor. Hindistan’dan, Almanya’dan, Tokyo’dan ve Çin’den… Alibaba, açıl susam açıl, 40 haramiler… Hepsini biliyorlar. Alibaba bir harami değil. O centilmen, akıllı bir iş adamı ve köylülere yardım ederdi. Telaffuzu kolay, tüm dünyada da biliniyor. Alibaba küçük tüketicilerin daha büyük şirketlere ulaşması için kapıyı açar (Açıl susam…). Bunun yanında Alimama ismini de aldık, birinin bizimle evlenmek isteyeceği ihtimaline karşı!”

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı