Genel

300 Milyon Dolarlık Buton!

By 30 Aralık 2018 Ocak 24th, 2019 No Comments
300 Milyon Dolarlık Buton!

300 Milyon Dolarlık buton, kullanılabilirlik testi sonrasında sorunlu olduğu ortaya çıkarılıp üzerinde bulunan ‘Kayıt Ol’ yazısı ‘Devam Et’ ile değiştirilerek bulunduğu sitenin ilk ay 15 Milyon $, ilk yıl da 300 Milyon $ kazanmasını sağlayan butondur.

Kullanıcıların basit bir giriş formu ile kayıt olup alışveriş yapmasını bekleyen site sahipleri gerekli satış olmaması ve hatta satışların azalması sebebiyle kullanılabilirlik testi yaptırmaya karar veriyorlar. Test sonrasında ise kullanıcıların e-ticaret sitesinde “buraya alışveriş yapmaya geldim, biriyle ilişkiye başlamaya değil” düşüncesi ile kayıt olmaya direniyor oldukları ortaya çıkıyor.

Site istatistiklerine bakıldığında ise tüm kullanıcılarının %45’inin birden fazla hesaba sahip olduğu bazılarının ise en az 10 hesabı olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca günde ortalama 160.000 kadar kullanıcı da ‘Şifremi Unuttum’ linki ile şifresini hatırlamak için talepte bulunuyor.

Tün bu sonuçların sonunda alışveriş sayfası sonrasında ödeme yapmak için çıkan formda ‘Kayıt Ol’ butonu yerini ‘Devam Et’ butonuna bırakıyor. Formun altına da bir açıklama ekleniyor:

“Alışveriş yapmak için kayıt olmak zorunda değilsiniz. ‘Devam Et’ butonuna tıklayıp ödeme bölümüne geçebilirsiniz. Sonraki alışverişlerinizi daha hızlı yapmak için isterseniz ödeme adımında kayıt olabilirsiniz.”

Kaynak: https://articles.uie.com/three_hund_million_button/

Önerilen Yazı →   David Ogilvy Kimdir?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu: 45)
Loading...
Buğra Yazar

Buğra Yazar

9 yıldır kurumsal firmalara WordPress ve SEO danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın ben gerçekleştireyim.

No Comments

 • Zeynep dedi ki:

  Kullanıcı deneyiminin ne kadar önemli bir hadise olduğu gösteren iyi bir örnek.

 • Serhat Sağlam dedi ki:

  Çok doğru bir noktaya temas edilmiş. Hala üye sayısının, bir sitenin popülerliğinde en önemli ölçüt olduğunu düşünenler var. Hatta bu sebeple çoğu forum sitesi, üye olmayanlardan içeriğini bile gizliyor.

  Ancak, bu noktada kısa vadede üye sayısında başarı sağlasalar da, uzun vadede bu şişirme üyelikler database’lerini doldurmaktan başka bir işe yaramıyor.

  Yine de üyelik, pek çok durumda gerekli olablecek bir şey. Bu sebeple opsiyonel olarak bir üyelik servisi sunulmasını yerinde buluyorum.

  Zaten bu yazıda da böyle bir çözüm getirmişler.

 • Cemal Tünel dedi ki:

  Çok güzel bir örnek olay gerçektende. Müşteri psikolojisini düşünerek yapılan çok basit iyileştirmelerin nasıl ciddi oranlarda etkilere neden olduğunu görmek ilginç.

 • Göktuğ Öztürk dedi ki:

  Her ne kadar bir buton isim değiştirmiş gibi görünse de, aslında guest checkout’a izin verilerek süreç iyileştirmesi yapılmış.

  İnsanların sitelere kayıt olmak istemedikleri aşikar bir gerçek, fakat e-ticaret gibi zorunlu olarak adres, ad, soyad, kredi kartı vb bilgilerinizi vermek zorunda olduğunuz bir sistemde insanların bu kadar ayak diretmesine anlam veremiyorum.

 • Selma Ulusoy dedi ki:

  ilham veren bir hikaye..

 • Tunahan Koyuncu dedi ki:

  Anlamlı ve ilham veren bir paylaşım olmuş 👏

 • Emirkan dedi ki:

  Üye olmadan devam et seçeneğini Türkiye sitelerinde de istiyoruz!

Leave a Reply