Videolar

Stresli İstakozun Hikayesi – Abraham Twerski

Stresten nasıl arınılır? ve stresten uzak durulur? konusu üzerine Abraham J. Twerski tarafından anlatılan “İstakoz Hikayesi”; stres ve yarattığı baskı ile nasıl başa çıkılması gerektiğini anlatıyor. Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan stres, aslında bizim için sandığımız kadar kötü bir şey değil. Bu kısa videoda stresten uzak durmak yerine ondan nasıl faydalanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Yazının sonunda hikayeyi anlatan video var yazıyı okuduktan sonra videoyu izlemeyi unutmayın 🙂

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski
Abraham J. Twerski

Hemen hemen her canlı, öyle veyahut böyle hayatında stresle karşılaşır. Gündelik yaşantımızda ise stres artık hayatımızın bir parçası olmuş vaziyette. Kimileri stresten kaçmaya çalışır, kimileri ise onunla mücadele eder.

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Her ne kadar dini kişiliği yüzünden ilk görenler başta ona ön yargılı olsa da, olaylara karşı çok sade ve derin analizlere sahip. Abraham Twerski, bu videoda günümüzün en yaygın problemi olan stres’e karşı nasıl yaklaşılması gerektiğini ve stresin insanlarda gelişim için bir basamak olduğunu akılalmaz isabetli bir örnekle anlatıyor.

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Onun da dediği gibi, belki stresle savaşmak ya da stresten kaçmak yerine, onu kabullenip kullanmak en güzel yollardan biridir… Bazıları da vardır ki, stresi kabullenip kişisel gelişimi için kullanır.

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Hassas bir canlı olan ıstakoz, onunla beraber büyüyemeyen sert bir kabukla birlikte yaşıyor. Ama İstakoz büyüdükçe, genişleyemeyen bir kabuğun içinde sıkışmaya başlıyor ve üzerinde baskı hissediyor. (Ne üzücü değil mi?)

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Kendisini rahatsız hisseden ıstakoz, bir kayaya saklanıyor ve üstündeki kabuğu atıp, kendisine daha büyük bir kabuk yapıyor.

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Istakoz her ne kadar yeni bir kabuk yapsa da eninde nihayetinde mevcut kabuğu ona dar gelip, rahatsız etmeye başlıyor ve bu süreci tekrarlayıp kendine yeni bir kabuk yaratması gerekiyor. Böylelikle ıstakoz kabuk değiştirdikçe büyümeye devam ediyor.

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Stres Nedir? Stresten Nasıl Kurtulunur? — Stresle Nasıl Baş Edilir? (Abraham Twerski — Istakoz Hikayesi)

Abraham Twerski’ye göre;

“İstakozun büyümesine imkan sağlayan en büyük tetikleyici, kabuğunun onu rahatsız etmesidir. Stresli zamanlar, aynı ıstakoz örneğindeki gibi insanlar için de büyümenin bir işaretidir. Kendimizi rahatsız hissetmezsek, yerimizi değiştiremeyiz ve büyüyemeyiz.Abraham Twerski

Stresli İstakozun Hikayesi - Abraham Twerski

Ayrıca “Stresli zamanların büyümenin bir işareti olan zamanlar olduğunu” da vurguluyor.

Buğra Yazar

Startup WordPress Kurucusu. 2010 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Kendimi SEO, WordPress Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama alanlarında geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. SEO Uzmanı olarak Arama motoru optimizasyonu ve Dijital Pazarlama konularında hizmet vermekteyim. Bildiklerimi blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı